13 הרוגים, ולא אשם אחד?

ועדת אור הצביעה על האשם העיקרי במותם של 13 אזרחים ערבים אך הוא זוכה, בניגוד לכל הגיון, בחסינות הממסד והתקשורת בישראל.

יוסף דוריאל , כ"ה באלול תשס"ה

יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7
ועדת אור הצביעה על האשם העיקרי במותם של 13 אזרחים ערבים אך הוא זוכה, בניגוד לכל הגיון, בחסינות הממסד והתקשורת בישראל.

פרופ' שמעון שמיר, חבר ועדת השופט אור, צוטט כאומר: "לא יכול להיות ש-13 אזרחים ייהרגו ואיש לא יועמד לדין". אכן, באוקטובר 2000 נהרגו 13 אזרחים ערבים כאשר יצאו לתקוף שוטרים שמנעו מהם לפגוע בנוסעים על כביש ראשי של ישראל. בעימות כזה נוצרים מצבים בהם הירי הוא בלתי נמנע. אך מי גרם לכך?

אני ממליץ לפרופ' שמיר לקרוא את הדו"ח שהוא חתום עליו, שם הוא ימצא, בעמוד 111, את התשובה לשאלתו. באותו עמוד מתאר הדו"ח את השפעת סרטון הטלוויזיה של הריגת ילד ערבי בצומת נצרים על התפרצות הזעם שהוציאה אזרחים ערבים לרחוב כדי לנקום את דמו של הילד מוחמד א-דורה, שלדברי מפיצי הסרטון נרצח בזדון על-ידי חייל ישראלי.

וכך כותב בעניין זה דו"ח ועדת אור:

"תמונתו של מוחמד אל-דורה, שהופצה בכלי התקשורת, שימשה אחד הגורמים שהובילו אנשים מהמגזר הערבי לצאת לרחובות ב-1.10.00. גם גורמי משטרה וגורמי ביטחון אחרים העריכו, כי היה משקל גדול לפרסומן של התמונות, כגורם לפרוץ האירועים".

האחראים לפרסום התמונות היו הנציג היהודי של הטלוויזיה הממלכתית של צרפת והצלם הערבי שלו. הם כל כך דאגו לפרסום הסרטון בעולם שאפילו לא ביקשו תשלום עבורו. או, בעצם, כדאי לבדוק מי שילם עבור "הפצת חינם" הזאת, ביידעו איזה נזק זה יגרום לישראל.

הבהילות שלהם להפיץ את החומר המרשיע לכל פינות העולם גרמה לכך שלא הצליחו להסתיר את העובדה שהסרטון והפירוש שליווה אותו לא היו, אלא עלילת דם נבזית, כי הילד לא נהרג מכדור של חייל ישראלי.

תחקיר של החתום מטה, ובעקבותיו תחקירים של אנשי תקשורת מהשורה הראשונה בעולם גילו את השקר, ולבסוף, עיתון הוול סטריט ג'ורנאל היוקרתי פרסם התכחשות של שני יוצרי הסרטון שלטענתם המקורית לפיה חייל ישראלי ירה בילד אחרי שהועמדו בפני חקירה צולבת של עיתונאים אמיתיים.

אז הנה לפנינו שני אשמים מקוריים לפרובוקציה שהוציאה אזרחים לכביש כדי לתקוף שוטרים ולקבל, כתוצאה בלתי נמנעת מכך, תגובה של אש. איך זה יתכן שהם מהלכים עדיין חופשי? האם דרוש דו"ח ועדה נוספת כדי להסביר מה נאמר בעמוד 111 של דו"ח ועדת אור?

כל עוד מפיצי עלילת הדם, שהביאה להריגת 13 אזרחים, לא הועמדו לדין, ימשיכו אויבי ישראל לחפש כל הזדמנות להעליל עלינו כל פשע אפשרי, שיסית נגדנו את כל העולם. הם כבר עשו את זה, בהצלחה, בעלילת "הטבח בג'נין" ורק במקרה לא הצליחו עם 19 הקורבנות של פיצוץ טילי החמאס בעזה, ב"תאונת עבודה" של מוביליהם.