המורדים הרדומים

רוח ז'בוטינסקי מוסיפה לפעם בשורות הליכוד. לא כל כך העקרונות, כמו ההדר הידוע. נבחרי המפלגה ופעיליה אינם מרימים קולם גם כשהיא נבזזת לנגד עיניהם הכלות.

חגי סגל , י"ב באלול תשס"ד

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
רוח ז'בוטינסקי מוסיפה לפעם בשורות הליכוד. לא כל כך העקרונות, כמו ההדר הידוע. נבחרי המפלגה ופעיליה אינם מרימים קולם גם כשהיא נבזזת לנגד עיניהם הכלות. הם לא הופכים שולחנות ולא חוסמים בצמיגים בוערים את דהירת מנהיגם אל זרועות שמעון פרס והשמאל הקיצוני. רובם רוטנים בשקט, מנומסים כאלה.

החבורה הגדולה שהביסה את שרון במשאל המתפקדים ובוועידת הליכוד כאילו הניפה דגל לבן אחרי ניצחונותיה. עוזי לנדאו ושותפיו חששו להצטייר כגורמים חתרניים, והיססו לממש את הישגם הכביר. במקום להצהיר נחרצות שלא ישלימו עם ניסיונות שרון לעקוף את תוצאות המשאל, הם נתקפו ענווה יתירה.

היה קשה מאוד לראיין אותם, לחלץ מהם איומים או לזמן אותם לישיבת הדחה. אולי האמינו ששרון יכבד את הכרעת המתפקדים, והעדיפו שלא להשפיל אותו שלא לצורך. רק נעמי בלומנטל וגילה גמליאל צעקו קצת.

עכשיו, כשיש כבר קונצנזוס בסביבת שרון, ושמשאל המתפקדים בליכוד הייתה טעות קשה, ראוי שגם המנצחים במשאל יכירו בטעותם ויסיקו מסקנות. אסור להם להמשיך להיות אדיבים וצייתנים. באיחור יקר עליהם להפנים את ההכרה ששרון מבין רק כוח.

אם לא יציבו מיד מולו חזית סירוב רחבה, הוא ימשיך לנצל את אדיבותם ולנהל את מפלגתם כמו את חוותו הפרטית. בתוך חודש-חודשיים היא תהפוך לאגף גרידא של מפלגת העבודה, ובתוך שנה-שנתיים תקום מדינה פלשתינית בגבולות 67', שבירתה ירושלים.

כיוון ששרון מייצג כרגע קבוצת מיעוט בכל מוסדות הליכוד, מהסיעה בכנסת ועד מגזר המתפקדים, אין צורך בתרגילים מסריחים נגדו. אדרבה, רצוי מאוד שהמאבק המר בו יעשה תוך שקיפות מלאה. הח"כים והשרים שתמכו בכיבוד הכרעת המתפקדים צריכים להבהיר בפומבי שלא יאפשרו לו עוד לקדם תוכניות נסיגה פרטיות בשם המפלגה. או שיחזור מיד לחיקה או שיודח.

אמנם כרגע אין 61 ח"כים לצורך הבעת אי אמון בראש-הממשלה, אבל גם אין צורך לגייס מראש את כל ה-61. מספיק שיותר ממחצית חברי סיעת הליכוד יניפו את נס המרד, והשאר כבר יבואו אחריהם. בתוך ימים ספורים יבינו חסידי שרון אשרבסיעה לאן נושבת הרוח החדשה במפלגה, וינטשו אותו ברובם לאנחות.

אפילו נתניהו, לבנת ושלום ינטשו אותו בסוף. יחד עם סיעות הימין והדתיים יושג הרוב הנחוץ להקמת ממשלה חדשה בישראל, בלי בחירות חדשות ובלי שרון.

בעצם, אין ברירה אחרת. מהרגע שהממשלה אימצה את "תוכנית ההתנתקות", פג תוקפה של הסיסמה המצחיקה "אוהבים אותך שרון אבל מצביעים נגד". מי שנשאר בממשלה חייב להצביע בעד, וזה כולל את עוזי לנדאו, ישראל כץ, צחי הנגבי ומיכאל רצון.

האם הם ילכו אחרי שרון כצאן לטבח? הדרך היחידה לחסוך מעצמם את ההשפלה הזאת היא לאזור אומץ ולהכריז על תוכנית התנתקות מהירה ממנו.