תכיר את אמנת ג'נבה

תגיד טומי,

האם גם סבתך, זכרונה לברכה, שנספתה בשואה, כיוונה טרוריסטים רוצחים נגד חיילים במשימה הומניטרית שמטרתה להביא את גופות חבריהם לקבורה?

יוסי בלום-הלוי , ה' בסיון תשס"ד

יוסי בלום הלוי
יוסי בלום הלוי
צילום: עצמי
תגיד טומי,

האם גם סבתך, זכרונה לברכה, שנספתה בשואה, כיוונה טרוריסטים רוצחים נגד חיילים במשימה הומניטרית שמטרתה להביא את גופות חבריהם לקבורה?

האם גם הסבתא שלך הרשתה לטרוריסטים לחפור במרתף של הבית שלה, מנהרה להברחת פצצות, נשק ומרצחים?

תענה, לי טומי:

אם אומנם היה קורה כדבר הזה, אז בשואה, האם הסבתא שלך, לאחר שנתפסה במעשיה, הייתה מצליחה להופיע בכל רשתות הטלוויזיה העולמיות ולקונן על מר גורלה??

לקבל פיצויים על ביתה? לקבל מזון, מים, שמיכות ואוהל מידי הצבא?

האם באיזו מלחמה שהיא, ובכל אומה אחרת במצב לחימה, הייתה דעת הקהל נותנת לשר המשפטים שלה, להשתלח בחיילי הצבא שלה, בעת שאלה לוחמים מלחמה צודקת מאין כמוה, נגד מרצחי הילדים של אותה מדינה?

נ.ב, טומי היקר - אם אתה מודע לכך שישראל לא רק שלא מבצעת פשעי מלחמה היא מבצעת בדקדקנות את הנאמר באמנת ג'נבה הרביעית המצ"ב במקור לעיונך:

אמנת ז'נבה מחייבת כל צד במלחמה ללבוש מדים ולבנות בסיסים מחוץ לאזורי אוכלוסין צפופים. זאת כדי שצד אחד ידע להבדיל בין חייל לאזרח בקרב הצד השני. אך מה לעשות כאשר צד אחד מצפצף על הוראות החוק הבינלאומי ומחליט להלחם מתוך האוכלוסייה האזרחית, כשהוא לובש בגדים אזרחיים?

ובכן, כנסו לאתר חיפוש כלשהו באינטרנט וחפשו:

The Fourth Geneva Convention

Part III Section I Article 28

Convention (IV) relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War. Geneva, 12
August 1949.

(Part III. Status and Treatment of Protected Persons (civilians)
Section I. Provisions common to the territories of the parties to the conflict and to occupied territories

Art. 28. The presence of a protected person may not be used to render certain points or areas immune from military operations

במקרה של לוחמים המסתתרים בקרב אוכלוסייה אזרחית, אומר הסעיף 28 הנ"ל שעליהם לדעת שזה שהם מסתתרים בין אזרחים, לא הופך את השטח בו הם נמצאים לשטח חסין בפני התקפת הצד השני.

זכור טומי! על ממשלת ישראל (שאתה במקרה חבר בה - זוכר!) חלה החובה החוקית להגן על תושבי המדינה.

חג שבועות שמח - חג מתן תורת ישראל הקדושה.