לראש אכ"א ולשרת החינוך, הקלון

מי מאיתנו אינו מעונין לסייע לסטודנטים המשרתים במילואים? כמה פעמים שמענו סיפורים על סטודנטים הנקראים לאימון או לשירות במסגרת הביטחון השוטף ומחמיצים מועדי בחינות.

פרופ' אריה אלדד , כ"ט באייר תשס"ה

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90
מי מאיתנו אינו מעונין לסייע לסטודנטים המשרתים במילואים? כמה פעמים שמענו סיפורים על סטודנטים הנקראים לאימון או לשירות במסגרת הביטחון השוטף ומחמיצים מועדי בחינות, והמרצים שלהם אינם מוכנים להתחשב במועדי הגשת עבודות, ולא רק שהם שייכים למיעוט ההולך ומצטמצם של המשרתים במילואים, הם אף לוקים מידי מוריהם.

חלקם מתוך אטימות סתם וחלקם אפילו מטעמים אידיאולוגיים, של עונשים כלפי סטודנטים המשרתים ביהודה ושומרון. אני זוכר סיפורים על מרצים כאלו בימי מבצע חומת מגן שהודיעו שכיוון שהם מתנגדים למבצע ולפעילות צה"ל ביש"ע בכלל, הם לא יעניקו לסטודנטים המשרתים במילואים כל הנחות והקלות.

והנה בימים אלו פנה ראש אכ"א בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, במכתב לכל ראשי האוניברסיטאות ובו הוא מציין כי סטודנטים רבים ובהם משתלמי צה"ל, כלומר קצינים וחיילים בשירות קבע הלומדים באוניברסיטאות כחלק מתוכנית השירות שלהם, רבים מהם יהיו עסוקים הקיץ בהתנתקות, שהיא כהגדרתו של ראש אכ"א "מהלך בעל משמעות לאומית, מדינית וחברתית מרכזית", ולפיכך ביקש ראש אכ"א גמישות והקלות לסטודנטים שישתתפו במהלך ההתנתקות.

התגובה הראשונית שלי הייתה להמליץ לכל חברי בסגל האקדמי להשיב לראש אכ"א כי כיוון שאנו מתנגדים למהלך הלאומי שהוא עומד להפוך עצמו כלי שרת לו, אנו מתנגדים להענקת כל הנחות והקלות לחיילים העומדים לגרש יהודים מבתיהם, ואז נזכרתי בסטודנטים, ואמרתי: לא נהיה כאלה שפגעו בסטודנטים שבאו להלחם למען עם ישראל במבצע חומת מגן. אנו נעשה ההיפך.

אני קורא לכל המרצים וחברי הסגל האקדמי שגורל היהודים המיועדים לגירוש יקר להם להודיע בפומבי, ולידע את הנהלת האוניברסיטה, כי כל סטודנט שלא יוכל להגיע במועד לבחינות כיוון שיבוא לסייע ליישובים ולמתיישבים המיועדים לגירוש, יחסום כבישים וייעצר, כל אחד ואחד מהם יזכה ממש לאותן הקלות שביקש האלוף שטרן להעניק לחיילים המשתתפים בגירוש.

אינני יודע מי עומד מאחורי חלקיה האחרים של תוכנית השוחד, הפיתויים וההנחות שמארגן צה"ל לחיילים שיסכימו לגרש יהודים. אולי זהו אותו ראש אכ"א ואולי מוח גדול אחר הגה את הרעיון, אבל כותרת בעיתון "במחנה" בשבוע שעבר הכריזה: "צה"ל מתעתד להעניק תוספת כספית נכבדה לכל החיילים והקצינים אשר ישתתפו במבצע העקירה".

הפיצוי הכספי הזה יגיע בדמות "תוספת שטחים קדמיים" המכונה "רמת פעילות א'". התוספת הזו העשויה להגיע למספר אלפי שקלים היא תשולם כבר בתחילת האימונים לקראת הגירוש ובכל תקופת המבצע. כמו כן אמרה הידיעה כי בצה"ל מעריכים שצפויים נפגעים בקרב המפנים כמו גם בקרב המפונים כתוצאה מהתנגשויות אלימות בין הצדדים. כלומר, משלמים לחיילים תוספת סיכון...

בנוסף להגדלת רמת הפעילות ותוספת השכר הנגזרת מכך יקבלו המפנים מהצבא וממשטרת ישראל אחת לשבוע חבילות שי.

מזכיר לכם מלחמה?

בלא כל בושה מנסים מפקדי צה"ל לפתות חיילים בכסף לבל יהססו ליטול חלק בזוועה הזו של תלישת ילדים מהוריהם וגירוש יהודים מבתיהם. כדי לתמרץ אותם נותנים להם שוחד ומתנות. וכדי להכין אותם נפשית למה שהם עלולים לחוות, עושים להם סימולציות. שאלתי את קציני המשטרה הבכירים על טיב הסימולציה, ולא קיבלתי תשובה עניינית. האם יש שוטרות שנידבו את התינוקות שלהן לתרגול? האם השתתפו בבובות?

אנו לא נחלק מתנות לחיילים שיסרבו. אנשי מצפון אינם לוקחים שוחד. אבל ראוי לסייע לעצורים ולאלו שיתגייסו לעזרת היישובים בכך שאם יחמיצו מועדי בחינות יוכלו לגשת במועד אחר. ודאי לא נעשה נבלה, כזו שעשתה שרת החינוך בשבוע שעבר כאשר בפיתוי הזכות להשתתף בבחינות הבגרות הסכימו כמה נערות במעשיהו להזדהות. הן הזדהו, אך בערבו של יום באו נציגי שרת החינוך לבג"ץ והתנגדו לאפשר להן להבחן. הם העלו בפני שופטי בג"ץ את הקושי העצום שבשיגור מפקח בחינות במונית מיוחדת לכלא מעשיהו... ושופטי בג"ץ, המאפשרים דרך קבע לכל רוצח ערבי ללמוד ולהבחן בכלא, עטו על ההתנגדות כמוצאי שלל רב ופסקו שהנערות לא ייבחנו.

אבל מבחינתנו הן כבר עברו את מבחן הבגרות החשוב ביותר שלהם, הנאמנות לעמן ולארצן והעמידה בפיתויים. הן הבוגרות והן הגיבורות, ולראש אכ"א ולשרת החינוך, הקלון.