לאח של יעל

היום הזה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, הוא היום בו מתאחדים כל היהודים. היום היחיד, שמסתירים בו את השונה, ומתגלה הנקודה היהודית, המשותפת לכולנו.

א. בן שושן , ט' באייר תשס"ה

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
מכתב לקצין צה"ל, שהודיע כי יבצע את פקודת העקירה למרות היותו איש ארץ ישראל

לאח של יעל, השלום והברכה.

קראתי לך כך, כי דרך יעל שמעתי עליך, והרגשתי צורך לכתוב לך מספר מילים:

היום הזה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, הוא היום בו מתאחדים כל היהודים. היום היחיד, שמסתירים בו את השונה, ומתגלה הנקודה היהודית, המשותפת לכולנו.

לעם ישראל יש מורשת מפוארת. קדומה מכל המורשות הדתיות האחרות. יש בה פירוט הוראות חיים לכל שעה ולכל רגע, אבל כל זה עדיין לא יכול לעשות את האדם יהודי. להיות מוסלמי, זה לקבל על עצמך תורה מסוימת, וכן בדתות אחרות.

להיות יהודי

להיות יהודי זה להיות בן לאם יהודיה, ואח"כ לקיים את המצוות. יהודי, שמסיבה כלשהי, בחר, שלא לקיים את מצוות תורת ישראל, נשאר ויישאר יהודי. חסר ולא שלם, אבל יהודי, ובכל זאת, בכל הדורות היו כאלה שהוציאו עצמם מן הכלל. כדי לעשות זאת דרוש צעד מרחיק לכת במיוחד. זה הצעד שמעביר אותך לצד של האויב והופך אותך אויב לאחיך. בד"כ אויב יהודי הוא קשה ואכזרי מן האויב המקורי.

להיות חייל

חייל יהודי לוחם ואמיץ הוא גאוות עם ישראל כולו. חייל יהודי שמסר את נפשו, קדוש הוא.

כל לוחם, לוקח על עצמו אחריות ונכונות למסירות נפש למען עם ישראל וארצו. זוהי מעלתו הגדולה, המחברת אותו לכל יהודי ויהודי באשר הוא. גם החייל, שאינו שומר את מצוות התורה, מעלתו גדולה וקשור הוא בקשר אמיץ וחזק לעם ישראל לארצו ואף לתורתו. אבל אם, חס ושלום, החייל היהודי, עם כל העוצמה הטמונה בו, הופך להיות אויב לעם היהודי, אז הנפילה, היא גדולה ועצומה. עמוקה הרבה יותר, מאותם המומרים, עוכרי ישראל בכל הדורות.

ממשלה למי?

מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית. ההחלטות מתקבלות בבחירה. העם בוחר את מנהיגיו, והם בוחרים אחר כך בשבילו. המנהיגים שלנו קיבלו החלטות, אבל לא על סמך ההחלטות האלה הם נבחרו. דרכם הנוכחית לא נכתבה במצע אותו הגישו לעם. עובדה היא, שהם אינם מוכנים לחזור שוב לעם. ההחלטות הללו, אינן לטובת העם. איש לא חושב, שיש בהן תועלת ביטחונית או כלכלית. יש בהן תועלות אחרות למנהיגים שלנו. אבל לנו, העם היושב בציון. ההחלטות הללו רעות מאוד. את אשר שיברו אויבינו לעשות לנו ולא הצליחו, עושה לנו הממשלה שלנו.

ברגע הזה, חצתה הממשלה את הקווים המשותפים. וחברה לאויבינו הגרועים ביותר.

מהרגע הזה, כל חייל, המשתף פעולה, עם תוכנית רשע זו, הופך להיות אויב לעם היהודי, ובעצם כורת את הגזע עליו הוא יושב.

דמוקרטיה אחרת

האויב הגדול ביותר של העם היהודי בכל הדורות, היה היטלר ימח שמו וזיכרו. הוא עלה לשלטון בדרך חוקית דמוקרטית, וכל משנתו סדורה ומוכחת. תוכניתו הייתה לעשות טוב לעמו, אבל הוא עשה את הפשע הגדול ביותר בתולדות האנושות. האם חייליו נקיים? האם בגלל, שעבדו תחת פיקודו, שנבחר כחוק, האם אינם אחראים לפשע? כל חייל נאצי, שותף ואחראי למכונת ההשמדה של העם היהודי.

היו ודאי כאלה, שחשבו, שעדיף שהם ישרתו, ולא אחרים. כי הם ירצחו בפחות אכזריות. האם זה שרוצח בעדינות, נקי מאחריות?

המדים של יעקב והידיים ידי עשיו

חייל יהודי, שעושה את רצון הרוצחים השפלים, במדי צה"ל, ותחת פיקודו של ראש הממשלה, אינו אחראי? אכן, יפה יותר, שיהודי יזרוק את אחיו היהודים מחבל בארץ ישראל, ולא הערבי. היהודי יעשה זאת בעדינות. הוא לא ירה בהם מטווח אפס, הוא רק יגרור, יעקם, ישבור, יהרוס ויכה....

כשיהודי הופך לאויב, זה קשה הרבה יותר, הכאב כבד מנשוא.

אתה אח של יעל, אח שלי ואח של כל יהודי, כל עוד משרת אתה את עמך-אחיך. הזהר לבל תכרות חלילה, את הקו המחבר בנינו, ותתחבר לשונאינו.

גבורה היהודית

סיפור אחד הפוך נשמר בתולדות עם ישראל. סיפור שחי בתוכנו שנה אחר שנה. גזירת מוות על יהודי ממלכת פרס, ואילו אסתר היהודייה נמצאת בבית המלך. היא אינה נלחמת באחיה. היא רק ממאנת לצאת להלחם למענם.

מרדכי היהודי פונה אליה ומזהיר: "אל תדמי בנפשך, להמלט בית המלך מכל היהודים, כי אם החרש תחרישי בעת הזאת, רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר, ואת ובית אביך תאבדו..." (אסתר ד', י"ג-י"ד). מרדכי דורש מאסתר לצאת ולסכן את נפשה למען הצלת עמה.

כלוחם יהודי, אלה הם מעשיך בימים אלה. נלחם אתה באויבי ישראל, ומשליך נפשך מנגד למען עמך, אבל אם חס וחלילה, תעמוד מנגד בעת צרה לישראל, וקל וחומר אם חס ושלום תיתן ידך למלחמה בישראל, "רווח והצלחה יעמוד ליהודים ממקום אחר, ואת ובית אביך תאבדו"... (שם).

אולי הקב"ה סובב, שתגיע לבית המלך, דווקא כדי שתעמוד עכשיו בתחינה ובשליחות, למען עמך. אולי הגעת לתפקידך הנוכחי, דווקא כדי שתוכל לעזור ולהציל את עמך וארצך. חשוב באחריות על עתידך כחלק מהעם היהודי. עמוד איתן והייה נאמן לך, לעמך ולמולדתך.

בצפייה לישועה.