הפרד ומשול

ברית בלתי קדושה הולכת ונרקמת לנגד עינינו. פוליטיקאים מטעם הימין ופוליטיקאים מטעם השמאל, וגם כאלו שהתארים הללו לגביהם הם מחמאות-סרק באשר הם פוליטיקאים מטעם עצמם בלבד, כל אלו מפשילים שרוולים, מעמיסים על שכמם עמודי ברזל, ורשתות ברזל, כבלי חשמל ותיבות בקרה אלקטרוניות, ומתגייסים להקים גדר הפרדה בינינו לבין הערבים הרעים ביהודה, בשומרון ובחבל עזה.

אורח באתר , ז' באלול תשס"א

ברית בלתי קדושה הולכת ונרקמת לנגד עינינו. פוליטיקאים מטעם הימין ופוליטיקאים מטעם השמאל, וגם כאלו שהתארים הללו לגביהם הם מחמאות-סרק באשר הם פוליטיקאים מטעם עצמם בלבד, כל אלו מפשילים שרוולים, מעמיסים על שכמם עמודי ברזל, ורשתות ברזל, כבלי חשמל ותיבות בקרה אלקטרוניות, ומתגייסים להקים גדר הפרדה בינינו לבין הערבים הרעים ביהודה, בשומרון ובחבל עזה.

חיים רמון, מיכאל איתן, דן מרידור, אהוד ברק, דני יתום - כל אלו ואחרים מתראיינים ומטיפים, או מצוטטים כמי שמטיפים להפרדה חד צדדית.

"אנשים צריכים גבול" הם אומרים לך ומישירים מבט אל המצלמה. "משהו שיפריד בינינו לבינם, משהו שיעצור אותם", "אפילו בהתנחלויות הקשיבו לנו קשב רב" הם מוסיפים, כממתיקי סוד.

"אנחנו כאן והם שם" הם מתרפקים על ההגדרה הבהירה והפשוטה, מבית מדרשו של ראש הממשלה לשעבר , אהוד ברק. ומייד עולות לנגד עיני המאזין אחוז הקסם שתי גדותיו של האמזונס, או הוולגה : מרחק עצום, מכשול בלתי עביר. הם שם ואנחנו כאן. מה פשוט מזה? מה בטוח מזה? ואיך זה , שלא חשבנו על זה קודם? לא עוד אבנים, בקבוקי תבערה, אש מנשק אוטומטי, מחבלים מתאבדים, פצצות מרגמה. קטיושות.

הבצורת הקשה שפקדה אותנו בשנים האחרונות, המחסור במים לחקלאות ולמדשאות, והילד המעצבן הצועק על הדודה שלו הנזקקת תכופות לנקביה, מעמתים אותנו מיידית עם המציאות:

אין אמזונס פה, גם וולגה אין במקומותינו. ואפילו הירדן, דל וחרב ככל שיהיה לא ייסוב לאחור ויינתן לנו לצורכי ההפרדה הזו. ואם נרצה לחפור תעלות ולהביא את מימי הירקון והקישון לחצוץ בינינו לבינם - יקומו עלינו מיד כל שוחרי האיכות והצלם ויאשימו אותנו בנסיון לרצח עם והרס עולם, ולפיכך : חושו אחים חושו אל קרקע המציאות : גדר רשת ביטחונית תפריד בינינו. הם בצד אחד של החורים ואנחנו בצד השני. ולמאוכזבים השואלים "סתם גדר?" הם ממהרים להבטיח : לא סתם גדר. גדר ביטחונית. גדר בין רמאללה לעטרות. גדר בין גילה ובית ג'אלה, גדר בין עזה לנחל עוז. גדר כזו - וכל בעיותינו ייפתרו. הם שם ואנחנו כאן.

מה? אינני שומע, מה אתם אומרים?
כבר יש גדר? בדיוק במקומות האלו?!

במסכת חיינו הקשים בארץ הזו אנו נתקלים מידי יום ביומו בנודניקים המנסים לבלבל אותנו בעזרת עובדות. זה נכון ששום גדר אינה יכולה לעצור מחבלים מתאבדים, וגם אין שום בעיה לצלוף מעל הגדר או לירות דרכה, ופצצת מרגמה במסלולה הבליסטרי אפילו אינה יודעת ששם למטה יש גדר , ושאפילו הגדר הטובה בגבול הצפון לא מנעה אפילו קטיושה אחת מלהתרסק ברחובות קריית שמונה, ושהגדר בין רפיח המצרית ורפיח הפלשתינאית לא מנעה מאות רימוני יד מלהתעופף מעליה ועשרות מנהרות לעבור תחתיה כדי להעביר אמצעי מלחמה. כל זה נכון. אבל אבירי הגדר לא יתנו לכמה עובדות מביכות כאלו למנוע אותם מלצאת למסע גידור לאומי ולהתגדר בהבטחה : הם שם ואנחנו כאן.

נביאי ההפרדה החד צדדית יודעים את האמת אך הם נאחזים בגדרות לאורך גבול הצפון והירדן להוכחת טענותיהם :" אם גדר לא היתה חשובה למה בנו אותה?"

גם אדריכלי הגדר יודעים את ההבדל אך אין הם טורחים להזכיר לכם:
מי שחוצה את גדר הצפון יודע שיירו בו . מי שחצה את קו הירדן בתקופת המרדפים ידע שירדפו אותו עד מוות בטרם יבוא יום אל קיצו. ואלפי הנשים והילדים שיסתערו על הגדרות שמבטיחים לנו כי יחצצו בינם לבינינו יודעים היטב כי צה"ל לא יירה ויהרוג אותם למאותיהם. כמה הרוגי - גדר מתועדים היטב במצלמות הCNN תוכל מדינת ישראל לשאת ? עשרה? מאה?

" הגדר תבלום 80% מהמחבלים המתאבדים מבטיחים לנו המדעיים והמדוייקים שבין נביאי הגדר המסתמכים על מומחים צבאיים רמי דרג ועלומי שם. כותב שורות אלו זכה לשמוע אחד מנביאי הגדר באחד מגלגוליו הצבאיים הקודמים מסביר באותו להט ובאותו הדיוק כי גדר יכולה לעכב חייל מאומן או מחבל נחוש לששים שניות לכל היותר, כאשר הוא מצויד במגזרי תייל הנמכרים בכל חנות לכלי עבודה. ומי שסבור כי יקשה על המחבל שחתך את גדר ההפרדה החד צדדית למצוא ערבי ישראלי שימתין לו מעבר לגדר ויסיע אותו למחוז חפצו - שישאל את השב"כ או את עזמי בשארה.

מיליארד דולר אמורה הגדר לעלות.
אז מה? אולי יש כאן פרוייקט פיתוח לאומי , עתיר מקומות עבודה למובטלים, מטה קסם הפותר שתי בעיות בתיל דוקרני אחד? גם את בעיית הטרור וגם את בעיית האבטלה?

קבלני הגידור שיתעשרו מקו בר- לב החדש הזה, לא יעסיקו כנראה אפילו אזרח ישראלי אחד. הערבים יילחמו בכל כוחם בגדר הזו. וכבר לא מדובר רק באבנים או בבקבוקי תבערה מעידן התמימות שלפני אוסלו. הם קיבלו רובים, זןכרים? אם תזכה תכנית עוועים זו להתרומם ולמצוא תקצוב - יהיה צורך לייבא אלפי פועלים זרים לבנין הגדר, או אולי ימצאו מערביי יהודה ושומרון ועזה שירתמו למשימה לאומית חשובה זו של יניקת מיליארד דולר מן האוייב הציוני, אך יתקשו, יתקשו מאד, למחוק את החיוך.

אם כך, את מי באמת תשרת הגדר?

כל נביאי ההפרדה החד צדדית הם פוליטיקאים המחפשים להם דגל, סיסמת בחירות, " תכנית" לסחוף אחריה את אלו שעייפה נפשם להורגים, לרוצחים. "שלום" כבר היה לנו ולא כל כך הצליח. " בטחון ושלום" עוד לא הגיע. אולי הוא בדרך. מה נשאר? "קיר הברזל" הז'בוטינסקאי במהדורת טכנו ממוחשבת : גדר רשת מחוררת, גדר תייל מתוסבכת, והבטחות ריקות מתוכן של פוליטיקאים מובטלים המחפשים סוס בחירות לרכוב עליו, ואם אין סוס - גם כמה זוויתני מתכת, תיילים ותיבות בקרה אלקטרוניות יכולים לבנות להם רכב ברזל שיישא אותם בסערה אל הכיסאות המרופדים, המיוחלים. הם שם ואנחנו כאן.

ואם התכנית תיכשל?

כאן אפילו הפוליטיקאים המנוסים והמהוקצעים הללו אינם מצליחים להסתיר את החיוך : אין סיכוי שהתכנית תיכשל.

בניית הגדר אמורה להמשך חמש שנים אומרים הפוליטיקאים האופטימיים. והפסימיים אומרים - שלוש שנים. גם אם לא יגנבו הערבים מידי לילה כל מטר גדר שנבנה במשך היום. משהו קטסטרופלי ודאי יפסיק את המפעל הפרעוני הזה באמצע. וכיון שאין סיכוי שהתכנית תצליח - אין גם כל סיכון שהיא תיכשל. תמיד אפשר יהיה לטעון - כפי שטוענים אדריכלי אוסלו : התכנית לא נכשלה, היא פשוט לא הושלמה.

ןלכן, ולמרות שכל אבירי הגדר יודעים שאין בתכניתם כל ממש, שום הבטחה אמיתית לתוספת ביטחון - הם מנסים למכור לנו בציניות: "תכנית" "תקווה".

הפוליטיקאים הציניים והיצירתיים של ישראל רקחו במטבחם סם הזיה סינטתי חדש. הגדר כאופיום להמונים. " הפרדה חד צדדית" הם מבטיחים בתקווה לרכוב על ההבטחה ולהגיע אל השלטון.

הוא שאמרנו : הפרד ומשול.
===============================
פרופ' אריה אלדד הוא מנהל מח' כירורגית פלסטית בבי"ח הדסה עין כרם בירושלים, ותת אלוף במיל.