מרכז הליכוד ועיתונות מגויסת

ביום ד' ג' באדר תשס"ד , צדה עיני כותרת בווינט של הכתב אילן מרסיאנו "חברי מרכז הליכוד רוצים לדרג את החכי"ם שלהם". הכתבה, שכולה מגמתית נגד חברי המרכז...

מיכאל פואה , ט' באדר תשס"ד

דעות מיכאל פואה
מיכאל פואה
עצמי
ביום ד' ג' באדר תשס"ד , צדה עיני כותרת בווינט של הכתב אילן מרסיאנו "חברי מרכז הליכוד רוצים לדרג את החכי"ם שלהם". הכתבה, שכולה מגמתית נגד חברי המרכז ובין היתר נכתב בה "שיאי החוצפה שטרם נשברו" וכד', הזכירה להפתעתי את מר משה פייגלין כמי ששותף ליוזמה זו ואף יהיה בין המדרגים של חברי הכנסת. התקשרתי מיד לכתב והודעתי לו שלנו כמנהיגות יהודית ולמשה פייגלין בפרט אין שום קשר לנושא זה, ודרשתי ממנו להוריד את שמו של משה מהכתבה. אילן מרסיאנו הכתב טען שבידו מידע מבוסס וסודי, "רשימת המדרגים היא סודית ואני לא יכול לחשוף מי גילה לי", הוא אמר.

כשטענתי שלא יכול להיות שהמידע כל כך סודי שאפילו משה פייגלין לא יודע עליו, ואם הוא לא יסיר את הכתבה אפעל בדרך משפטית, הוא ביקש מספר דקות לברור העניין. לאחר מספר דקות חזר אלי מרסיאנו עם שמות של שניים מבחירי הפעילים שלנו בטענה שהם מסרו לו את המידע. בירור מיידי שלי העלה שמדובר בשקר ושניהם טענו בברור שלא דיברו עם הכתב וגם לא מסרו לאף אחד מידע מעין זה. כאשר חזרתי לכתב וטענתי שמדובר בפברוק הוא התעקש שבידו הקלטה של אחד מהשניים, ולכן הוא אמנם יתקן את הכתבה, אבל יכתוב שמדובר באנשיו של פייגלין, סירבתי להסכים לכך.

מרסיאנו ניסה בכל זאת: "אם כן אכתוב תומכיו של פייגלין הרי לא תוכל להכחיש שפלוני הוא מתומכיו". הסברתי לכתב שאם שמו של משה לא יימחק מיד הוא יתבע. בתוך שתי דקות הפסקה העוסקת בעניין זה נמחקה.

לאחר כשעתיים חזרתי אליו בניסיון להבין מה קרה. אמרתי לו: ראה מישהו עשה עליך מניפולציה. המכתב שפרסמת הוא מכתב שנשלח עם שם וכתובת חתום עליו אביעד ויסולי ממטה נאמני א"י, ואילו אתה בפרסום מחקת חלקים אלו מהמכתב בכוונה. מדוע? מה סיפור העיתונאי כאן שאלתי?

"יש חברי כנסת שמפחדים", טען אילן.
"תראה לי אחד שמפחד ממכתב של חבר מרכז שכולם יודעים שאין לו קבוצה", עניתי.
"יש, אני אראה לך", הבטיח מרסיאנו.

אני עדיין מחכה, ובליבי מקנן החשש שלא עשו לאילן מניפולציה אלא לנו חברי המרכז.

שליחי ציבור עומדים למבחן מתמיד של הציבור ששלח אותם. מבחן זה כשהוא נעשה בצורה גלויה ולא למטרת רווחים אישיים אלא בנאמנות לעקרונות התנועה ששלחה אותם הוא דבר מבורך שיש להתפאר בו, והוא "לא שיא החוצפה" כמו שכתב אילן. אך לאילן הייתה כפי הנראה מטרה אחרת, בידיעות אחרונות של שבת ניסו למוטט את הליגיטמציה של מרכז הליכוד בכתבה עסיסית בת שבעה עמודים, ואילן חשב כפי הנראה שגם הוא יכול לתרום במשהו לטובת העניין. כך תוך ניצול מכתבו הלגיטימי של ויסולי, הוא יצר דרמה של סודיות שלא הייתה אלא במוחו הקודח, חיבר אליה את שמו של פייגלין והתבשיל מוכן.

בשבועות הקרובים יידרשו חברי מרכז הליכוד להכריע בהחלטות חשובות וגורליות בתוך תנועת הליכוד. הצבעות אלו יש בכוחם להשפיע השפעה מכריעה על התנהלותו של רה"מ בסוגיות הלאומיות העומדות על הפרק. הצעה כמו תיקון 19 (ג) המחייבת את השרים וחברי הכנסת להיצמד להחלטות העקרוניות של המרכז, וכן ההחלטה המחייבת את יו"ר התנועה להביא את רשימת השרים וקווי היסוד לאישור המרכז, הן החלטות שלמעשה ינטרלו את יכולתו של רה"מ לקדם את תוכנית ההתנתקות.

אין ספק שמסע הדה לגיטמציה, והניסיון להלך אימים על חברי המרכז כאילו בגללם תצנח התמיכה בליכוד רק ילך ויגבר בשבועות הקרובים, אך עלינו חברי המרכז לדעת שמדובר כפי הנראה במסע יחצני מתוכנן ואין בינו לבין המציאות שום דבר. אזרחי ישראל שאינם מבינים מה הרווח מהבריחה מגוש קטיף, יודעים בוודאות שמהלך מטורף זה רק יעצים ויגביר את הטרור, והם ישמחו לדעת שבמרכז הליכוד ישנם כוחות שמסוגלים לעצור אותו.