אריק מלך ישראל

"ויתקבצו כל זקני ישראל ויבואו אל שמואל הרמתה. ויאמרו אליו הנה זקנת ובניך לא הלכו בדרכיך עתה שימה לנו מלך לשפטנו ככל הגויים "(שמואל א', פרק ח' פסוקים ד'- ה').

אל"מ (מיל.) משה לשם , ג' בתמוז תשס"ד

משה לשם
משה לשם
צילום: עצמי
"ויתקבצו כל זקני ישראל ויבואו אל שמואל הרמתה. ויאמרו אליו הנה זקנת ובניך לא הלכו בדרכיך עתה שימה לנו מלך לשפטנו ככל הגויים "(שמואל א', פרק ח' פסוקים ד'- ה').

סוף תקופת שמואל הנביא התאפיינה בחולשה כללית, צבאית ושלטונית. כל זקני ישראל ראו בהמלכת מלך את הפתרון לכל הבעיות ודרשו זאת בצורה חד משמעית.

לא עזרו לשמואל הנביא תיאוריו על אופי שלטונו של מלך -"משפט המלך" - את שלטון היחיד, את העריצות, את העושק והגזל. נבחרי העם דרשו מלך, וה' הורה לשמואל למצוא להם מלך.

תקופתנו מתאפיינת בבלבול, בפילוג, בסבל גדול שנובע ממלחמת קיום ממושכת, מצבנו הכלכלי קשה ותדמיתנו ירודה. מצבים מעין אלה העלו במאה הקודמת רודנים אכזריים שהביאו חורבן ואסונות לארצם ולעולם.

לא ברור לי אם אנחנו ביקשנו מלך, לא זכור לי שעם ישראל בחר באריאל שרון למלוך עלינו. זאת למרות שרבים מבוחריו קראו בהפגנות למענו "אריק מלך ישראל!" ותגובתם גונתה אז על ידי השמאל בישראל והתקשורת.

אבל כפי שנראה המצב היום ,אנחנו חיים במדינה שבראשה עומד רודן, או בעיני עצמו מלך.

אריאל שרון עושה ככל העולה על רוחו, ואינו נתקל כמעט בשום התנגדות או הסתייגות.
הוא בז למצביעיו, אלה שהריעו לו כשנבחר ברוב מוחץ. הוא לא מתייחס למוסדות מפלגתו, כרודן "סטליניסטי " הוא כופה את דעתו בצורה בוטה, ובהתנהגות מתנשאת ומזלזלת.

יש האומרים :"מה קרה לאריק? מה הביא אותו לבצע שינויי כזה?" , האמת היא שאישיותו לא השתנתה, מי שהכיר אותו בעבר ידע שאריק הוא איש תאב שלטון, אדם יצרי שאין לו שום מעצור. אביא כמה ציטוטי עבר:" מנהיגים בכל מרכיבי הליכוד ..מכנים היום את שרון יוזם הליכוד ומקימו, בטיסטה, על שם רודן עריץ של קובה שסולק מהשלטון על ידי פידל קאסטרו. הם מותחים עליו בקורת קשה: אינו מכיר בשום הגבלות , חונך בצורה מפונקת בצה"ל, שומע רק את עצמו, אנוכי, אינו לויאלי, אינו חברי, העיקר לדידו- מה שטוב לעצמו, מדבר על חזרה לעבודת כפיים , אך מתנהג כבעל חווה פיאודל" (יאיר קוטלר , "הארץ ", 17.5.74 ). זה היה לפני 30 שנה!

סיכום ממצה לאיש ופועלו נתן פרופסור ירמיהו יובל:" בג'ונגל הפוליטי של ישראל יש אנשי ציבור שגסותם נעשתה דבר רגיל כל כך עד שעוברים עליה לסדר היום. אחד מאלה אולי הבוטה מכולם, הוא אריאל שרון ... הוא עמד בראש כמה מהמהלכים המבישים ביותר שעשתה הממשלה בזמן האחרון ... פרא אדם , אמרו על שרון ... פראותו היא משולחת רסן, מכוערת וכיוון שהרבה פעמים היא מתוכננת מראש הרי היא מסוכנת יותר...אם יניחו לו להמשיך בכך תיווצר בציבור ובנוער נורמה חדשה ופסולה – נורמת שרון" (פרופסור ירמיהו יובל , " הארץ" , 10.12.80 ), זה היה לפני כ- 24 שנים !!

לפני כ-4 שנים, כשעמדה על הפרק אפשרות כניסת שרון לממשלת אחדות לאומית עם אהוד ברק, כתב ה"ארץ" במאמר מערכת:" עברו של שרון מלמד כי מזגו ואישיותו אינם ערובה לשיקול דעת צונן ולהמלצות מאופקות בזמני משבר ומלחמה: מהלכים צבאיים שנעשו תחת פיקודו ובהשראתו קיבלו לא פעם ממדים גדולים בהרבה מהצפוי. ישראל אינה זקוקה לאיש שזו נטייתו שיישב עתה ליד שולחן הממשלה" ( מאמר מערכת " הארץ" 10.10.2000 ).

אם כך, נשאלת השאלה איך הפך אריאל שרון ליקיר השמאל?איך זה שאלי גבע, מח"ט שעזב את חטיבתו בשערי בירות במחאה נגד שרון וסירב להשתתף בכיבוש בירת לבנון, מוכן היום לסלוח לשרון שהדיח אותו מצה"ל?!

אלי גבע בראיון לידיעות אחרונות:" אני מברך אותו עשר פעמים על ההחלטה שלו בדבר תוכנית ההתנתקות. לא חשובים הנימוקים שלו : מזוז, הילדים שלו, המצב הפוליטי, אסטרטגיה מדינית או גם אם זה סלט גדול שמרכיב מכל אלה... לעצם ההחלטה שלו יש משמעות היסטורית"(ידיעות אחרונות, 18.6.2004).

אלי גבע סולח לשרון כי שרון מוכן ומתכוון לעקור יהודים מחבל קטיף וצפון השומרון.

הוא לא היחיד בשמאל שמחכך ידיו ומחכה לצפות במחזה של עקירת יהודים הוא לא היחיד שמגונן על שרון שמזלזל בכולם וגם בשלטון החוק.

שרון זלזל בשופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, שהורה לעכב את פטורי שרי האיחוד הלאומי, עד שהרכב של שלושה שופטים ידון בעניין אחר הצהרים. אריאל שרון בצעד סטליניסטי פיטר את שני השרים בבוקר.

מסתבר שאין גבול לחוצפה ולעריצות, פרקליטי ראש הממשלה פנו לבית המשפט העליון ,בתשובה כתובה בעניין פטורי שרי האיחוד הלאומי, שאל לו לבג"ץ להתערב בעניין, כי גם אם ימצא בג"ץ שתהליך הפטורים היה בלתי חוקי, אין דרך חזרה. זאת מאחר שהמפה הפוליטית השתנתה, וכי ראש הממשלה מאמין כי פתיחה מחדש של סוגיית "ההתנתקות" תגרום נזק למעמדה הבינלאומי של ישראל ( דיווח של עמוס שפירא, קול ישראל, 20.6.2004).

הבינו קוראי היקרים, אריאל שרון מעמיד את בית המשפט העליון במצב קשה, מאחר שהוא מבקש מבית המשפט לאשר עקרון אנטי דמוקרטי, "מטרה מקדשת את האמצעים".

אבל כל אלה לא מפריעים לשמאל הקיצוני בתמיכתו בראש ממשלה שפועל כרודן לכל דבר.

בעיני השמאל, המטרה מקדשת את כל האמצעים, גם אם הם גורסים את הדמוקרטיה לאבק.

פרופסור לפילוסופיה, יולי תמיר התבטאה בעבר:" כולנו הרענו להסכם אוסלו שלא נולד באופן דמוקרטי, המגעים היו חשאיים, לא היתה שקיפות ושיקרו לציבור. בעניין זה, מה שהימין טען היה נכון ... רק ברגע האחרון הוא הוצג כמן עיסקה של לקבל או לדחות. היו פגמים דמוקרטיים קשים בתהליך הזה. בכל זאת אימצנו אותו בהתלהבות ומבחינתי בצדק... אני מניחה שאנחנו לא רוצים שלום דיקטטורי. זה לא . אבל גם זו שאלה שקשה לענות עליה בכנות. כי אם היו אומרים לנו – בסדר, רבותי. תהיה פה דיקטטורה לשנה ,ובסופה יהיה שלום, והשלום הזה יביא לרווחה ולצדק. האם אנו קונים את זה או לא ?...

מבחן התוצאה הוא פה חשוב מאוד .אם הממשלה הזאת תהיה לא דמוקרטית וגם לא תביא תוצאות, היא תיפול. אבל אם היא תביא תוצאות, ישכחו את כל התהליך, את האופן שבו הושג"("הארץ", 13.8.1999 ). וזו "כוהנת הדמוקרטיה"?!

לכן אין פלא שאנו חיים במצב של "רודנות מרצון", שבה התקשורת והאופוזיציה של השמאל משתפים פעולה עם רודן שעלה משורות הימין אבל מגשים את חלומות השמאל.

ואילו שרי הימין, חבריו לממשלה של הרודן, הם כמו העצים במשל יותם, שביקשו לחסות בצל האטד, והוא הזהירם " ..אם באמת אתם מושחים אותי למלך בואו חסו בצילי ואם אין תצא אש מן האטד ותאכל את ארזי הלבנון "(שופטים, פרק ט', פסוק ט"ו).

קשה לכנות את שרי ממשלת ישראל הנוכחית "ארזי הלבנון" אבל אש ההכחדה העצמית עלולה לצאת מאריאל שרון, לא רק על שריו אלא על עמנו וארצנו.