מפד"(ל) – מפלגה דתית (לאומית?)

לאחר שרוב חברי מרכז המפד"ל הצביעו בעד השארות בממשלה שהחליטה על מתן מקדמות לעקורי גוש קטיף וצפון השומרון, נותר לנו היום לשאול, מהו בסיס קיומה של מפלגה זו?

עו"ד יוסי פוקס , ד' בתשרי תשס"ה

דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
צילום: יח"צ
לאחר שרוב חברי מרכז המפד"ל הצביעו בעד השארות בממשלה שהחליטה על מתן מקדמות לעקורי גוש קטיף וצפון השומרון, נותר לנו היום לשאול, מהו בסיס קיומה של מפלגה זו?

כמפלגה דתית? יש לנו כבר שתי מפלגות כאלה, ש"ס ויהדות התורה. כמפלגה חברתית? כל מפלגה מתהדרת בתואר זה. או אולי מפלגה לאומית? אולם על איזה לאומיות מדובר, על סלילת הדרך לשרון המבקש להחריב את מפעל ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון. לא ברור.

במסגרת מאבקי הכוח במפלגה, שכחו העסקנים, כי השאלה מי יהיה מנהיג המפד"ל, היום או מחר, לא תשליך על עתידה של המפלגה ועל עתידו של העם היהודי בארץ ישראל, אלא השאלה מה עושה המפלגה, המבקשת לייצג את הציונות הדתית, למניעת החורבן הצפוי למפעל חייה שלה.

ובכן, השבוע הוא שבוע עצוב לציונות הדתית, שכן המפלגה שהתיימרה לייצג את הציבור הזה, על אף שלא כל הציבור ראה אותה כמיצגו , איבדה את עצמה לדעת.

קשה להאמין כי חברי המפלגה ממשיכים לטעון כי המפד"ל משפיעה "מבפנים", מאותו כיסא בממשלה שאישרה את תוכנית "ההינתקות", שהקימה את מנהלת "ההינתקות", ושאישרה השבוע תקציב למנהלת ותשלום מקדמות לעקורים! טענה זו יכולה להתבסס על אחת משלש חלופות; נאיביות, טיפשות או רשעות!

ואם במשאל עם עסקינן, הרי כל בר דעת מבין כי שרון דבק בלוח הזמנים שלו, הנשען בין היתר על המפד"ל (יש על מי לסמוך...) ולאחר שישולמו מקדמות לעקורים, והחקיקה תעבור בכנסת (בתמיכת השמאל) או אז יבוא העם ויתנגד לתוכנית?! במקרה כזה העם יתלה בארזים, "שם נפלה השלהבת" ויצביע בעד התוכנית.

ושלא יהיה כאן ספק, משאל עם זה דבר הכרחי, כל עוד הלוח זמנים של שרון מוקפא עד לאחר המשאל, הצעה שכידוע נדחתה על הסף בלישכת שרון.

לאחרונה נהוגים בכירי המפד"ל לתקוף את הליכוד בטענה שהמפלגה איבדה את דרכה, וכראיה לכך מצביעים על שרון, אולמרט, לבני ושות' המובילים את תוכנית "ההינתקות". טענה זו, שעל פניה נראית עניינית, מגלה טפח ומסתירה טפחיים, שכן רוב חברי הליכוד הצביעו נגד "ההינתקות", רוב מוחלט של חברי ועידת הליכוד מתנגדים לתוכנית ומנעו במו ידיהם את צירופה של מפלגת העבודה לקואליציה ורוב פעיליה עושים עתה לילות כימים להביא להדחת שרון ו/או להקדמת הפריימריז לראשות התנועה.

כך למשל, השרים אולמרט ולבני, שחתכו שמאלה מהליכוד, דוחפים את שרון ל"מפץ הגדול" שכן הם יודעים שלעולם לא יבחרו יותר כנציגי הליכוד לכנסת.

רוב חבריי במטה ההתנגדות בליכוד, אינם מבינים הכיצד החברים שלי "הדתיים" במפלגה הדתית לאומית לא מסייעים להם להביא להקדמת הבחירות ע"י פרישה מהממשלה. ומה אני אמור לומר להם? שחברי מרכז המפד"ל אינם מייצגים את הציבור שלנו? שהמפד"ל הלכה שמאלה מהליכוד?