מכתב גלוי לרב הראשי לצה"ל

כידוע לך, על פי המסורת, יהודי לא יעבור עבירה אלא אם נכנסה בו רוח שטות. איך נוכל להבין אחרת מדוע יהודי ירא שמים כמוך, הרב הראשי של צה"ל, מביע את תמיכתו בפקודה לעקור אלפי יהודים מבתיהם בארץ ישראל?

יהונתן פולארד , ו' בטבת תשס"ה

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
שלום הרב וייס,

כידוע לך, על פי המסורת, יהודי לא יעבור עבירה אלא אם נכנסה בו רוח שטות. איך נוכל להבין אחרת מדוע יהודי ירא שמים כמוך, הרב הראשי של צה"ל, מביע את תמיכתו בפקודה לעקור אלפי יהודים מבתיהם בארץ ישראל?

אני מתייחס לדבריך האחרונים בגלי צה"ל, התומכים ב"תכנית ההתנתקות" הרעה, וקובעים כי קציני צבא וגורמים ממשלתיים חילוניים הם הסמכות העליונה שהחיילים חייבים לציית לה.

"סירוב למלא פקודות עלול לגרום התמוטטות של הצבא וסוף תפקידו של עם ישראל", אמרת בראיון. "הצבא והמדינה הם הסמכות. לא נוכל לאפשר לחייל לעשות ככל העולה על רוחו. הדבר עלול ליצור סכנה שהעם והצבא יסיימו את תפקידם", כך הכרזת.

עם כל הכבוד, הרב וייס, קשה לקבל שאתה באמת מאמין שרק המדינה והצבא מגנים עלינו ומבטיחים את חיוניותנו כעם. עם ישראל חי אלפיים שנה ללא מדינה וללא צבא, בחסדי ה'. רק בגלל חסדו, אהבתו ורצונו, כפי שהם מתבטאים בחוקי התורה, אנו חיים היום בארץ וממשיכים לשגשג כעם.

כאשר ביקרת אצלי לפני חודשיים, אמרתי לך שהרב מרדכי אליהו שליט"א הוא אבי. ענית בשמחה: "אנו בנים לאותו אב. הוא גם אבי". הסברת שאתה רואה את הרב אליהו כגדול ממך בתורה, וכי לפני שאתה מפרסם פסק הלכה חשוב לצה"ל, אתה מתייעץ עימו.

אתה ודאי יודע כי הרב אליהו פסק חד-משמעית שאסור לחיילים יראי-שמיים לעקור יהודים מארץ ישראל. הרב אליהו פסק שעדיף שחיילים ישבו בכלא, ולא ישתתפו בגירוש יהודים מבתיהם. הרב וייס, לאור התעלמותך לכאורה מפסק ההלכה של רב גדול ממך בתורה, כיצד תוכל לצפות שאלפי חיילים יסמכו עליך?

במגעי עם מנהיגים יהודיים במשך עשרים השנים האחרונות, ברור לי כי לעיתים קרובות ה' מעלה אדם למעמד של כוח וסמכות לא כפרס, אלא, כמבחן.

ברור שה' שם אותך, מכל האנשים, במצב המיוחד שבו תוכל להביס במו ידיך את "תכנית ההתנתקות" הבלתי מוסרית. אתה, מכל האנשים, תוכל לומר "לא" להתנתקות, ועל ידי כך לעודד אלפי חיילים לנהוג כמוך. אין כיום רב אחר בארץ הנמצא בעמדת כוח כזו לגבי עניין זה.

כשם, ששלטון טוב לעולם אינו נשען על חוקים, אלא, על אופיים המוסרי של השליטים, כך גם צבא אינו תלוי בפקודות, אלא, באישיותם של מפקדיו. הצבא כפוף תמיד לאלה המנהלים אותו, והמרכיב החשוב ביותר בצבא הוא המפקדים. התורה היא התוכנה ההופכת אותו לצבא יהודי. בלי התוכנה האלוקית שלנו, אנו רק מכונות ומדים.

הרב וייס, דומה שכעת אתה נבחן גם כחייל וגם כרב. עליך לבחור בין תפקידך כקצין ובין עולה של תורה, בין עבודת ה' ובין עבודה לבני אדם. בחירתך תהפוך דוגמא לכל החיילים יראי-השמיים. כך ייזכר שמך לדורות כרב שעמד נגד הכוח החילוני והגן על הארץ, או חלילה כרב ששידל חיילים יהודיים לחלל את התורה והארץ.

אני מפציר בך לחזור מדבריך, לגבי "תכנית ההתנתקות". חשוב שתוציא פסק חדש התואם את פסק ההלכה של הרב מרדכי אליהו. אם תחזור בך עכשיו, בחג החנוכה, יהיה מעשה זה קידוש השם גדול, על פי המסורת של מתתיהו המכבי. אני מתחנן בפניך לפעול על פי המורשת של גדעון, של יהושע בן-נון ושל יהודה המכבי. היה חייל יהודי המגן על הארץ! אמור "לא!" להתנתקות.

כבוד הרב, אם תחזור בך ותעודד בגלוי חיילים לא להשתתף בעקירת יהודים מהארץ, תשמש דוגמא חזקה של תשובה, לא רק לחיילים, אלא, לעם ישראל כולו. תביא ישועה לעם וכבוד לצה"ל.

ככתוב בתהילים: "אלה ברכב ואלה בסוסים, ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר". כתומכי התורה אנו יודעים, שאך ורק, ה' הוא הסמכות העליונה לכל יהודי.מכתב אל תת-אלוף הרב ישראל וייס, הרב הראשי לצה"ל, מיהונתן פולארד, כלא בוטנר, ארה"ב