מה לומדים אצל המורה לימור?

בחיוך מאושר פתחה שרת החינוך, לימור הניג-לבנת, את שנת הלימודים בעתה ובזמנה. אושר אין קץ שנת לימודים שנפתחת במדינת ישראל ללא הטקס הקבוע של השבתה, דחייה ביום-יומיים, או סתם איומי התאבדות.

שמעון כהן , כ"ט באב תשס"ה

בחיוך מאושר פתחה שרת החינוך, לימור הניג-לבנת, את שנת הלימודים בעתה ובזמנה. אושר אין קץ שנת לימודים שנפתחת במדינת ישראל ללא הטקס הקבוע של השבתה, דחייה ביום-יומיים, או סתם איומי התאבדות של נציגי ההורים המורים התלמידים (מחק את המיותר). מה שנותר כעת הוא לברר מה ילמדו התלמידים הרכים בכיתה של המורה לימור הניג-לבנת, כי מסתבר שצפויים מספר שינויים. המבוגרים שבינינו יאלצו לשכוח לזמן מה את מה שהכירו בעבר כחלק מתוכנית הלימודים השיגרתית:

בשיעורי החברה תתמקד המורה לימור בשיחותיה עם התלמידים הנבוכים בתחומי הנימוס ונועם ההליכות. לשם כך תדגים המורה את האופן הרצוי להודיע לאדם על סילוקו מהעבודה. בשיעורים תוכיח המורה שהדרך העדינה והמנומסת ביותר לעשות זאת היא במכתב פיטורין קצר, ובוועדה בה הוא יאלץ לבכות ולהתחנן על המשך חייו המקצועיים.

כך ילמדו התלמידים נימוסים והליכות מה הן. התלמידים המצטיינים יקודמו לשלב הבא ובו תעלה המורה לימור מדרגה, ומאופן הסילוק מהעבודה היא תעבור לפרק מורכב מעט יותר ושמו "אופן הסילוק והגירוש מהבית". אל דאגה, תלמידים חביבים, המורה לימור לא נחה ולא שקטה ובמהלך חופשת הקיץ תרגלה על יבש ועל רטוב את פרקי הלימוד הללו על אלפי מורים ועל אלפי מתיישבים. כעת אפשר לסמוך עליה.

אבל לא די בכך. שינויים רבים עוד לפנינו בתוכנית הלימודים החדשה: בתנ"ך למשל, תמחק המורה לימור למען התלמידים הרכים כמה פרקים מטרידים על כיבוש הארץ על ידי אחד, יהושע שמו. למה לסבך את נפשם הענוגה של הילדים הצעירים במונחי כיבוש משחיתים? כמו כן תמחק המורה לימור מהחומשים את הפסוקים העוסקים בארץ גרר, הלא היא הרצועה המתקראת כיום רצועת עזה. הפרקים הללו יחד עם הפסוקים העוסקים בכיבוש עזה על ידי יהודה יישלחו במארז מיוחד ואטום היטב לגניזה בקהיר... שם הדברים נשמרים לשנים רבות, וכך נוכל אנחנו להמשיך וללמוד כרגיל בכיתה של המורה לימור, אם כי בדילוגים פה ושם.

גם בשיעורי האזרחות צפויות הפתעות לתלמידיה של המורה לימור. המורה תשפץ בעבורנו את הפרקים המיותרים והמכבידים שעוסקים בדקדוקיה הטרחניים של הדמוקרטיה. התלמידים יפסחו על הפרק המתאר את הקשר המחייב שבין הבוחר לנבחר, קשר שנקבע על ידי מונח ארכאי ומשמים, "מצע המפלגה", שמו.

לאחר שישופצו הפרקים הללו תוכל המורה לימור לדלג להמשך מלאכת השיפוצים מבלי לחשוש משאלותיהם המביכות של תלמידים מחוננים שעלולים לתהות על אורחותיה הדמוקרטיים שלה עצמה. המורה לימור תשפץ, למען הסדר הטוב, גם את הפרקים שעוסקים בחובה לנתק בין הרשות השופטת לזו המחוקקת ולזו המבצעת. שוב התלמידים המחוננים הללו עלולים להרגיז עם שאלות מעייפות. בשביל מה להסתבך?

אגב, במקום השיעורים שיימחקו מתוכנית הלימודים באזרחות תתמקד המורה לימור בעיצוב האופן המושלם להכפפת אנשי מקצוע כמו רמטכ"ל, ראש מוסד וראש שב"כ לדעתו של השליט הכל יכול והצודק תמיד. אלו פרטים שמומלץ לילדים רכים להפנים כבר מגיל צעיר.

שיעורי היסטוריה יזכו לטיפול מיוחד של המורה לימור עוד בטרם יוכנסו הספרים לכיתות. מאבטח מיוחד יוצב בכניסה לבתי הספר ותפקידו יהיה לפשפש בילקוטי הילדים ולתלוש מספרי ההיסטוריה שלהם פרקים שעוסקים בהתיישבות או בקשר הדמים שנרקם בין העם לארצו. כלל ידוע הוא: עדיף לתלוש דפים עכשיו, וכך יהיה קל הרבה יותר לתלוש התיישבות אחר כך.

מצלמות נסתרות יותקנו בכיתות על מנת לאתר תלמידים סוררים שינסו להבריח ספרי לימוד מהדור הישן שבהם ניתן למצוא טקסטים בעייתיים אודות ההתיישבות בארץ ישראל, ובעיקר אודות החוק העותומני שקבע שמבנה שעליו יש גג לא ייהרס. יהיה קצת מסובך להסביר איך חוק תורכי שהתקבל אפילו על ידי הבריטים, והיה הבסיס החוקי ליישובי חומה ומגדל, לא החזיק מעמד מול הממשלה שבה חברה המורה לימור. כיוון שכך, עדיף למחוק.

גם בשיעורי ביולוגיה צפויים שינויים: המורה לימור תתמקד בשיעוריה בחסרי חוליות... בצלופחים... ובשאר בעלי חיים שמצליחים באורח פלא להתאים את עצמם לאווירה המשתנה ולרוחות הנושבות.

לאורך השנה כולה צפויים תלמידיה של המורה לימור לקבל כשיעורי בית בעיות מסובכות במתמטיקה שעיקרן הוא השאלה כיצד ניתן לרבע את העיגול ולעגל את המרובע במהירות הגבוהה ביותר ובלי שנרגיש.

הפתעה נעימה במיוחד צפויה לתלמידים בשיעורי גיאוגרפיה. ממש למענכם, תלמידים יקרים, עמלה במשך כל החופשה המורה לימור על פיתוח תוכנית לימודים חדשה בגיאוגרפיה: "מפות בתנועה" שמה. אם עד כה נדמה היה לכם שמפה וגבולות הם דברים קבועים וברורים הרי שממש למענכם השתתפה המורה לימור במשך חופשת הקיץ בסדנה יוצרת לעיצוב מפות מחדש. בסדנה הזו תרגלה המורה לימור קיצוץ גבולותיה של מדינה אחת, מדינת ישראל, במקרה, ומנגד הקמתה של מדינה חדשה שמעולם לא הייתה, מדינת פלשתין שמה.

אתם בוודאי שואלים, תלמידים חביבים, למען מי הוקמה המדינה החדשה, הרי לכם התשובה המרתקת: ממש למענכם, כדי שתוכלו לחזות במו עיניכם בפלא של יצירת מדינה חדשה, השתתפה המורה לימור בסדנה נוספת שעסקה בהקמתו של עם חדש יש מאין. לא יאומן כי יסופר. כך הוקם העם הפלשתיני בעזרתה האדיבה של המורה שלכם, המורה לימור. אכן מורה יצירתית וחרוצה יש לנו. בחופשה אחת הצליחה להשתתף ביצירת עם וביצירת מדינה, וכבונוס הצליחה גם לקצץ מגבולותיה של מדינת ישראל. מקצוע חדש: "מפות בתנועה", אמרנו, לא?

אגב, במהלך שנת הלימודים תשים המורה לימור דגש מיוחד על לימודי האנגלית, שכן כידוע את הוראות הלימוד וההנחיות המלאות לגבי תוכן השיעורים במערכת החדשה שלה, קיבלה המורה לימור הישר מהאמריקאים, ואצלם מומלץ מאוד להבין כל מילה. הם עלולים להיות קפדניים מאוד כלפי תלמידים סוררים שמפתחים עצמאות...

ושתהיה לכולנו, שנת לימודים פורייה.