פונו הישובים, ומה עכשיו?

"את מה יפנה אז? כיצד יסיח את דעתם של העיתונאים? ביטול מס הכנסה, ביטול מבחנים בבתי הספר, ביטול המילואים, צה"ל, ומשרד הפנים. ביטול חובת ההוכחה, ביטול חובות המשכנתא, ביטול החובה לציית לחוק".

קובי סלע , י"ח בשבט תשס"ד

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
האמת, אני כבר לא מקנא בו.

יושב לו אדם מבוגר, ש"כבר הספיק כמה דברים", חייו מתנהלים ע"פ פסיקות של טרחנים, הנובחים במקהלה קריאות בגנות מי שאינו שומר על החוק, או משהו כזה.

לו זכיתי להיות בן 80, הייתי בוחר ליהנות אחרת ממנעמי הפנסיה. מנהל הבנק שלי, מן הסתם, היה משגר אותי לשבור את תוכניות החיסכון (שהתחילו אי שם מעט לפני שהוקמה המדינה), מפות הארץ היו נפרסות, ושטחים ריקים היו מסומנים להם לבניית אחוזה ("אם לא בשבילי, בטח בשביל הנכדים"). הכסף שנאגר, כמו גם הזמן שעמד מלכת, היה משכנע אותי להקים לי חווה קטנה, ככה בשביל הנשמה, אולי הייתי נרשם לקורס ללימוד נגינה, בטח הייתי מתמחה במוזיקה קלאסית.

חיים טובים, אלא מה.

וכי לא עבדתי על זה כל ימי בחרותי?

עכשיו הציצו בסדר יומו של ראש הממשלה: במקום ליהנות מהפנסיה הנדיבה, במקום להשתקע באדמה ובנכדים, במקום לנשום את אויר השחרור מעול הציבור, נלחם האיש במסירות נפש של ממש כדי להספיק "לתרום" עוד קצת למען המדינה והארץ.

טוב נו, רק למען המדינה.

רק מה, כמה אנשים לא מפרגנים כאמור, טרחניים להפליא, מוצאים לאיש את כל החשק מהעבודה הקשה. במקום שיגידו לו תודה על המאמצים, הם מחזירים ברעה תחת טובה, ומחפשים עילה להעמידו למשפט. העין הצרה שהם מפגינים (האנשים הרעים במשטרה, אלא מי?) כלפי אי אילו מיליונים, שהגיעו לבנו בעמל רב, מלמדים עד כמה קטנים האנשים ולא מפרגנים.

אך טבעי הוא שעם אנשים נבלים יש צורך בהתנהגות מקבילה. זה ההסבר כנראה, מדוע נאלץ ראש הממשלה לסגור עסקת החלפת- גופות תמורת מאות מחבלים. על פניו זה נשמע נורא, נכון, אבל הנה במשך כמה ימים התעסקה המדינה בתמונות כואבות ומרגשות, עניין הפלילים, נזנח לו.

"נזנח לו"? זה אולי באנדרסטייטמנט, כי מי שזנח, בכוונה זנח. אך חלפו הימים ההם, ושוב האנשים הרעים מתדפקים על בית רוה"מ. מדיהם תכולים ומצוחצחים, מכוניותיהם לבנות וממושטרות וכל מהותם אומרת, "הנה החוק, באנו לבדוק אי אילו מעילות".

נו, אז מה יעשה ראש הממשלה? וכי ברירה נותרה בידו?

ושוב הוא נאלץ להמציא איזו מקסם חדש שיעסיק את הציבור ויזנח את ענייני הפלילים. עתה כבר מזכיר הוא את יישובי גוש קטיף, ומספר עד כמה הוא מתנגד להישארותם, כאילו משהו חדש קרה. ואחרי שיפנה אותם? מה אז?

הקצינים עם המדים המגוהצים יניחו לו? התקשורת הממתינה למעידתו, תשתוק? את מה יפנה אז? כיצד יסיח את דעתם של העיתונאים?

הנה כמה רעיונות לספין, שבטח כבר הוצעו, אבל תודו שאם לא הם, שום דבר כבר לא יעזור לו:

ביטול מס הכנסה, ביטול מבחנים בבתי הספר, ביטול המילואים, צה"ל ומשרד הפנים. ביטול חובת ההוכחה, ביטול חובות המשכנתא, ביטול החובה לציית לחוק.

לא יעזור?
אפשר לבטל ההודעה על נזקי העישון המופיעה על חבילות הסיגריות, ביטול חובת הדלקת אורות בחורף וחגירת חגורת בטיחות, הרשאה להקמת תחנות רדיו, ביטול האגרה על הרדיו, ביטול מוצרי הדיאט, ביטול הגבלת המהירות, וביטול ההסתדרות.

אם גם זה לא יעזור,
תמיד אפשר למסור לפלסטינים את כיכר רבין והרחובות מסביב ברדיוס של 4 קילומטרים, ואז בטוח שהתקשורת לא תתעסק בשרון יותר.

רק הציע לפנות ישובים, וכבר התקשורת מחבקת.

מאידך, הסביר לי ע' שכני לספסל בבית הכנסת, שרון יכול להיות רגוע. הספין המגה שמאלני שלו מחלחל היטב בלשכות עורכי העיתונים בישראל. ראית "מעריב"? ...".