שיכרון סקרים

אני מציע לכל העומדים בתור ליד החדר של שרון בתקווה לתפוס עליו טרמפ, לצנן קצת את ההתלהבות מ-30 המנדטים שהסקרים מבטיחים לו.

אורי אליצור , כ"ה בחשון תשס"ו

אני מציע לכל העומדים בתור ליד החדר של שרון בתקווה לתפוס עליו טרמפ, לצנן קצת את ההתלהבות מ-30 המנדטים שהסקרים מבטיחים לו. הבן שלי שומר בבית כרזה גדולה הזועקת באותיות ענק "רק מרדכי יכול לנצח בגדול". מדי שנה בפורים הוא תולה אותה על קיר הבית, גם כמחווה למרדכי היהודי משושן הבירה, וגם כבדיחה פורימית על כל השותים לשוכרה יין של סקרים.

נבחרת החלומות של איציק מרדכי ואמנון ליפקין-שחק הבטיחה בימים הראשונים הישגים בסדר גודל דומה לזה של שרון השבוע, והגיעה לקו הגמר עם חמישה מנדטים. ותנאי הפתיחה של מפלגת המרכז, למי ששכח, היו טובים יותר מאלה של מפלגת שרון החדשה.

גם איציק מרדכי היה כוכב שביט. שר ביטחון מכהן, עטור צל"שים, יקיר התקשורת, "הקול השפוי" בממשלת נתניהו, בפעם הראשונה בהיסטוריה מועמד מזרחי לראשות הממשלה, היחיד שיכול להוציא סוף סוף את המוני המצביעים מהמלכוד של הליכוד.

והנבחרת שלו היתה באמת מרשימה: ליפקין-שחק, הרמטכ"ל היפה שזה עתה פשט את מדיו, ודן מרידור, הפוליטיקאי ישר הדרך שמאס בשטיקים של מרכז הליכוד, ודליה רבין, ועוד יפים ואמיצים שכבר פרחו מזיכרוני יחד עם שלושים המנדטים, כותרות הענק, וראשות הממשלה המובטחת.

אפילו ראובן אדלר יודה שהזנב המשתרך מאחורי כוכב השביט של היום לא רק הרבה פחות מרשים, אלא למעשה מביך למדי, ואפילו עמרי שרון יודה, סליחה, הוא כבר הודה.

והיו עוד כמה וכמה מפלגות כוכבים מולטי-מנדטיות בסקרים ודלות הישגים בקלפי, שהתבססו על פרישה של כוכב-על ממפלגת האם שלו. רפ"י של בן גוריון, "יחד" של עזר ויצמן, "תלם" של משה דיין, וגם "שלומציון" של אריק שרון עצמו. כולן התרסקו. האם שרון, שחקן פוקר מפוכח ורב ניסיון, שכח את כל זה? ואפילו נניח שהוא כבר קצת שוכח דברים, הרי לא צריך לעורר נשכחות מהמאה הקודמת.

רק לפני שבועיים הבטיחו הסקרים פער של 15 אחוזים לטובת שמעון פרס בבחירות הפנימיות בעבודה, ולפני כשנה וחצי בישרו הכותרות הגדולות בהנאה בלתי מוסתרת, שאריאל שרון לוקח את משאל המתפקדים בהליכה. בבוא יום הקלפי התברר שוב ששום דבר לא בא בהליכה, ושיש פער ענק בין הסקר של ימי הדרמה הצבעונית לבין המציאות של יום הקלפי האפור. אז למה הוא לא נשאר להתמודד בליכוד, שם ניצחונו נראה מובטח וארבעים המנדטים היו בטוחים בכיס שלו?

שרון ברח

שתי הדוגמאות האחרונות הן כנראה לא שאלות, אלא פתרון החידה: שרון ברח. כרגיל, הספין-דוקטורים שלו הצליחו להשתיל בתקשורת את ההסבר הנוח לו, וכרגיל כל הפרשנים והכתבנים התמסרו בחדווה ומכרו לקוראיהם ומאזיניהם את התיאוריה המופרכת כאילו שרון בטוח בניצחונו בליכוד, אבל נמאס לו לעבוד עם סיעה לא ממושמעת, וזה שלא אישרו לו את המינוי של בוים ובר און שבר לו את גב הגמל. שטויות. על זה לא הולכים למדבר.

האיש שבהיותו ח"כ ושר היה בין המורדים והמחשקים תחת כל ראש ממשלה, האיש שחטף את המיקרופון של ראש הממשלה שמיר, ושלעג בפומבי לראש הממשלה נתניהו, ומצד שני בהיותו בראש הצליח להעביר כמעט כל דבר חרף כל המורדים, האיש הזה פתאום לא יכול להתמודד עם קשיים בתוך הסיעה שלו?

שרון ברח מהתמודדות בליכוד דווקא מפני שהוא מבין היטב את הפער שבין הסקרים לבין המציאות. והוא דווקא זוכר שראובן אדלר הזהיר אותו מראש שלא ללכת למשאל מתפקדים ולא להתבסם מהסקרים, ושהוא הולך להפסיד. יכול להיות שאותו אדלר הזהיר אותו גם הפעם, ושרון אמר אם אני פורש עכשיו מהמירוץ, כולם יבינו שברחתי ואני איראה לוזר.

אולי אדלר אמר לו, לזה אל תדאג אני כבר אמכור להם איזה בלוף. אולי. מה שבטוח הוא ששרון הסתכל בלבן של העיניים של נתניהו ולנדאו, ומצמץ ראשון. הקש ששבר, אם יורשה לי עוד ניחוש אחד, לא היה זאב בוים אלא שמעון פרס. שרון ראה את בן זוגו הוותיק מפסיד את ראשות המפלגה לעמיר פרץ, והבין שזה הולך לקרות גם לו. והוא ברח. עכשיו הוא תקוע עם אלי אפללו ורוחמה אברהם, ועוד תריסר פליטי ליכוד שמאמינים בהתלהבות לסקרים החדשים, ואני חושב שהוא יודע שאין לו מה לתת להם.

מדד מושחת

והערה אחת קטנה, אבל ממש לא קטנונית, למארגני כנס שדרות. "מדד השחיתות" שלכם הוא דבר מגעיל, אם לא למטה מזה. השאלה איזה פוליטיקאי לדעתך מושחת יותר או פחות, לא מעידה כלום על הפוליטיקאים, אלא רק על התקשורת.

מאין יודע האזרח מי מושחת יותר או פחות? והתוצאות מדברות בעד עצמן: אם בוז'י הרצוג יצא כמעט בראש המצטיינים בניקיון כפיים ואריאל שרון לא נמצא בצמרת הרשימה של המושחתים, כל מה שאפשר ללמוד מזה הוא ההטיה הפוליטית, אם לא המושחתות, של שומרי האתרוגים. אגב, אביגדור ליברמן מופיע שם כאחד מחברי הכנסת היותר ישרים, מה שמלמד שהאזרח הקטן אפילו לא יודע מיהם חברי הכנסת.