שחקני החיזוק של אבו-מאזן

בשבוע הבא מתוכננת ועידת שלום רבת משתתפים בה יפגשו ראש ממשלת ישראל שרון ונשיא הרשות הפלשתינית אבו-מאזן.

ד"ר עתליה בן-מאיר , כ"ו בשבט תשס"ה

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בשבוע הבא מתוכננת ועידת שלום רבת משתתפים בה יפגשו ראש ממשלת ישראל שרון ונשיא הרשות הפלשתינית אבו-מאזן.

מי הם שחקני החיזוק של אבו-מאזן, בין פיזית או וירטואלית?

השחקן החיזוק המרכזי והחשוב ביותר היא מזכירת המדינה קונדליסה רייס, או נציג אחר של הממשל האמריקאי.

קונדליסה רייס מייצגת את הנשיא בוש שהכריז שהקמת מדינה פלשתינית היא בעדיפות עליונה, ולשם כך ארה"ב כבר העבירה לרשות 350 מיליון דולר ללא תנאי. לא זו בלבד, אלא לקראת ביקורה באזור, רייס הצהירה שיש להקים מדינה פלשתינית ברת-קיום כלכלי. וכיצד ניתן להבטיח זאת? יש להבטיח למדינה הפלשתינית רציפות טריטוריאלית, כי "אסור שתהיה שבורה". המשמעות וההשכלות של הכרזה זו הן כדלהלן:

• עקירת כל ההתנחלויות מזרחית לגדר ההפרדה כי הן חוסמות את הרציפות הטוריטוריאלית של המדינה הפלשתינאית.

• העברת בקעת הירדן לידי הפלשתינים והעברת שליטה מלאה על כל מעברי הגבול בין ישראל לירדן. יש לציין כי ראש הממשלה יצחק רבין נלחם בנחישות ובנחרצות לתביעה פלשתינית זו לאורך תהליך אוסלו.

• העברת השליטה בים, באוויר וביבשה למדינה הפלשתינאית, לרבות מעברי הגבול למצרים. אף פה רבין היה מוכן להיכנס לעימותים קשים עם ערפאת כדי למנוע שליטה פלשתינית בגבולות, בים, באוויר וביבשה.

• פינוי ציר פלדלפי המהווה המחסום העיקרי בפני הברחת נשק לידי ארגוני הטרור בעזה. יש לציין שציר פלדלפי לא נכלל ב"תוכנית ההתנתקות". נסיגה מתנאי זה תקנה למדינה הפלשתינית רציפות טריטוריאלית בין רצועת עזה לצפון סיני, ולכן יד חופשית להבריח נשק ומחבלים, ללא פיקוח וללא מגבלות.

• פינוי שטחים בתוך מדינת הישראל בתוך הקו הירוק כדי לאפשר רצף טריטוריאלי בין רצועת עזה ליהודה ושומרון. משמעות יצירת גשר יבשתי זה היא שבירת הרצף הטריטוריאלי של מדינת ישראל וביתורה של המדינה לשניים.

ובל נשכח שארה"ב התחייבה לאמן את כוחות הביטחון הפלשתינים כדי להילחם בארגוני הטרור. החלטה זו תמוהה לאור העובדה שאבו-מאזן הכריז כי ארגוני הטרור עצמם ישולבו בכוחות הביטחון של המדינה הפלשתינאית.

מי עוד ישב בשולחן הדיונים לחיזוק אבו-מאזן?

1. עבדאללה, מלך ירדן, השוקל הצבת חטיבה בשומרון.

2. מובארק נשיא מצרים, נשיא המדינה, שכונתה על ידי השר נתן שרנסקי "המוקד של אנטישמיות עולמית". מצרים אף היא עומדת לאמן את כוחות הביטחון הפלשתינים.

3. ארגון הטרור חמאס, בתוקף הצלחתו בבחירות ותוכניתו של אבו-מאזן לשלב אירגוני הטרור בכוחות הביטחון של הרשות. האירגון שאינו מסתיר את מטרת העל שלו, השמדת מדינת ישראל.

4. רוסיה, עימה אבו-מאזן סיכם קשרים צבאיים, לרבות הבטחה למתן סיוע צבאי.

5. איראן, שהזמינה את אבו-מאזן לביקור.

6. סוריה, עימה אבו-מאזן סיכם לתאם עמדות.

7. האיחוד האירופי, התומך ללא סייג ברשות הפלשתינית ומשקיעה בה מיליארדים.

ומי הם שחקני החיזוק של מדינת ישראל?

מישהו יודע?