עניין של מצפון

עצוב ומסוכן שהדמוקרטיה הישראלית מתפרשת על ידי קציני צבא (דתיים ולא דתיים), השמאל, פיקוד צה"ל, חלק מהימין... כשיטת משטר האוסרת אי ציות לפקודה על פי המצפון.

פרופ' ג'רלד פרמן , י"ט בשבט תשס"ה

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
עצוב ומסוכן שהדמוקרטיה הישראלית מתפרשת על ידי קציני צבא (דתיים ולא דתיים), השמאל, פיקוד צה"ל, חלק מהימין... כשיטת משטר האוסרת אי ציות לפקודה על פי המצפון. כאן לא מדובר על סירוב לשרת בצה"ל', אלא לציית לפקודה שהיא מחוץ לתפקיד רגיל שמקובל על צבא במשטר הקורא עצמו דמוקרטי. גירוש אחים וביטול זכויות העם היהודי, ללא רוב מיוחד, מנדט מיוחד, בחירות מיוחדות או אפילו משאל עם, הוא מעשה חריג בעליל ומצפונם של רבים וטובים לא יוכל לקבלו.

כאשר אריק שרון היה בעד ההתיישבות הוא קבע את כללי המצפון בצבא במשטר דמוקרטי. לפי הוגי הדמוקרטיה ועקרונותיה בקוראו לחיילים... לא לציית פקודה כזאת ולקבל על עצמם את העונש. ראוי היה שאי ציות על בסיס מצפוני בעניין זה היה מתקבל על ידי פיקוד צה"ל ברוח דמוקרטית זאת, בהבנה ובכבוד ולא בגינויים חריפים ביותר כאילו ה"סרבנים" מחסלים את הדמוקרטיה, את צה"ל ואת המדינה...

השמאל והתקשורת צבועים בעליל. הם המציגים את עצמם כשומרי טוהר הדמוקרטיה האמיתית ולאור היום כופפים אותה למדיניות הרצויה של רובם למטרה, במקרה זה, גירוש "אחים". פיקוד צה"ל, בגינויו החריף, עדות לבורות במקרה הטוב ובמקרה הרע רצון למצוא חן בעיני הפוליטיקאי השולט היום, אותו פוליטיקאי שפירש בעבר את הדין נכון והיום מתנהג כבולדוזר, ומשתדל לעקור את מקומו של המצפון בצבא במשטר הקורא את עצמו דמוקרטי.