התנהגותו של שרון

שרון חתם על מספר מהצלחותיה וכישלונותיה של ישראל. להלן כמה מהם

פרופ' ג'רלד פרמן , י"ז בניסן תשס"ה

שרון חתם על מספר מהצלחותיה וכישלונותיה של ישראל. להלן כמה מהם:

א. בצבא, שפיקודו הבכיר הגיע לכך בדרך מורשת בן גוריון, זאת אומרת, בסינון "רק אנשינו" ולא בראש ובראשונה דרך כישרונות מקצועיים, שרון הגיע לפיקוד והצטיין כמצביא מקצועי. הוא פעל בהצלחה רבה בשיטת הבולדוזר שכלל עקיפת נהלים, הוראות... לו לא הצליח בשדה הקרב, סביר להניח, שהיו מדיחים אותו.

ב. כבולדוזר להתיישבות התנהג באותה שיטה. גבוליות בנהלים, לערכי מדינה מתוקנת ודמוקרטית. כישלונו הגדול הוא שאימץ תכנית התיישבות ללא התחשבות מספקת ביכולת העם והפרמטרים הפוליטיים הלאומיים והבינלאומיים. הטעות האסטרטגית היא שלא הלך צעד אחרי צעד קדימה מגבולות 48 אלא "קפץ" בכל מקום.

כך הוקמו גושי התיישבות חסרי המוני אוכלוסיה כאיים בים עויין. בזאת החריף את הקרע הלאומי, הפחית הקונסנסוס, והעניק לכוחות אינטרסנטים בעולם הדורשים נסיגה מלאה, יש"ע ללא יהודים, יתרון חשוב.

ג. כבולדוזר לעליית הרוסים, סביר להניח, הוא אחד הגורמים לנשירה הגדולה. בחירת מאות אלפי רוסים לא לבוא כאן, לעבור למדינה אחרת או להישאר בברית המועצות. תכנית הקרוואנים שבה משפחות שלמות ישבו שנים ב"דירה" בגודל של חצי קרוואן , בין כ 15 - 30 מ"ר, אני מניח היטיבה לקבלנים, אבל גרמה לקריאת העולים לא לבוא לישראל.

דחיפת העולים לשכירת דירות בשוק, אני מניח היטיבה עם בעלי דירות, אבל לא עם העולים. כך במידה לא מעטה, כשל בהערכתו נכונה את הרגע ההיסטורי החד פעמי, החלון שנפתח לפתע לחיזוק הרוב היהודי, הכלכלה והציונות המבוססת על קיבוץ גלויות ומאות אלפי עולים פוטנציאלים לא הגיעו.

היום הוא חוזר על תוכנית הקרוואנים ושכירת דירות בשוק לגבי המגורשים העומדים על הכוונת. בשפל של תכנון, ללא התייחסות סבירה לאחים, הוא ערוך לגרום להם סבל רב ובסופו לעם כולו.

ד. תרומתו להריסת הדמוקרטיה ודמות הפוליטיקאים כמושחתים, היא משמעותית. התהליך לגירוש גדוש בשבירת נהלים דמוקרטיים, סירוב לציית להחלטות דמוקרטיות... ואין טעם לחזור עליהם כאן.

השחיתות או הרשלנות היותר אישית, אם יעמוד על כך לדין או לאו, היא נזק למערכת הפוליטית ולדמות הפוליטיקאים.

לדוגמא, הטענה שלא ידע או הבין המשמעות כאשר בנו הצעיר הרוויח כ 30,000$ דולר לחודש מחברו הקשור בעסקים עם הממשלה, אינה מקרינה יושר. הטענה שלא ידע או הבין שגיוס כספים לטובתו בפריימריס עלי ידי בנו היה בלתי חוקי אינו מתיישר אם דמות של איש בעל אחריות ציבורית. האם לא הייתה לו היכולת לקבל חוות דעת מומחים לפני שבנו פעל בשטח האפור?

התנהגות בניו בחקירות המשטרה, בחירתם בשתיקה, ובמיוחד בנו חבר הכנסת, היא שלילית לדמות אנשי ציבור. כאשר חברת הכנסת נעמי בלומנטל בחרה דרך זאת, שרון קרה עליה תגר וכאשר בנו עשה זאת, שתק!

ה. שרון כמנהיג בפני העולם, צולע. ללא התייחסות לחכמת מדיניות ההינתקות, החד צדדיות, קבלת מפת הדרכים, הטקטיקה ליישום תכניותיו גורמת נזקים רבים וביניהם:

1. נסיגה ללא כלום מהערבים או טרוריסטים ומהעולם היא תקדים לפינוי יש"ע כולה עבור כלום.

2. אי קבלת משאל עם או בחירות מעמיק את הקרע והסבל בעם, הרגשת המונים שגנבו קולותיהם בבחירות, שהחוקיות היא פסולה... הכול מחליש את כוחה של ישראל בעולם. ישראל מחולקת היא ישראל חלשה.

מדינה חסרת עצמאות לבחירת דרכה, בלשון המעטה. העובדה שדובר הבית הלבן לפני ימים צעק על תוכנית בניית 50 דירות או בתים באלקנה (שלפי דוברי משרד ראש הממשלה לא הייתה ידועה להם), היא הוכחה לרמת הפיקוח, עומק ההתערבות בחיי היום יום של ישראל, ובעצם למצב החדש שבו ישראל נחשבת למעשה לגרורה של ארה"ב ולא לבת בריתה.