מה שמנגלה הבין (ואחרים לא)

צוררים לא מעטים קמו לו לעם היהודי במשך שנות קיומו: המן, נבוכדנצר, אנטיוכוס, היטלר, ערפאת ועוד רבים ורעים,

שמעון כהן , ג' בטבת תשס"ה

צוררים לא מעטים קמו לו לעם היהודי במשך שנות קיומו: המן, נבוכדנצר, אנטיוכוס, היטלר, ערפאת ועוד רבים ורעים, אך מעטים הם השמות שגורמים ליהודי הממוצע תחושת צמרמורת טבעית. מפלצת אנושית אחת שכזו היא הצורר מאוושוויץ דוקטור ג'וזף מנגלה.

יהודי ממוצע כשהוא שומע את שם הדוקטור שהכפיף את הקידמה הרפואית, לטובת טבח העם הגדול בהיסטוריה, עוברת בגבו תחושת זעזוע וצמרמורת. לא מעטים מקפידים אפילו שלא להעלות את שמו על דל שפתותיהם. באופן פרדוקסלי, אפילו שמו של הבוס הגדול של אותו דוקטור מאושוויץ, היטלר עצמו, אינו מניב תגובה חריפה שכזו.

והנה, בימים האחרונים חשף העיתון "פוליה דה סאו פאולו" שבברזיל מידע חדש אודות שנות חייו האחרונות של מלאך המוות מאושוויץ. המידע נחשף בעקבות גילוי יומניו האישיים של האיש, יומנים אותם כתב במרוצת שנות השבעים ממקום מחבואו, אי שם בדרום אמריקה.

העיתונות הכללית סיקרה את דבר גילוי היומנים שעסקו במגוון נושאים אישיים וכלל עולמיים. ביומנים ניתן לקרוא החל מתחושותיו העגומות והמודאגות של האיש לנוכח חשיפת חבריו להשמדת העם היהודי והבאתם למשפט, ועד לדעותיו אודות סוגיות בינלאומיות שונות. בין השאר מצויות ביומנים שורות בהן הוא שב ומביע הזדהות מלאה עם מעשיו הנוראים שלושים שנה קודם לכן.

והנה, בין שלל הנושאים עליהן כתב בידיו המגואלות בדם, נושא אחד זכה לאיזכור שולי באחד העיתונים ובאחרים אפילו לא אוזכר כלל: מנגלה תמך בפלשתינים.

בין דפי היומנים תוקף הצורר את התנהלותן של המעצמות מול מדינת ישראל שבהתפתחותה ובשיגשוגה צפה מן הסתם בעיניים נכזבות. מנגלה מבקר את אדישותן של המעצמות לנוכח הפעילות הצבאית של ישראל על אדמותיהם של הפלשתינים, כהגדרתו.

קראתי את הנתון הזה ותהיתי, ביני לבין עצמי, מה לו לצורר ישיש ונרדף החי בזהות שאולה ומתחנן שלא לרדת שאולה, לעקוב ממאורתו המצחינה בדאגה אחר הפלשתינים, ואם לא די בכך, הרי שהוא גם חש כעס בעקבות פעילותה הצבאית של מדינת ישראל ביהודה, שומרון וחבל עזה?

נדמה לי שהתשובה ברורה, פשוטה ומצמררת. היה ברור לו למנגלה, שכאמור הביע בניירותיו דבקות עד יומו האחרון במעשי טבח היהודים מתוך מגמה להביא להעלמתו של העם היהודי מעל פני האדמה, שהגורם המדיני שיש סיכוי שימשיך את רעיון ההשמדה בו דגל, הוא העם הפלשתיני, ולשם כך יש לדאוג כדי לממש את דרישותיו המדיניות.

כאן המקום בו, כמו מופעלים על ידי רפלקס מותנה, קופצים אנשי שמאל אוטומאטיים וזועקים "אתה משווה בין הפלשתינים לנאצים"? "אתה מכחיש שואה"!, ושאר גידופים מוכרים וידועים. לכם ידידי אומר: רק רגע, לפני ההתפרצות הגעשית הזו נסו להתרווח על כורסא נוחה, להניח בצד את העיתון, לכבות את הטלוויזיה ושאר מסיחי ומסיתי הדעת, ונסו לענות לי על השאלה הפשוטה שנשאלה כאן: מדוע מצאה לנכון אחת מהמפלצות האנושיות הנוראיות ביותר בתולדות האנושות לתמוך בעם הפלשתיני?

לא נותר לי אלא לשוב, ולאחוז בשולי גלימתם של רבים, טובים וחכמים ממני, שאמרו זה מכבר כי מה שעומד בין הערבים לנאצים הוא לא הרצון, אלא, היכולת בלבד. אמירה קשה, אבל מוכחת באלפי פת'וות, מאמרים, ספרים, תכניות דת ובידור בעולם הערבי ועוד ועוד. לכו ותתווכחו איתם.

אגב, תחסכו מאיתנו, במטותא, את המלל המוכר "לא-כל-הערבים-מחבלים". אתם הרי יודעים שגם "לא-כל-הנאצים-רצחו-יהודים". דלגו לשאלה הבאה ונסו, בכל זאת, להפנות אותה כלפי עצמכם. אחרי שתמצאו תשובה לשאלה, מדוע תמך מנגלה בפלשתינים יגיע תורה של השאלה השנייה: האם גם אתם תומכים תמיכה דומה?