כתבה "אובייקטיבית ומאוזנת"

ביום שישי ה-25 ליוני, שודרה בערוץ ה-2 כתבה במסגרת "אולפן שישי" שנושאה היה "גדר ההפרדה".

אל"מ (מיל.) משה לשם , י"ט בתמוז תשס"ד

משה לשם
משה לשם
צילום: עצמי
ביום שישי ה-25 ליוני, שודרה בערוץ ה-2 כתבה במסגרת "אולפן שישי" שנושאה היה "גדר ההפרדה".

הכתב איתי אנגל, מיקד את כתבתו על "עוטף ירושלים" בנקודת החיכוך שבין הישוב גבעון החדשה והכפר השכן בית איג'זא.

הכתבה הייתה אמורה כלשון הכתב להיות "מאוזנת ואובייקטיבית". את הצד הערבי ייצגה משפחת סברי מבית איג'זא , "לאיזון" לא רואיין איש מגבעון החדשה!

בכתבה מושקעת שכללה גם קטעים וירטואליים, הוצגה גבעון החדשה כהתנחלות שהוקמה על "אדמותיה הנגזלות של משפחת סברי".

משפחה "מסכנה", משפחה במצוקה ו"רודפת שלום" ש"נושלה" על פי הכתבה מאדמותיה ועכשיו עומד ביתה בסכנה, כי הגדר, אמורה לעבור ממש לידו ואולי אף יאבד אותו.

תושבי הישוב הוצגו כמתנחלים המתנכלים למשפחה התמימה שכל רצונה לחיות בשקט ובשלווה. ועכשיו גם נפגעת משפחת סברי על ידי ממשלת ישראל.

כבר כאן כדאי לציין שהכתבה שודרה בסמיכות די מוזרה (וזאת בהמעטה) לדיון בית המשפט העליון בעניין "גדר ההפרדה בעוטף ירושלים".

אביא כמה עובדות מעניינות שהכתב ה"אובייקטיבי" שכח, או אולי לא ראה כחשוב להביאן לצורך האיזון.

הישוב גבעון החדשה, ממוקם בקרבת "חדשה" המקראית שמוזכרת בספר יהושע , והערבים שימרו את השם כ "עדסה".

באזור חדשה נערך הקרב המפורסם בין יהודה המכבי לצבאות ניקנור. נצחונו של יהודה המכבי הונצח בהיסטוריה כ"יום ניקנור" –יום חג בלוח העברי.

אבל מה לכתב ישראלי ולהיסטוריה יהודית ולתנ"ך, אלה הרי פרטים לא רלוונטיים.

הישוב נוסד בשנת 1979 והוקם על אדמות שנקנו על ידי יהודים מעיראק ב1916 (!), על ידי קבוצה שנקראה "מורשת בנימין", כל תקופת השלטון הירדני -עד מלחמת ששת הימים- הייתה הגבעה לא מיושבת וכשהוקם הישוב מצאו המודדים את יתדות הברזל המקוריות מ-1916.

את איתי אנגל עובדה זו כנראה גם לא עניינה במיוחד, הרי זה באופנה להציג את הערבים כנגזלים וכדי להיות פוליטיקאי קורקט, עדיף תמיד להציג את המתנחלים כגזלנים.

משפחת סברי שהוצגה כמשפחה "עשוקה", היא זו שפלשה לשטחי הישוב עם הקמתה , בנתה בית חד-קומתי קטן על ראש הגבעה, וכן חדרה לגיא הסמוך ונטעה כרם זיתים וגפנים .

כבר אז בשנות השמונים המוקדמות ידעו הם שבתי המשפט בישראל יחוסו עליהם ולא יאפשרו את החרמת ביתם, או חס וחלילה עקירת הכרם, גם אם נבנה בניגוד לחוק .

כך הפך בית משפחת סברי שהוקף מ-3 עבריו על ידי בתי הישוב למוקד של עליה לרגל של צוותי תחנות טלוויזיה זרות כמו ה-CNN ו ה-BBC . וכאתר אליו הביא בזמנו פייסל חוסייני משלחות מחו"ל והלעיט אותם בשקרים ובדברי בלע נגד ההתיישבות היהודית.

אגב, רוב הזמן משפחת סברי אינה גרה בבית הקטן אלא בבית בן שלוש קומות שאף הוא נבנה באופן לא חוקי על גדר הישוב.

גם ההיסטוריה של משפחת סברי כנראה לא הגיעה לאוזני הכתב ה"אובייקטיבי" אחרת היה מציין שבני משפחת סברי - האב ובניו – בילו תקופות מאסר שונות בבתי כלא ישראליים על עבירות של פעילות חבלנית עוינת (פח"ע), על הצתה ואיומים.

לפני שנתיים נורתה אש ממארב שהתמקם ליד אותו בית סברי, על רכב סיור של הישוב ובנס לא היו נפגעים בנפש .

כל העובדות האלה, כאמור, נעלמו מכתבתו של איתי אנגל מהערוץ השני. וכך קיבל עם ישראל, בשעת צפיית שיא, כתבה מגמתית, שאולי נועדה להשפיע על שופטי בית המשפט והציבור הישראלי כנגד "גדר ההפרדה", וכהמשך לדמוניזציה של ציבור המתיישבים ביש"ע.

כתבה של טלוויזיה ישראלית שדמתה יותר לכתבה של "אל ג'זירה" או תחנה טלוויזיה עוינת אחרת.

ועכשיו נא לחשוב על כתבות "מאוזנות ואובייקטיביות" אחרות בנושאים דומים שאיש אינו מגיב נגדן ונועדו רק למטרה אחת לשרת את אויבי ישראל במגמה לקעקע את חומות הביטחון של עם ישראל.

ואם תשאלו מאין לי הידע בנושא? התשובה פשוטה – אני חי בגבעון החדשה וזכיתי להיות ממקימיה.