הדמוקרטיה זה הם

כבר חודשים רבים שמדורי המוסר בתקשורת מנכסים כל ערך דמוקרטי לטובת אתגרי הנסיגות.

חגי סגל , ו' באדר תשס"ה

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
כבר חודשים רבים שמדורי המוסר בתקשורת מנכסים כל ערך דמוקרטי לטובת אתגרי הנסיגות. אם הממונה על ההגבלים העסקיים לא ינקוט בהקדם הליכים נמרצים נגד המונופול המתהדק של פרויקט ההינתקות על ערכי הדמוקרטיה, לא ירחק היום שבו יוכרז כאן רשמית כי ההינתקות והדמוקרטיה הם היינו הך.

במקרה שאיתרע מזלכם להתנגד להינתקות, מטעמים גנטיים או שכלתניים, אתם מוכתרים אוטומטית כעוכרי הדמוקרטיה. ברגע שצעדי המחאה שלכם חורגים מקריאת "בוז" חרישית, הם מתוארים כחריגה נוראה מכללי המשחק הדמוקרטיים, ומטופלים בהתאם. משה נגבי מרשיע אתכם במרידה במלכות, המשנה לראש הממשלה מביע שאט נפש, ובמשרדי הפרקליטות מכונסת ישיבת חירום.

כמו על פי חוק טבע, אסור למתנחלים להשתמש בדמוקרטיה עצמה כבומרנג נגד ההינתקות. הם מורשים להתחנן קצת, לבקש רחמים על ילדיהם שלא חטאו, אך לא להוציא מפיהם בדל ציוץ קולני, שמא עקירת אדם מביתו היא היא מעשה אנטי דמוקרטי.

הרי השמאל, ורק השמאל, קובע כאן מהי דמוקרטיה, ואילו הימין אינו אלא קוזאק נגזל שמנסה לתפוס עליה טרמפ. "הייתם בסבסטיה, אז תשתקו עכשיו", נוזפים בו דמוקרטולוגים, אשר הכריזו מראש כי יפוצצו גשרים ויחסמו כבישים אם יום אחד תחליט ממשלה נבחרת בישראל לסלק ערבים מבתיהם.

מרוב הטפות מוסר למתנחלים נוצר לפעמים רושם, שתומכי ההינתקות ניסחו אישית ביוון העתיקה את הרעיון הדמוקרטי, ובתור שכאלה הם גם פרשניו המוסמכים היחידים. אי אפשר להסביר אחרת את שתיקתם המבישה לנוכח כוונת המחוקק לקצוב שלוש שנות מאסר למתנחל שיישאר בביתו אפילו 5 דקות אחרי כניסת צו גירושו לתוקף. כשפנחס ולרשטיין מחה קלות, ציפי לבני כמעט עצרה אותו עד תום ההליכים.

כפי שאפשר לקרוא בעיתונים, כל פובליציסט שני מגייס עכשיו לעזרתו את הטיעון שההינתקות חדלה להיות עניין בטחוני-מדיני בלבד, והפכה לאבן בוחן של הדמוקרטיה בכבודה ובעצמה. בלהטוטי לשון אורווליאנית מתואר המעשה הכי נבזי שממשלה מסוגלת לעולל לאזרח פשוט, הגלייתו מביתו, כאתגר דמוקרטי ראשון במעלה.

כדי לעמוד באתגר הכביר מתקינה כבר הממשלה מחנות מעצר המוניים לאויבי הדמוקרטיה, מארגנת דיוויזיות פינוי, ומעדכנת בזריזות חוקי יסוד. פה ושם כבר מופרחים רמזים עבים על הכפפת מרות בשיטת אלטלנה, במסגרת מה שמכונה "דמוקרטיה מתגוננת". אגב, מרוב התגוננות הפכה ישראל בשנים האחרונות לאחת הדמוקרטיות ההתקפיות ביותר עלי אדמות.

הממשלה הכריעה, הכנסת החליטה, צווחים דוברי שמאל, ששכחו כי רק לפני שנתיים הצביע העם בהמוניו נגד נסיגות חד צדדיות. לפי פרשנותם הקובעת, סקרי דעת קהל משקפים בדייקנות רבה יותר את נבכי נפשו של הבוחר, משאל טלפוני אמין פי כמה ממשאל עם, ואהוד אולמרט שקול כנגד כל מתפקדי הליכוד.

באותו אופן, פקודה בלתי חוקית בעליל היא רק פקודה שהימין נותן, אף פעם לא פקודה שנותנים השמאלנים. עד סוף שנת 2005 הם יצאו מעזה ויהפכו את ישראל לגן עדן של ציות טוטאלי.