לפני שיהיה מאוחר...

לכל אלו בימין, המשלים עצמם כי ניתן לסכל את תוכנית הנסיגה של שרון בתוך הממשלה או לחילופין ממתינים שהיועמ"ש מזוז יעשה להם את העבודה – דעו לכם כי טעות בידכם.

עו"ד יוסי פוקס , ט' בניסן תשס"ד

דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
צילום: יח"צ
לכל אלו בימין, המשלים עצמם כי ניתן לסכל את תוכנית הנסיגה של שרון בתוך הממשלה או לחילופין ממתינים שהיועמ"ש מזוז יעשה להם את העבודה – דעו לכם כי טעות בידכם.

כבר הוכח בשלוש השנים האחרונות כי שרון חושב צעד אחד לפני כולם, לפחות בנושאים פוליטיים-קואליציוניים, וכך גם במשבר הנוכחי.

שרון מכיר היטב את יחסי הכוחות בממשלה בכלל ובתוך שרי הליכוד בפרט, והוא מבשל את השרים לאט לאט. כך הוציא את אוויר ההתנגדות מנתניהו, בקרוב זה יקרה לסלבן שלום ואת הפיניש יעשה שרון כאשר יחזור מהנשיא בוש בעוד שלושה שבועות עם אישור מלא לתוכניתו.

אז, ככל הנראה, יהיו לצידו של שרון חמשת שרי שינוי ועוד שמונה עד תשעה שרים מהליכוד, מלבדו.
יחס הכוחות הזה יספיק לשרון להעביר את תוכנית הנסיגה בממשלה, בדומה למה שקרה ב"מפת הדרכים" ובעסקת טננבוים.

כל זה יקרה בפחות מחודש ימים, ועוד קודם שהיועמ"ש ימסור את החלטתו בשאלה האם להגיש כתב אישום נגד שרון, אם לאו.

לאחר שהתוכנית תאושר בממשלה, מפלגות הימין יפרשו ובמקומן עשויה להצטרף מפלגת העבודה שלא תוכל יותר לטעון כלפי שרון שתוכניתו היא בגדר דיבורים בלבד. לחילופין, הוא יוכל להרכיב קואליציה בשיתוף המפלגות החרדיות, אשר לא חרטו על דגליהם את ארץ ישראל השלמה.

באותו שלב, אף אם יחליט היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד שרון, לא תהיה לשרון כל בעיה להמשיך ביישום תוכניתו שכן בדיוק משום החשש הזה הוא מינה את השר אהוד אולמרט לממלא מקומו ולא את השר בנימין נתניהו.

שרון ישהה את עצמו מתפקידו (לא יתפטר) ויבקש לקיים משפט כמה שיותר מהר בכדי שיוכל לנסות לטהר את שמו, ובינתיים, במשך מאה ימים (שזה המון זמן) ישמש השר אהוד אולמרט כראש הממשלה בפועל וימשיך להוציא לפועל את תוכנית הנסיגה בגיבוי מלא של אותה קואליציה.

כמובן שישנה גם אפשרות ריאלית שלא יוגש כתב אישום נגד שרון, מה שיקל עליו עוד יותר להוציא לפועל את תוכניתו.

שומה על מפלגות הימין לתקוע כבר עתה מקל בגלגלי תוכנית הנסיגה של שרון ע"י הצגת אולטימטום לשרון לפיו עליו להביא את תוכניתו לאישור הממשלה עוד קודם הצגתה לנשיא בוש, שאם לא כן יפרשו מהממשלה.

ללא אישור אמריקני, יקשה על שרון להשיג רוב בממשלה לתוכניתו, מה שעשוי להוביל לשתי חלופות, האחת, שרון לא יכנע לאולטימטום והממשלה תיפול מה שעשוי להוביל לבחירות כלליות כי יקשה על שרון בנקודת הזמן הזאת להרכיב קואליציה אחרת, והשנייה, האופטימאלית כמובן, שהתוכנית תובא כבר עתה לממשלה, היא תדחה ותורד מסדר היום לעת עתה, ואם בכל זאת יהיה לה רוב ומפלגות הימין יפרשו, אז במה נשתנה הפלת הממשלה היום מהפלתה בכל מועד אחר? הכיסאות?