פרס והחוק – קווים מקבילים?

פרט נעלם עבר תוך כדי הראיון האחרון של יוסי גנוסר שנפטר הלילה (בין שני לשלישי): מסתבר כי בעוד רק בשנת 93 הותר על פי חוק ליצור קשר עם נציגי אש"ף, הרי שבהוראת ראש הממשלה לשעבר שמעון פרס יצר גנוסר קשר עם ערפאת ואנשיו, כבר בשנת 85'.

שמעון כהן , י"ט בטבת תשס"ד

שמעון כהן
שמעון כהן
צילום: עצמי
בערב שבת האחרונה (ויחי), פרסם העיתון ידיעות אחרונות ראיון עם איש השב"כ הבכיר לשעבר ואיש העסקים בתקופה האחרונה יוסי גנוסר שנפטר בלילה שבין שני לשלישי.

בראיון גילה לנו מר גנוסר, מבלי ששם לב לכך אפילו, כך לפחות נראה על פניו, על הקשר המיוחד שבין יושב ראש האופוזיציה שלנו, חבר הכנסת שמעון פרס לבין החוק במדינת ישראל. 'איש הסוד', הייתה כותרת הראיון שקיים רמי טל עם גנוסר, ובאמת לא היה ברור מי האיש ומי הסוד באירוע העיתונאי הזה.

שואל רמי טל את גנוסר שאלה תמימה "מתי וכיצד החלו ראשי ממשלות וראשי מערכת הביטחון להשתמש בך כשליח לערפאת?". שאלה תמימה אמרנו? בוודאי. מסתבר שהבעיה היא דווקא עם התשובה. גנוסר עונה בתמימות ש"ב-1985, בהיותי בשב"כ התמניתי על ידי ראש הממשלה שמעון פרס וראש השב"כ אברהם שלום להוביל את המגע הרשמי הראשון של ישראל עם אש"ף, שכמובן נשמר אז בסודי סודות". ועל זה בדיוק כבר נאמר – אתה הבנת את זה ברוך? ואם משום מה הדברים עדיין לא ברורים אז להלן מספר פרטים עובדתיים שמומלץ להיזכר בהם: רק בשנת 93, דהיינו שמונה שנים(!) לאחר אותו מינוי של גנוסר לפקס המעופף בין פרס לערפאת, נחקק לאחר הצבעה מעוררת מחלוקת וסערה, החוק שהתיר לנציגי העם היושב בציון לבוא בקשרים עם נציגי הארגון לשחרור פלשתין. עד לאותו רגע, מפגש כלשהו, בין כל דרג שהוא לבין נציגי אש"ף היה בגדר עבירה הגוררת עונש מאסר על פי הקבוע בסעיפי חוק. אגב, אל תתנו לצמד המילים 'ראש ממשלה' להשלות אתכם – גם הוא, מחויב לחוקי המדינה, ממש כאחרון האזרחים (מושג שלכשלעצמו הינו תמוה בחברה דמוקרטית, אבל קיים), ע"ע אריאל שרון, אהוד ברק, בנימין נתניהו, יצחק רבין, כולם היו מחוייבים לחוק ובהתאם לכך גם נחקרו.

ובכן, נדמה שכעת לא נותר אלא לשאול כיצד זה לא מצא העיתונאי המכובד רמי טל לנכון להעביר ללשכתו של יושב ראש מפלגת העבודה חבר הכנסת שמעון פרס שאלה קטנה – 'איך בדיוק מסתדר החוק עם התנהלותו של ראש ממשלת ישראל לשעבר?'. אם לומר את האמת, זה ממש לא מפתיע, לא מפני שאני מזלזל בכישוריו ובחושיו העיתונאיים של מר טל, אלא פשוט מפני שבדיוק כך, גם ברור לכל ישראלי שאינו מעורער בשכלו כי חלילה לו מלדמיין את חבר הכנסת פרס מתארח אצל הקובי מידן, האילנה דיין או היאיר לפיד התורן, ופתאום באמצע הראיון יעלם מעיני המראיין המבט המצועף ומלא ההערצה והוא היה יורה לאוויר שאלה "אדוני, יושב ראש האופוזיציה, האם ייתכן שכאשר היית ראש ממשלה, נתת ליוסי גנוסר הוראה לעבור על החוק בשמך?".

ההתנהלות התקשורתית הזו מזכירה כמובן מקרים דומים מן העבר הלא רחוק כדוגמת הראיונות המפליגים של מר פרס אודות סודות ראשית דרכו של הגרעין הישראלי, ראיונות אותם העניק לבימאי סרט הטלוויזיה 'הפצצה'. להזכירכם, על עבירה מאותו סוג מרצה מרדכי וענונו שמונה עשרה שנות מאסר.

אני מרשה לעצמי להאמין שמניעים דומים לאלה שמנעו מרמי טל מלשאול את פרס אודות אותו אירוע, ימנעו גם ממערכת המשפט הישראלית לפתוח בחקירה נגדו. יש אנשים שאיכשהו החוק לא יביך אותם, הם כנראה מעל החוק.

בכל אופן, למען הסר ספק: זה לא שפרס עבר על החוק. זה החוק שעבר על פרס, ולכן הוא זה שחייב להשתנות ולהתיישר על פי אמות המידה הראויות הנקבעות בלשכתו של יושב ראש האופוזיציה שלנו.