נגמרו לי השאלות

ראיתי אתכם שוטרים וחיילים במחסום כיסופים. הכל מסודר הכל דופק כמו שעון מדוייק. בודקים ומפרידים אתה אזרח סוג ב' שמיועד לגירוש ולכן כנס למלכודת הדבש ועבור במחסום.

מיכאל פואה , י"ז בתמוז תשס"ה

דעות מיכאל פואה
מיכאל פואה
עצמי
ראיתי אתכם שוטרים וחיילים במחסום כיסופים. הכל מסודר, הכל דופק כמו שעון מדוייק. בודקים ומפרידים אתה אזרח סוג ב' שמיועד לגירוש ולכן כנס למלכודת הדבש ועבור במחסום. ואתה אזרח סוג א' שלא מיועד לגירוש בשלב זה ולכן אתה לא יכול להיכנס.

כך זה התחיל לפני 65 שנה כאשר הבדילו בין אזרחים. לא בגלל שעשו דבר רע, לא בגלל שהם היו אוייבים פשוט בגלל שהיו יהודים. בתחילת הדרך לא הרגו בהם ואפילו לא שמו אותם במחנות ריכוז פשוט הבדילו אותם סימנו אותם כמו אותנו את המאמינים הכתומים.

הכל היה חוקי! חלק מהמבצעים היו בעצמם יהודים, עצם היותם חלק מהמערכת נתנה להם תחושת בטחון שלהם זה לא יקרה. גאוותם על היותם חיילי הרייך השלישי אזרחים נאמנים של גרמניה הגדולה עם תעודות הצטיינות וכבוד סימאה את עיניהם.

בהתחלה הכל היה פשוט לא הרביצו ולא היכו רק סימנו. לא כמוכם חיילי ושוטרי כיסופים. אתם יודעים להפריד ילד מהוריו כי הוא לא רוצה להשתתף "במשחק" שלכם ולהציג תעודת זהות. אתם יכולים להוריד סבתא זקנה מהרכב ולומר לה לחכות סתם כך בשמש, או לשלוח אותה חזרה, כי עדיין לא הגיע האישור ממרכז ההיתרים. הכל חוקי, הכל לכאורה מתחשב באזרחים שאתם אמורים בעוד שלושה שבועות לגרש מביתם. ההונאה הגדולה.

ומה יקרה למי שלא ישתף פעולה עם המנגנון המרושע הזה? הוא לא יוכל להתקדם בו. הוא אולי יאבד את דרגותיו, סביר להניח שישב תקופה מסויימת בכלא צבאי. כן זה הכל. בגרמניה זה היה הרבה יותר מפחיד. שם מי שלא עשה בדיוק את מה שצריך לפעמים פשוט נעלם. הייתה תחושה באוויר שהיו לה יסודות ברורים במציאות, שהשאלה אם לבצע או לסרב היא לא רק הפסד פרנסה ודרגות, אלא פעמים רבות שאלה של קיום. והיו גרמנים טובים שסירבו ונענשו. ואתם?

ריח הדם באוויר. חשתי אותו ערב הפינוי ממלון "מעוז הים" כאשר הצליחו במהלך של תעמולה תקשורתית לבודד את אורחי המלון, ולהפוך אותם לכנופיות טרור שצריך להשתלט עליהם גם במחיר דמים. ראיתי את הדם בעיני חלק מהשוטרים והחיילים שהסתערו על המלון אחרי שטיפת המוח שעברו. ביום ג' בערב שוב הרחתי את ריח הדם. בכפר מימון היו עשרות אלפי אזרחים חופשיים שעברו במודע על החוק של דיקטטורת אהרון ברק ושליחו שרון. ושוב החלו אמצעי התקשורת לדרוש את הדם, צריך להשתלט עליהם בכל מחיר ויש חשש שישפך דם.

אני לא אוהב אתכם חיילי ושוטרי מחסום כיסופים. אתם מציגים בפני את הכיעור האנושי. איך אפשר להיות אנשים טובים כל כך מצד אחד, ולהיות שותפים ומבצעים של דבר כל כך נורא מצד שני. יכול להיות שכשהייתם בתיכון נסעתם לפולין, לא למדתם שם דבר.

זה לא מתחיל בתאי גזים זה נגמר שם. זה מתחיל בצייתנות שלכם לעצום את העיניים ואת הלב, מאזרח שלא חטא ולא פשע ו"החוק" הלא מוסרי של הגירוש הפך אותו לפושע. מאותו רגע אתם במסלול הנכון של הרודנות. האזרח הוא כבר לא אזרח רגיל הוא פושע העובר על החוק, לאחר מכן הוא גם פושע מסוכן שניתן להכות אותו, ולכלוא אותו בלי שום זכויות, כפי שכבר קרה בחודשים האחרונים. הסיפורים מפורסמים למי שלא אוטם את אוזנו וליבו. את הסוף אני לא יודע אתם תכתבו אותו במעשיכם או בסירובכם.

יתכן ואתם משלים את עצמכם שהעלמת עין במחסום מידי פעם, היא הצדקה מספיקה להיותכם שם. אל תשלו את עצמכם אתם חלק מהמנגנון שכבר עובד. במקום להלחם באוייב שיורה על האזרחים עליהם אתם אמורים לשמור, אתם חיילים של משימה מושחתת ושותפים לה. כשיום אחד בעזרת ה' נחוקק חוק לעשיית דין בפושעי הגירוש ועוזריהם אתם תהיו בין הראשונים לעמוד לדין על מעשיכם החוקיים והלא מוסריים.