חרדים, מה אתם עושים שם?

אני יודע שאנחנו בתקופה של חיבוקים, אהבת ישראל, צו פיוס ושבת אחים גם יחד, אבל בכל זאת, תסלחו לי אם אהרוס לנו מעט את החגיגה.

שמעון כהן , י"ב באב תשס"ה

אני יודע שאנחנו בתקופה של חיבוקים, אהבת ישראל, צו פיוס ושבת אחים גם יחד, אבל בכל זאת, תסלחו לי אם אהרוס לנו מעט את החגיגה:

שלום לכם חברי הכנסת של יהדות התורה. מה שלומכם? מה מצב הקפיצים בכורסאות הנוחות שלכם? איך הריפוד? אני מקווה שהכל בסדר, כי אתם נראים דווקא די מאושרים בזמן האחרון.

בואו נחסוך בדברי הנימוסים ונפתח בעניין עצמו שלשמו התכנסנו: מה בדיוק אתם עושים בממשלה הזו? במקום לממש את הציווי "היבדלו מעל העדה הרעה הזו", אתם נאחזים בקרנות הקואליציה כאילו היה מדובר באיזה דובי מסמורטט בידי ילד בן שלוש. כתב פרלמנטרי אחד ציטט באוזני את אחד מכם כאומר שגם אם ימכרו חזיר כהוראה בחוק הוא לא יעזוב את הממשלה הזו. גם אם הציטוט לא מדויק, ההתנהלות שלכם הופכת אותו למציאותי.

אז לצד התקוות לאחדות, אני דורש תשובה פשוטה לשאלה: מה אתם עושים שם?

כן, כן, אתה, בונה ירושלים, חבר הכנסת מאיר פרוש, מה אתה עושה בממשלת ההרס והחורבן הזו? ואתה, משכין השלום והאחווה, איש הפיוס, הרב רביץ, מה אתה עושה בממשלת הפירוד, הדריסה והרמיסה הזו? ואתה חבר הכנסת גפני, מצטט הפסוקים הבלתי נלאה, על "לא תחונם" שמעת? ואתה, חבר הכנסת ליצמן, חובב מאבקי הקברים בכביש 6, פתאום אתה עוצם עיניים ולא רואה את חילול כבוד הנפטרים? מה, רק עצמות של ספק חיילים רומאים שנקברו באיזו תיבת אבן ראויים להגנתך? קברי יהודים מיזרוחניקים, זה כבר לא נחשב, אה?

ואתה חבר הכנסת הלפרט, לוחם מלחמות השבת בגיזרת תל אביב והסביבה, פתאום טחו עיניך מראות את חילולי השבת הבלתי נגמרים במסגרת היערכות צה"ל לעקירה? לא שומעים איזה ציוצון של מחאה מלשכת כבודו.

אבל מה, "לאנשי יהדות התורה" החיים קלים. הם הרי לא שרים בממשלה הזו, אז אור הזרקורים לא מופנה אליהם. כך הם יכולים להמשיך ולעסוק בתגרנות הפוליטית שמנפיקה להם הישגים מרשימים כמו ההחלטה שנוכחות תלמידי ישיבות תיבדק פחות פעמים בשנה. הישג מרשים ללא ספק.

מצטער רבותי, אבל אני לא מתכוון לתת לכם להיעלם לתוך גלימת סגני השרים וראשי הוועדות. אתם, אחראים לכל החורבן, לכל ההרס ולכל החילול ה' הנורא הזה שמתרחש כעת, כששם עם ישראל נרמס בעיני העולם כולו. כן, כן, תרימו את הראש, ואל תתחבאו. אתם אחראים לא פחות מכל חבר כנסת אחר בגועליציה הזו, מראשון האולמרטים ועד אחרון הגילה-גמליאלים.

טובה אחת אבקש מכם, תחסכו לנו את הדיון המטופש המכונה: "אנחנו הרי לא מעלים ולא מורידים. הממשלה קיימת גם בלעדינו, אז אין טעם לעזוב". בנוכחותכם בממשלה אתם נותנים לשרון את הגושפנקה המוסרית-יהודית שהוא היה כל כך זקוק לה בטרם רצח אופיו של העם הזה. בלעדיכם היה שרון מביט ימינה ושמאלה ומוצא סביבו את מלחכי פינכתו, את תומכיו הזמניים מחבורת ביילין ועוד כמה ח"כים ערביים.

במצב שכזה היו ברורים לעין כל חרפתו וקלונו המנהיגותיים. אבל לכם נוח יותר לדפדף במסמכים עמוסי מספרים וטבלאות ולהניד ראש בפוזת כובד ראש של אנשים עסוקים שלא מבזבזים זמן בשאלות פעוטות של גירוש יהודים מבתיהם. אם גירוש שכזה יתרחש באוקראינה, אז אוהו... תחלצו חושים לפני המחנה להילחם על כבודו הנרמס של העם היהודי. הרי ממשלת אוקראינה לא ממנה אתכם לתפקידים מרופדים.

אל תספרו לי גם סיפורים על עולם התורה שהיה מתמוטט אם לא הייתם במאורת הממשלה הזו. אם הייתם מביאים להפלת הממשלה, ברור לכל בר דעת שכל ממשלה חלופית שהייתה קמה עם ראש ממשלה אחר הייתה מתייחסת לעולם התורה בהרבה יותר כבוד, וגם אם אין את המצלצלים הדרושים הייתם זוכים לשיתוף פעולה שהיה מכפר על החסר הזה.

הביטו אל ש"ס: אל הרב עובדיה יוסף עלו עמוסי תוכניות ופיתויים כל אצולת הממשלה הזו, מפרס ועד אולמרט דרך מופז לבנת ושאר האחשדרפנים כדי לשכנע אותו לאשר לאלי ישי להיכנס לממשלה. הרב עובדיה יוסף מכיר את סיפורי קריסת עולם התורה לא פחות טוב מכם. הוא יכול היה להיאחז בפסק ההוא על שטחים מול פיקוח נפש. הוא יכול היה ללהטט פוליטית עם המנטרה: "אנחנו הרי לא מעלים ולא מורידים, הממשלה קיימת גם בלעדינו". איש לא היה תוקף אותו על כך, אבל הוא ראה את הנתונים העומדים לפניו ואמר "לא"! ב-ל' הידיעה.

אני משום מה מתעקש שלא להתרשם מעצרת התפילה בכותל. שם היו הציבור עצמו. ההנהגה עדיין שם, רובצת עם כנופיית החורבן המכונה ממשלת ישראל. וכאילו לא די בכך שאתם יושבים במדמנת ההרס הזו, אחד מכם, כך פורסם בכלי התקשורת, אסר על עיתון חרדי לפרסם ידיעה לציבור קוראיו על עצרת התפילה בכותל נגד העקירה...למה? כי אז אולי יצוץ מי שישאל מה אתם עושים שם, בממשלה הזו? ואולי אז לא תוכלו להסתתר תחת כינויי הסרק וההבל של סגנות שר או יו"ר ועדה? אז הנה אני בא ודורש תשובה לשאלת הכותרת: חרדים. מה אתם עושים שם?

או שאולי, בעצם, ביניכם לבין עצמכם, בחדרים סגורים, אתם דווקא די מרוצים מהאירועים האחרונים, אירועי חורבנו של עוד מבצר של הציונות הדתית... אולי באיזשהו מקום אתם מייחלים לפיכחון סרוג מהציונות ולהצטרפות של הסרוגים לשורותיכם האידיאולוגיות.

לא אאריך בעניין, אבל גם אם נדמה למישהו שכעת גם לחרדים וגם לסרוגים יש יעד מאוחד למתקפות הזעם בדמותה של הציונות החילונית, אנחנו עדיין מבינים את ההבדל בין התפיסות: גם התרנגולת וגם הזאב מחפשים את האפרוח, אבל מתוך מגמות שונות והפוכות. התרנגולת רוצה לשמור עליו, הזאב לעומת זאת רוצה לטרוף אותו. למבצע חיפוש האפרוח הם ילכו בדרכים שונות.

ממש כך גם כאן, הציונות הדתית תוקפת את אחותה החילונית מתוך מגמה לתקן ולהציב אלטרנטיבה, לעומת המתקפה המסורתית מהכיוון החרדי על אותה ציונות חילונית, שם היעד הוא חיסול. זה משהו אחר לחלוטין. גם אם הציטוטים שנשמעים מראשי הציבור הסרוג ומזה החרדי דומים לפעמים, מדובר בתפיסות הפוכות לגמרי. אל תתבלבלו.

בכל מקרה, לידיעתכם חברי הכנסת החרדים, בהחלט ייתכן שהציבור שלכם מכין לכם הפתעה קטנה בקלפיות. משיחות שקיימתי בתקופה האחרונה עם גורמים ברחוב החרדי, בהם גם ראשי ישיבות. חלקם פשוט לא מתכוון להגיע לקלפיות, חלקם יגיעו אבל יעדיפו פתקים שהאות ג' נעדרת מהם. אתם עומדים לקראת סוף עידן הציות העיוור. קץ ההצבעה האוטומאטית. אל תזלזלו בבוחרים שלכם. הם רואים אתכם, זוכרים היטב ומתכוונים לבוא אתכם חשבון מאחורי הפרגוד.