מזוז "מכשיר" את אלטלנה 2

בהחלטתו בערר שהגיש "המטה למען א"י" על החלטת פרקליט המדינה, ערן שנדר, שלא לפתוח בחקירה נגד שלושה אנשי שמאל שהתבטאו בזכות פתיחה באש והריגת מתנחלים שיתנגדו לפינוי

עו"ד אביעד ויסולי , כ"א בשבט תשס"ה

בהחלטתו בערר שהגיש "המטה למען א"י" על החלטת פרקליט המדינה, ערן שנדר, שלא לפתוח בחקירה נגד שלושה אנשי שמאל שהתבטאו בזכות פתיחה באש והריגת מתנחלים שיתנגדו לפינוי, קובע היועץ המשפטי לממשלה כי קריאות אלה אינן מעודדות או משבחות ביצוע מעשי אלימות. לדידו של מזוז, הרג מתנחלים אינו נופל להגדרת "מעשה אלימות".

להלן קריאות השמאלנים ותגובותיו של מזוז:

1. עמי איילון במוסף ידיעות אחרונות, 14.11.03:

"אגיד את זה במילים ברורות: בחיי כל מדינה או אומה יש יותר מאלטלנה אחת. מנהיגות יהודית במדינת ישראל קיבלה כבר החלטות קשות כשהיה ברור מה האלטרנטיבה, ומנהיגות מדינית בעתיד תצטרך לקבל החלטות כשברור מה האלטרנטיבה".

על זה אומר היועץ המשפטי מזוז כדלקמן:

"עיון בראיון שנערך עם מר עמי אילון מעלה, כי מר איילון העריך שבעת פינוי התנחלויות יהיה אחוז מסויים של תושבים שיתנגד לביצוע ההוראה החוקית של ממשלת ישראל ולא יהיה מנוס מלהתעמת עם המתנגדים. אין בהתבטאויותיו אלו משום קריאה לביצוע מעשי אלימות, עידוד או שבח ולפיכך, הן אינן עולות כדי "פרסום מסית" כדרישת לשון החוק.

הנה מזוז הופך להיות פרשן פוליטי ומשפטי בסגנון "משה נגבי". עבורו "אלטלנה" אינה מעשה אלימות, אלא התעמתות לגיטימית של מנהיגות מדינית עם "המתנגדים". כזכור, "אלטלנה" מתייחדת בכך שזוהי הפעם היחידה בתולדות המדינה שראש הממשלה הורה על ירי מאסיבי באש חיה על "המתנגדים" לו (בתוכם היה גם מנחם בגין) ובמסגרת זו רצחו אנשי הפלמ"ח 20 פעילי אצ"ל. כך מכשיר מזוז ירי של "המנהיגות המדינית" על מתנגדי "תכנית ההתנתקות" ורצח עשרות מהם, כאשר לדעתו אותו רצח אינו מהווה אפילו "מעשה אלימות".

2. יואל מרקוס 31.8.04 במאמר "גם אם זה כרוך בשפך דם":

"מה שחסר בשעה זו הוא מטה פינוי בראשות אלוף מוכשר ומנוסה, שירכז יחידות מאומנות היטב למשימה ייחודית זו, שיעדה לא רק לנצח על הפינוי, אלא להתמודד נגד כל פרובוקציה שנועדה לגרור את צה"ל למלחמת אזרחים אפילו זה יהיה כרוך בשפך דם. " (העתק המאמר מצ"ב)

תגובת מזוז: "בכתבתו של יואל מרכוס עולה, כי מר מרכוס אינו משבח או מעודד ביצוע מעשי אלימות ושפיכות דמים, אלא דן במצב דברים היפותטי עתידי במסגרתו מיעוט קיצוני יסרב להתפנות וינהג באלימות".

הנה בלשונו של מזוז, הימין הוא תמיד "מיעוט קיצוני" אשר "יסרב להתפנות" ו"ינהג באלימות". תגובה זו מעידה כאלף עדים על דעותיו הפוליטייות של מזוז. היועץ המשפטי לממשלה לא רק ממוקם פוליטית בין פרס למר"ץ, אלא הוא גם משתמש בכוחו כדי להכפיש, לזלזל ולדכא את המתנחלים כמיעוט קיצוני ואלים.

3. ח"כ אבשלום וילן, בראיון למוסף "הארץ" מיום 20.8.04

"מספיק פעמים לחצתי על ההדק כדי להגיד לך שהיד הלוחצת על ההדק צריכה להיות מאוד, מאוד זהירה. מאוד, מאוד שקולה. ברור לי שבסערת הרגשות של לקראת פינוי, בצד השני יהיו אנשים שידם על ההדק תהיה קלה. ברור לי לגמרי שלאנשי כוחות הביטחון צריכה להיות יד קשה על ההדק. צריכים להיות זהירים. צריכים למצוא את כל האמצעים החלופיים. אבל בסופו של דבר עלול להיווצר מצב שבו צריך יהיה לסחוט את ההדק, לאט, באחריות, בקור רוח ובשכל. זה קשה. זה נורא. אבל אם לא נעשה זאת האלטרנטיבה היא חורבן הבית...

"כאשר הריבונות הישראלית עומדת מול מיעוט משיחי חסר עכבות האומר יהרוג ולא יעבור, חובתה של הריבונות הזאת לומר שכדי לקיים את עצמה גם היא תהיה מוכנה להרוג".

ועל כך אומר היועץ המשפטי:

"עיון בראיון שנערך עם ח"כ וילן מעלה, כי דבריו של ח"כ וילן אינם אלא הצעה כיצד על צה"ל להגיב היה וקבוצות קיצוניות יפתחו באש נגד כוחות הביטחון במהלך ביצוע "תכנית ההתנתקות". ח"כ וילן הדגיש, כי הוא מקווה שהדברים לא יתדרדרו עד כדי שימוש בירי, ואמר כי תחילה יש לעשות שימוש באמצעים שיגרתיים ואילו השימוש באש חיה מוצע רק כממוצא אחרון. לפיכך, אין המדובר בקריאה המעודדת או משבחת מעשי אלימות".

אליבא דמזוז, "הצעה" לירות ולהרוג מתנחלים אינה קריאה לאלימות אלא "תקווה" ו"מוצא אחרון". יש בדבריו של מזוז משום הכשר לפתיחה באש על מנת להרוג את המתנחלים. ככל הנראה, מקווה מזוז יחד עם וילן ושאר הפוליטיקאים מן השמאל, כי חיילי צה"ל יתפתו לירות ולהרוג מתנחלים, בהנחה שמזוז יספק להם חסינות, בדיוק כמו שהחייל שירה ביצהר לא הועמד לדין. אין ספק כי דבריו של מזוז מהווים סכנה מוחשית וקרובה לחיי המתנחלים וישמשו, חלילה, עידוד וזרז להסלמת העימותים בין חיילי צה"ל והמתנחלים עד כדי שימוש באש חיה.