אין אמון ליועץ המשפטי-במחנה הלאומי

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז אינו יודע אבל הוא מככב לאחרונה בשיחות הסאלוניות של הימין האינלקטואלי. בקצב ההתבטאויות וההחלטות הציבוריות שלו, כולל זו האחרונה בפרשת הנגבי, הוא עלול לתפוש אף את מקומו של השופט ברק.

סא"ל (מיל) מאיר אינדור , כ"ט באלול תשס"ד

מאיר אינדור
מאיר אינדור
צילום: חזקי ברוך
היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז אינו יודע אבל הוא מככב לאחרונה בשיחות הסאלוניות של הימין האינלקטואלי. בקצב ההתבטאויות וההחלטות הציבוריות שלו, כולל זו האחרונה בפרשת הנגבי, הוא עלול לתפוש אף את מקומו של השופט ברק.

איך זה ש"כולם" בבועה הימנית ידעו מראש שהתייחסותו של מזוז לשרון תהיה שונה מזו לצחי הנגבי? האם מפני שגם הם קראו את ההמלצות של אנשי התקשורת הבכירים למזוז שאין כעת להעמיד לדין רה"מ מכהן, כשהוא נמצא ב"מהלכים היסטוריים גדולים", כדבריהם, לעומת הנגבי שמתנגד להתנתקות?!

כולם הרי ידעו לקרוא את השורות החוזרות ונשנות ב"פרשנות תחת אזהרה" של בכירי העתונאים לשרון ולמזוז: "גם שרון וגם מזוז יודעים שכל עוד שרון מוביל את המהלך המדיני החלטה לטובת שרון, תזכה לתמיכת התקשורת".

שלא תהיה טעות ולא צריך לעשות ממזוז אדם רופס. כל ההחלטות שלו בסוגיות הרגישות שלו האחרונות תואמות בהחלט את מצפונו האישי. וזו בדיוק הבעיה של הימין איתו. במדינה קטנה כמו שלנו שבה כולם מכירים את כולם אין סודות, והכל יודעים שלמזוז יש משנה פוליטית סדורה ויודעים גם למה הכלה נכנסה לחופתה עם לפיד שגם לו משנה סדורה ותואמת (גם בענייני ההתנתקות). גם הילדים שבאו מנשואים קודמים לא יפרו את ההרמוניה. פרקליט המדינה שהביא מזוז, ערן שנדר, היה בעבר גזבר "שלום עכשיו" ובתפקידו האחרון כראש המחלקה לחקירות שוטרים ניהל חקירות תקיפות על אלימות של שוטרים, בתנאי שאותה אלימות לא הופנתה כלפי אנשי ימין. או-אז השוטרים האלימים זכו לגיבויו (תשאלו את אורית סטרוק מנשות חברון ונדיה מטר מנשים בירוק). יהושוע שופמן משנה היועץ המשפטי לממשלה עמד לפני כן בראש האגודה לזכויות האזרח. מייק בלס עלה מחו"ל עם משנה ערכית סדורה, אותה הוא מיישם כמשנה ליועץ המשפטי, מוביל היום את המערכה להזזת הגדר לקו הירוק ואת החלת חוקי ז'נבה.

מתוך אותה הרמוניה פנימית צמחו שתי החלטות סותרות לשרון והנגבי, שניהם אמנם במפלגה אחת, אולם שניהם חושבים פוליטית אחרת. משום כך, שרון לא התבקש לפנות את כסאו בעל העוצמה האדירה, מפחידה כמעט, גם בעת החקירות וגם כשארבל המליצה להעמידו לדין. לעומתו, הנגבי התפוטר מתפקידו מייד אחרי שבדיון מיוחד של כל הנ"ל, פרקליט המדינה ערן שנדר (מה קרה אגב להבטחתו לא להישתתף בישיבות כיון שניהל מערכה משפטית נגד הנגבי כשהיה יו"ר אגודת הסטודנטים?) יהושע שופמן ומייק בלס, הודיעו לתקשורת ש"בישיבה סוכם כי השר הנגבי לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו כשר לביטחון פנים". כעת הם מנהלים מערכה שהנגבי יתפטר לגמרי.

לא רק זאת. אותה חבורה שנתנה את כל ההנחות לשרון וקבעה שאין לקבל לגביו את מסקנות מבקר המדינה ופרקליטת המדינה בייחס לאי היווני, מודיעה לגבי הנגבי ש"לא תתנהל הפעם חקירה לשם חקירה, חוות דעת של מבקר המדינה יכולה להשתדרג לכתב אישום כמקשה אחת".

העובדה שחלק גדול מהמחנה הלאומי חושב שהפרקליטות פועלת על פי שיקולים זרים, צריכה להדאיג את המערכת המשפטית שזקוקה לאמון הציבור כולו ולא רק של האליטות הקרובות אליה.
בבועת האליטה המשפטית והתקשורתית לא יודעים את עומק השבר שמתפתח מולם. זהו תהליך איטי, אבל ככל שהוא מתמשך הוא גם יסודי.

שלא תהיה טעות: עדיין פונים לבית משפט עם עתירות, נגשים למשרד המשפטים עם בקשות, אבל עושים זאת רק כהליך לצמצום נזקים ועם לקיחת מקדם מובנה שמדובר במערכות עויינות. אי האמון הוא כה מוחלט שלרוב גם מוותרים על הליכים. השבר המתמשך הוא כלפי הפרקליטות והבג"ץ. לאחרונה נוספה להם לשכת היועץ המשפטי והמערכת המשפטית סביבו!