התרגיל המסריח של אילן פרנקו

ביום רביעי חול המועד פסח 27-4-05 קיבלתי שיחת טלפון מאבי ביטון מפקד הר הבית שביקש לתאם איתי זמן כדי להגיע לביקור בהר הבית למחרת 28-4-05.

דוד העברי , כ"ג בניסן תשס"ה

דוד העברי
דוד העברי
ערוץ 7
ביום רביעי חול המועד פסח 27-4-05 קיבלתי שיחת טלפון מאבי ביטון מפקד הר הבית שביקש לתאם איתי זמן כדי להגיע לביקור בהר הבית למחרת 28-4-05. שיחה זו הייתה בהמשך לעוד שלוש שיחות טלפון קודמות ביוזמתו של אבי ביטון מלפני חג פסח ובמשך חול המועד, בהם הוא אמר לי שאני יכול לעלות להר הבית בחול המועד וגם להביא קבוצה.

הוא ביקש שזמן ההגעה תהיה מתואמת איתו כדי שהוא יוכל לזרז את הליך הכניסה בבדיקה הביטחונית שליד שער המוגרבים. לשאלתו מתי אני מתכוון להגיע עניתי: "ביום חמישי בשעה 9:30 בבוקר" ובזה סיכמנו. יש לציין שאחרי שקיבלתי שיחה מאבי ביטון בערב החג 22-4-05 בה הוא הודיע לי שאני יכול לעלות בחול המועד להר הבית התקשר אלי הרב יוסף אלביום מ"התנועה לכינון המקדש" ואמר לי שגם הוא קיבל שיחת טלפון מאבי ביטון שאמר לו שאני אוכל לעלות להר הבית בחול המועד.

ביום חמישי 28-4-05 יצאתי מביתי בכפר תפוח עם בני יאיר-מכב"י ואחרים, הגענו למקווה בשכונת מאה שערים, שם טבלנו תמורת 4¤ דמי כניסה לכל אחד, ואז התקדמנו רגלית לכיוון שער המוגרבים אני עם בני בן 11 ועוד שני בנים בני 11 ו15. בהגיענו לשער יפו בשעה 9:20 פגשנו באקראי את ישראל כהן וחמשת ילדיו. יחד התקדמנו ברחוב דוד בדרך לשער המוגרבים בכוונה להגיע דרך רחבת הכותל בכניסה הצפונית בראש המדרגות.

כשהגענו בערך חצי מהדרך ברחוב דוד הופיע בדרכנו הבלש נתן גור 97436 יחד עם עוד מספר שוטרים (כולם בלבוש אזרחי). הבלש נתן גור אמר לישראל ולי שהוא צריך לדבר איתנו כמה דקות ושנבוא איתו לרחבת הרובע היהודי. ביקשתי שהוא יסביר לי את פשר העניין בקצרה היות ואנחנו בדרך לעלות להר הבית על פי הזמנה של אבי ביטון מפקד הר הבית.

הוא אמר לי תחילה דברים כגון: "אני צריך אתכם לכמה דקות", "צריך לברר משהו", "תבוא איתי", אז התקדם לקראתנו השוטר נוסף אף הוא בלבוש אזרחי ואמר באופן מאיים: "יש בעיות" ופנה לנתן גור ואמר: "אתה רוצה שאני אעזור"?

עד השלב הזה אף אחד מהם לא הזדהה כאיש משטרה וכאמור כולם היו בלבוש אזרחי ואינם מוכרים לי מהעבר. דרשתי משני האישים שפנו אלי להזדהות ולהראות לי תעודה וכל אחד מהם לאחר היסוס הוציא את הארנק והראה לי ב"הבזק" את התעודה הכחולה והכניסה חזרה לכיסו. דרשתי שוב לראות את התעודות ולאפשר לישראל כהן לרשום את פרטיהם.

השוטר נתן גור הודיע לנו שאנחנו "מעוכבים" ושעלינו להתלוות אליו לתחנת המשטרה. ביקשתי שיודיע לי באיזה חשד אני מעוכב והוא אמר לי שאני חשוד ב"נסיון בלתי חוקי להפר צו" התלוותי אליו אך דרשתי ממנו שוב ושוב שהוא יפרט מהו המעשה שכביכול עשיתי שגורם לו להחשיד אותי באשמת הנ"ל ולהצדיק את עיכובי בתחנת המשטרה?

הוא אמר לי שאינו חייב לפרט יותר ממה שאמר ושבתחנה בחקירה יפרטו את פרטי המעשה שכביכול עשיתי. הודעתי לו שהוא מבצע עבירה על החוק בכך שמעכב אותי לשווא ללא שום סיבה ושחובתו בעת העיכוב לפרט בפני מהי העבירה שבגללה הוא מעכב אותי, ובנוסף הודעתי לו שאם הוא ימשיך לפגוע בזכותי וימנע ממני את החופש ללא הצדקה שאני אתבע אותו באופן אישי בסך 20,000¤ פיצויים.

הוא אמר לי שאני יכול לתבוע כמה שאני רוצה וזה לא מעניין אותו. הודעתי גם לשוטר השני שהוא גם שותף למעשה חברו וגם אותו אתבע באופן אישי.

בדרך הגיע קצין משטרה על מדים בשם אילן פרנקו ממשטרת מזרח ירושלים ואמר לשוטרים הנ"ל שיעצרו אותי ויביאו אותו בכוח אם אני "עושה" בעיות.

בהגיענו לתחנת המשטרה השוטרים הפרידו בינינו לבין הילדים שלנו וגרשו את הילדים לכיוון הכותל. שאלנו את השוטרים איך הם מצפים שהילדים שאינם מכירים את האזור יסתדרו ויגיעו הבייתה והם אמרו שזה לא הבעיה שלהם ושהילדים יסתדרו בעצמם.

פקדו עלינו ( ישראל ואני) להיכנס לרכבים בלתי מסומנים שהיו בחזית התחנה, אני לרכב אחד וישראל לרכב אחר. אני שוב ביקשתי לקבל הסבר על מה ולמה אני מעוכב. השוטר אורן דדון אמר באופן מאיים שהוא עכשיו אחראי עלינו ושכבר קבלתי הסבר מפורט במקום האירוע, ופקד עלי להיכנס לרכב.

השוטר אורן דדון היה לבוש בבגדים אזרחים הזדהה כאיש משטרה רק לאחר שדרשתי זאת ממנו, והראה לי תעודת שוטר מ"א 032421729. על פי דרישתו נכנסתי לרכב עם שני שוטרים ושוטרת כולם בלבוש אזרחי. הנהג התחיל לנסוע והרכב יצא לכיוון היציאה משער יפו. שאלתי אותם על מה אני מעוכב והם לא ידעו לענות לי, אמרתי להם שעל פי החוק מישהו צריך לפרט בפני בזמן העיכוב מה המעשה שעשיתי שהופך אותי לחשוד ומצדיק את עיכובי.

בשלב מסוים בדרך, הנהג כנראה קיבל הוראה בקשר לחזור לתחנת הקישלה. פקדו עלי לצאת מהרכב ולגשת למבנה של השומר בכניסה למתחם שם ישב השוטר נתן גור ומילא טופס עיכוב נגדי ונגד ישראל (גם הרכב שהסיע את ישראל התחיל לצאת מהעיר העתיקה וחזר על עקבותיו).

השוטר נתן גור רשם על הטופס שאני מעוכב בחשד ל"ניסיון לפגוע בשלום הציבור" וביקש שאני אחתום על הטופס. אני ביקשתי לרשום בשורה של הערות המעוכב שהטופס הובא לפני כ-חצי שעה אחרי האירוע ושהחשד הרשום בו הוא שונה מהחשד שנאמר לי בעת המעכב ושעדיין לא הוסבר לי מהו המעשה שכביכול עשיתי שגורם לי להיות חשוד בעבירה. השוטר נתן גור כעס וסירב לאפשר לי לציין על הדף את הערותיי ולכן לא חתמתי על הטופס.

פקדו עלי להיכנס חזרה לרכב והסיעו אותי למגרש הרוסים.

השוטרים הבלתי מזוהים שהסיעו אותי ליוו אותי רגלית למחלק תשאול, שם אמרו לי לשבת על ספסל ליד חברי ישראל כהן אך אסרו עלינו לדבר בינינו. השוטר אורן דדון לעג לי על כך שקודם הודעתי לו שאני אתבע אותו אישית על חלקו במעשה הבלתי חוקי על עיכוב שווא. הוא אמר לחבריו בלעג שהוא ממש מוטרד מכיוון שהוא רצה עם הכסף הזה לקנות טרקטורון או להחליף את הרכב שלו.

נכנסתי לחקירה אצל השוטרת לילך שרף במחלק תשאול במגרש הרוסים (היא הייתה ללא מדים משטרתיים וגם בגדים לא היה בעודף, לא היה לה תג זיהוי והיא לא הציגה תעודה מזהה), אני הבנתי לפי המצב והמקום שהיא שוטרת (אך לפי המצב הלבוש שלה הבלתי צנוע במפגין לא היה לי רצון להרחיב איתה את הדיבור).

היא האשימה אותי בהפרת צו של משטרת מזרח ירושלים האוסר עלי להכנס לתחום העיר העתיקה. לא היה לה העתק של הצו ואני מעולם לא שמעתי שיש צו כזה. אמרתי לה שהיא משתתפת במעשה מאוד מכוער, שאני מוחה בכל תוקף ודורש שישחררו אותי לאלתר ללא כל תנאים ויבקשו ממני סליחה על העוול שעשו לי.

בתום החקירה השוטרת לילך שרף ביקשה ממני לחתום ערבות ע"ס 3000¤ והתחייבות אישית לא להיכנס לעיר העתיקה, לא הסכמתי לחתום ואמרתי לה שאני מעדיף שיביאו אותי לשופט משום שאני לא הצלחתי להבין מדוע בכלל עיכבו אותי ואולי השופט יוכל להבין. השוטרת לילך שרף יצאה לחדר קרוב להתייעץ עם הקצין אשר יזמי, לאחר מכן היא חזרה והודיע לי שאני צריך לחתום על התחייבות להגיע לחקירה עם אדרש ואשתחרר ללא תנאים נוספים.

שאלתי אותה: "אם אני חותם אני משוחרר?" היא אמרה שכן. שאלתי עוד כמה פעמים. שוב ושוב היא אמרה שכן. חתמתי ויצאתי מהחדר, בחוץ חיכה לי השוטר לבוש אזרחי אורן דדון ושני שוטרים נוספים כולם לבושים אזרחי. הוא אמר לי שאני צריך לבוא איתו. אמרתי לו שאני משוחרר. הוא אמר לי שזה לא מעניין אותו ואני צריך לבוא איתו. כשלילך שרף יצאה מהחדר שאלתי אותה אם היא מבינה מה קורה, היא אמרה לי "אתה משוחרר מהתיק שלי מעבר לזה אני לא יודעת".

שאלתי את אורן דדון אם הוא דורש ממני לבוא איתו בגדר מעוכב? עצור או מה? הוא אמר לי שוב "אתה בא איתי". אמרתי לו שאני חתמתי טופס שחרור ונאמר לי שאני חופשי שאלתי אותו אם אני עכשיו אלך לדרכי האם זה יהיה בריחה ממעצר? הוא אמר לי שכן. לא רציתי להסתבך יותר אז הלכתי איתו.

הוא הוביל אותי למחלקת חקירות בבניין המרכזי של מתחם מגרש הרוסי ו"מסר" אותי לידי קצין חקירות שלמה דעי. דדון הודיע לדעי שהוא העביר אותי לידיהם, הוא והצוות שלו עזבו את המקום.

לאחר שדדון הלך שאלתי את שלמה דעי אם אני מעוכב, הוא אמר לי "לא, אנחנו רוצים לחקור אותך באיזה תיק אחר, זה ייקח בסה"כ איזה רבע שעה", חיכיתי במקום למעלה משעה עד שהחוקר צדוק התפנה לחקור אותי. בזמן ההמתנה פניתי מספר פעמים לקצין שלמה דעי ולקצין אלי כהן והזכרתי להם שהם אמרו לי שזה ייקח רק כמה דקות.

נכנסתי לחקירה אצל החוקר צדוק והחקירה ערכה כחצי שעה והיא הייתה בעניין אחר לגמרי שהיה קשור באירוע שהתרחש ב 11/04 בה נער נעצר בירושלים מפיץ חומר הסברה שאני הפקתי ופרסמתי. לא קבלתי הזמנה כלשהו להגיע לחקירה בעניין ואילו הייתי מוזמן הייתי מגיע בלי תרגילי החטף של השוטר דדון.

לאחר שסיימתי את החקירה הלכתי לכנס בעיר העתיקה בה הייתי אמור להופיע ועל אף כל העיכובים הצלחתי לדבר לפני הבאים פחות או יותר בזמן על פי התוכנית. לאחר הכנס נפגשתי עם מספר אנשים מחוץ לבית קפה בפינת רחבת הרובע, בין ה"קארדו" לחניון הרובע. פתאום ניגש אלי השוטר ציון גאלי 993675 ביקש ממני תעודת זהות ואמר לי שאני מעוכב ביקשתי שיודיע לי על איזה עבירה והוא אמר לי שאני מפר תנאי שחרור שבהם התחייבתי.

אמרתי לו שזה לא נכון הוא הוביל אותי לעבר פקד דודי מזרחי 998096 שגם אמר לי שאני מעוכב באשמה הנ"ל. אמרתי לו שזה לא נכון ושלא התחייבתי בכל תנאי. עוכבתי במקום הומה אדם תוך השפלה במשך חצי שעה עד שהקצין מזרחי הצליח ליצור קשר עם קצין החקירות אשר יזמי שהיה אחראי לשחרורי (אילו לא הייתי זוכר את שמו של יזמי ככל הנראה הייתי מעוכב במשך זמן יותר ממושך).

לאחר שהקצין מזרחי בירר את העניין עם הקצין יזמי, הוא החזיר לי את תעודת הזהות ואמר לי שכעת אני חופשי, אבל הודיע לי שמיום ראשון אסור לי להיכנס לירושלים במשך שבועיים. שאלתי אותו על סמך מה והוא לא פירט, פשוט חזר על הדברים מספר פעמים. הודעתי לו שבכוונתי לתבוע אותו אישית על מעצר שווא והשפלה שגרם לי והוא אמר לי שאני מנסה להליך אימים על שוטרי משטרת ישראל.

אמרתי לו שמי שמשתתף ברדיפה פוליטית בזה שעוצר אדם פעם אחר פעם ללא סיבה הוא זה שמנסה להליך אימים, הוא אמר לי שזה כתוצאה מכך שהתפרסמתי בתקשורת על כך שרצוני לעלות להר הבית.