לפדרמן אין זכויות?

בעוד מספר שבועות צפוי מרגל האטום מרדכי וענונו, מקבילו הישראלי של הזוג רוזנברג האמריקני, להשתחרר מהכלא, לאחר ריצוי עונש מאסר של 18 שנים.

דוד וילדר , כ"ב באדר תשס"ד

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בעוד מספר שבועות צפוי מרגל האטום מרדכי וענונו, מקבילו הישראלי של הזוג רוזנברג האמריקני, להשתחרר מהכלא, לאחר ריצוי עונש מאסר של 18 שנים. וענונו, יש לזכור, הורשע עקב פרסום סודות הגרעין של ישראל, לאחר שהועסק בכור הגרעיני בדימונה. פרסומיו של וענונו והתמונות שצילם בהחבא גרמו לישראל נזק בטחוני בלתי הפיך. בכל זאת, הוא לא ישאר בכלא לשארית חייו. בקרוב הוא יצא לחופשי, וזאת למרות איומיו הגלויים להמשיך לחשוף את סודות המדינה.

במהלך דיון בהרכב בכיר בעניינו של וענונו לפני מספר שבועות, פגישה אשר בין משתתפיה היה גם ראש הממשלה אריאל שרון, הוחלט לא להמשיך להחזיק את וענונו בכלא באמצעות צו מעצר מינהלי. עפ"י דיווחים עיתונאיים, שרון עצמו היה מקבל ההחלטה.

נאמר לנו, שוענונו יהיה במעקב תמידי, וכי פליטת הפה הראשונה שלו תגרום לכליאתו המחודשת באופן מיידי. אולם, עד אז, יהיה הבוגד הזה אדם חופשי.

פושע כבד נוסף שכיכב אף הוא בכותרות לאחרונה הוא אלחנן טננבוים. עפ"י ועדת משנה של ועדת החוץ ובטחון, פרשת טננבוים הסבה נזק כבד למדינת ישראל. עדיין לא ברור אם תעלוליו של טננבוים היו פליליים בלבד, כלומר, סחר בסמים שהוביל לחטיפתו ע"י חזבאללה, או אם כוונתו המקורית היתה למכור את סודות המדינה לאויבינו. אך לטננבוים, ששחרורו מידי החזבאללה עלה לישראל בשחרור מאות מחבלים, הוצעה עסקת טיעון המאפשרת לו להתחמק מעונש נוסף. התנאי היחיד שהועמד הוא, שפעולותיו לא היו קשורות לבטחון המדינה.

אין זה משנה אם עבירותיו של טננבוים היו קשורות בבטחון אם לאו. העובדה היא, שמדינת ישראל מוכנה לאפשר לפושע להלך חופשי ברחובות, למרות הנזק שהוא גרם לבני עמו.

לעומת זאת, אזרח ישראלי אחד נרקב בכלא הישראלי כבר כמעט ששה חודשים, בלי שהואשם, בלי שהועמד לדין, ובלי שהורשע. הוא הישראלי היחיד המצוי במעצר בעקבות צו מינהלי, שנחתם ע"י שר הבטחון שאול מופז. נשללו ממנו כל ההליכים החוקיים המקובלים ואשתו ושבעת ילדיו נותרו למעשה ללא אב. שמו נועם פדרמן.

זו אינה הפעם הראשונה שאני כותב על תושב חברון נועם פדרמן. לפחות פעמיים בעבר
כתבתי מאמרים על המקרה המזעזע של פדרמן.

ראשית, עדכון. נועם פדרמן הושם במאסר בית בקיץ 2002, עקב היותו, כביכול, חבר ב"קבוצת בת-עין", אשר שלושה מחבריה הורשעו והוכנסו למאסר. ההבדל בין פדרמן והאחרים היה, שנועם לא הועמד לדין. נאמר לו שמשפטו יחל רק אחרי שמשפטיהם של האחרים יגיעו לידי סיכום. לפני כשישה חודשים, במהלכו של ערעור לבית המשפט העליון על מאסר בית שהוטל עליו, הוא נאסר בעת שהגיש את הערעור. המשטרה הופיעה באולם בית המשפט, כבלה את ידיו באזיקים, ולקחה אותו. הוא נכלא באחד מבתי הסוהר השמורים ביותר בישראל, בתא מבודד, באותו אגף יחד עם מחבלים ערבים, כמו המחבלים הלבנונים מוסטפה דיראני ושייך עובייד, (ששוחררו תמורת טננבוים ושלושת החיילים הישראלים שנרצחו). נשללו ממנו מזון כשר ותנאים מינימליים המאפשרים תפילה בצורה נורמלית, וכו'.

אחרי שביתת רעב ממושכת של מספר חודשים, ועקב זעקה ציבורית עצומה, שכללה חברי כנסת ואחרים, הועבר פדרמן לכלא אשקלון והובטחו לו תנאים טובים יותר. כעת, הוא כלוא באגף יחד עם פושעים פליליים ישראלים שאין להם כבוד כלשהו ליהדות דתית, הוא אינו יכול לקיים כראוי את המצוות הקשורות בשבת או לאכול מזון חם נורמלי בשבת, ומותר לו להתראות עם משפחתו רק 45 דקות בשבוע, כאשר שומר יושב על-ידם ומקליט את כל מה שנאמר. אסירים אחרים באותו כלא זוכים בחופשה בת שלושה ימים בביתם מדי חודש, מה שנמנע מנועם. בנוסף, ב-1 בכל ראש חדש, זוכים אסירים אחרים בביקור משפחתי במשך שלוש שעות. גם זה נאסר על פדרמן.

בקיצורו של דבר, בלי שהורשע בעבירה כל שהיא, תנאיו של פדרמן הם מתחת לכל בקורת, בייחוד בהשוואה לאלה של אסירים אחרים באותו בית סוהר.

בעוד כמה שבועות יפוג תוקפו של צו המעצר. על מנת להמשיך להחזיק את פדרמן במעצר, יהיה צורך להוציא צו מעצר נוסף. ציבורים בישראל וברחבי העולם, יהודים ולא-יהודים כאחד, פועלים יחד כדי להביא לשחרורו מבית הסוהר. ישנן מספר דרכי פעולה הפתוחות לפעילות ציבורית:

1. חתימה על עצומה באינטרנט הקוראת למתן זכויות אדם לנועם פדרמן
http://www.petitiononline.com/federman/petition.html הכוללת כ-2,700 חתימות. עצומה זו תוגש לשר הבטחון שאול מפוז בעוד מספר שבועות, זמן קצר לפני פקיעתו של צו המעצר הנוכחי. המארגנים הביעו את תקוותם להגיע ל-5,000 חתימות. אם עדיין לא חתמתם, אנא עשו זאת היום, והעבירו את קישורית העצומה לכל חבריכם ובני משפחתכם ובקשו מהם לעשות כמוכם.

2. צפו בסרט החדש אודות נועם פדרמן והתעדכנו באתר לגבי פעילויות נוספות: ][www.hebron.com/news/noamfederman.htm

3. קראו את החוברת של נועם פדרמן: דע את זכויותיך
(קיים חשד, שהעובדה שנועם חיבר את החוברת הזו היא אחת הסיבות העיקריות למעצרו!).

4. הפגיזו את השרים בפקסים, דואר אלקטרוני, ושיחות טלפון הקוראות למתן זכויות אזרח מלאות לנועם פדרמן ולשחרורו ממעצר מינהלי.
• שר התקשורת אהוד אולמרט – פקס: 02-666.2909
eulmert@knesset.gov.il
• ראש הממשלה אריאל שרון - 02-566.4838 pm_heb@pmo.gov.il
• שר הבטחון שאול מופז – 03-697.6218
• השר לבטחון פנים צחי הנגבי – 02-530.8039 zhanegbi@knesset.gov.il
• השר מאיר שטרית – 02-531.7697 mshitrit@knesset.gov.il
• שרת החינוך לימור לבנת – 02-560.2246 llivnat@knesset.gov.il
• שר המשפטים טומי לפיד – 02-628.5438 ylapid@knesset.gov.il


טלפנו גם אל ראש הממשלה (טלפון ישיר 02-670.5527) ואל שר הבטחון (03-697.5750)
דרשו שפדרמן ישוחרר מיד מבית הסוהר!

שאלו אותם: מדוע וענונו וטננבוים ראויים להתחשבות משפטית, בעוד שמנועם פדרמן נשללות הזכויות האזרחיות הבסיסיות?

לפני זמן לא רב אמר שר הבטחון שאול מופז, כאשר דיבר על וענונו, "אפילו לבוגדים יש זכויות". אדוני השר, ומה עם נועם פדרמן?

ברכות מחברון!