חרפת חברי הכנסת

הם לא נבחרו כדי לספק נואמים לכינוסי-מחאה אלא כדי לעבד ולהציע פתרונות, במקום החלטות הממשלה הסותרות את אמונתם.

יוסף דוריאל , י"ט באב תשס"ה

יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7
הם לא נבחרו כדי לספק נואמים לכינוסי-מחאה אלא כדי לעבד ולהציע פתרונות, במקום החלטות הממשלה הסותרות את אמונתם.

ומזה, בדיוק, הם בורחים.

בין שלושת הרשויות העליונות של שלטון דמוקראטי – המחוקקת, המבצעת והשופטת – זו הראשונה אינה נחותה משתיים האחרות. ולהיפך: רשות מחוקקת תקינה, כמו הכנסת בישראל, צריכה להשפיע על שתי הרשויות האחרות יותר משהן משפיעות עליה.

טירוף המערכות השלטוני בישראל הגיע לשיאו האחרון כאשר חברי הכנסת, שנאגפו בתנועת מלקחיים של הממשלה מצד אחד ובג"ץ מצד שני, בחרו ליפול בשבי מרצון, כשהם בקושי מתרצים את מחדלם. במס-שפתיים חסר תוכן ממשי.

הצורה המופקרת בה התקבלו החלטות "ההתנתקות" ותופעות ההתעללות בזכויותיהם של אזרחי מדינה נאמנים, גם אם היה היגיון מדיני בוויתור על שטחים המיושבים ביהודים גרמו לכך שגם אם היה היגיון כזה הוא הניב תוצאה מעוותת לחלוטין כלפי פנים וכלפי חוץ כאחד. הטענה שאכיפת "ההתנתקות" בכוח מוצדקת בהחלטה דמוקרטית שקיבלה הנהגת המדינה יכולה להתבסס רק על החלטה שאושרה כחוק בכנסת. אך לו הכנסת, על מצדדי ומתנגדי גירוש היהודים מבתיהם, הייתה דנה ברצינות ובמקצועיות בחוקים שהסמיכו את הממשלה לפעול בנושא, היא הייתה יכולה למנוע, לפחות, חלק מהנזקים החמורים, שכל בר-דעת רואה אותם בימים אלה.

למשל: להוציא מחוק "פינוי-פיצוי" את יישובי צפון רצועת עזה, היושבים ברצף טריטוריאלי עם יישובי רצועת החוף, לא מוקפים בערבים, ועל אדמה שאף פעם לא הייתה ערבית. מה גם, שמסתבר שלמגורשים מיישובים אלה לא הוכן שיכון קבע חילופי. ואגב, תומכי-התנתקות מובהקים, כמו אלוף עוזי דיין, הביעו אותה דעה. ולמשל: לוח זמנים לביצוע ההחלטה החפוזה שאינו עומד בשום מבחן של תכנון מקצועי אמיתי.

וכך, כשבני הדור ששפך דם והקריב חיים כדי שיהודים יפסיקו להיות פליטים עדיין זוכר את אויבי ישראל שגרמו לכך, באה ממשלה נבחרת, באישור כנסת נבחרת של מדינת היהודים, ויוצרת פליטים יהודים חדשים. ולתזכורת, מחליט מישהו להלביש את שוטרי הגירוש במדים שחורים דבר שהוא גם שגיאה גסה בפני עצמה, כששולחים אנשים לפעול תחת השמש היוקדת של אוגוסט.

אף אחד לא הפריע למתנגדי "ההתנתקות" בכנסת לקיים דיונים של ממש, תוך היעזרות בבעלי מקצוע מתאימים, כדי להציג תכניות רציניות אלטרנטיביות, ברשות ובסמכות. אלא, שלבושת מוסד זה, הם החליטו לצאת ידי חובה בנאומים דמגוגיים, ולזרוק את ההתנגדות הפעילה לתהליך המסובך על כתפי ילדות בנות 14 בחולצות הכתומות.

הליכתם להפגנות ולעצרות-עם ללא תכלית לא תמחק את חרפת הליכתם של חברי הכנסת בשבי תנועת המלקחיים של ממשלה-בג"ץ, שאגפה אותם. אם ציבור הבוחרים לא יפיק מכך את הלקחים נקבל את אותה איכות מחוקקים גם בכנסת הבאה.