לידה מתוך משבר

שבוע הבא הוא למעשה השבוע האחרון שנותר קודם לבחירות המקדימות לראשות הליכוד. זהו מבחננו הגדול.

משה פייגלין , ח' בכסלו תשס"ו

ח"כ משה פייגלין
ח"כ משה פייגלין
צילום: פלאש 90
שבוע הבא הוא למעשה השבוע האחרון שנותר קודם לבחירות המקדימות לראשות הליכוד. זהו מבחננו הגדול. המציאות שנוצרה בליכוד היא ללא ספק מציאות משברית. אך לידה אמיתית ובריאה באה מתוך משבר. איננו יודעים איזו מפלגה תנהיג את ישראל לאחר הבחירות הקרובות. כן, עדיין יכול להיות שבעזרת ה', יהיה זה הליכוד.

אנו מבינים שמפלגת קדימה הינה הבלון הגדול ביותר שנופח אי פעם בתולדות הפוליטיקה הישראלית. מדובר למעשה במפלגתו של איש זקן אחד הסופח אליו את כל הפוליטיקאים חסרי הבסיס האידיאולוגי והיושרה כלפי בוחריהם, מכל סיעות הבית. מנודלמן באיחוד הלאומי ועד דליה איציק במפלגת העבודה. ברגע שייעלם שרון (וסיבות לכך יש למכביר) תהפוך קדימה לפח הזבל הגדול ביותר לאופורטוניזם פוליטי.

עד לבחירות לכנסת, נותרו יותר משלושה חודשים והכל פתוח. אבל גם אם התסריט האמור יתרחש לאחר הבחירות, ובינתיים יישאר הליכוד באופוזיציה, תהיה זו הזדמנות נדירה. הליכוד שמאז קמפ-דיויד הראשון, התנכר לאידיאולוגיה הלאומית שלו עצמו, יהיה חייב לחזור ולהתייצב מאחורי תעודת הזהות האידיאולוגית שלו. אם פרוש הכוחות האופורטוניסטיים, ניתן יהיה לייצב את מכשיר הנהגה של המחנה הלאומי ולהתכונן בנחת להתפוצצות המפץ ולגל החוזר. ברגע שיעלם שרון או יתברר לבוחר הישראלי חוסר התוחלת של הבלון שיצר, יחזור הציבור לכור מחצבתו, כלומר לליכוד.

מנהיגות יהודית הצטרפה לליכוד מרוסק, עם 19 מנדטים, כשבראשות הממשלה עומד אהוד ברק. גם כשהליכוד באופוזיציה, הוא נותר פוטנציאלית, מכשיר ההנהגה היחיד שיש למחנה הלאומי. כלומר במאבק בין הרוב היהודי למיעוט הישראלי, הליכוד היה ונותר כלי ההנהגה היחיד שיש לרוב היהודי כדי להנהיג את מדינת ישראל. מפלגות הימין והדתיים אינן מתיימרות כלל להנהיג. עובדה זו לא השתנתה למרות הטלטלה העזה הפוקדת עכשיו את המפלגה.

המשמעות העמוקה של התהליך שמתרחש היא שהשמאל הקיצוני, שכבש באמצעות הבג"ץ, התקשורת ומערכות נוספות, את התודעה הישראלית כולה, הצליח לגבור על הרוב היהודי באמצעות השתלטות על מכשירי ההנהגה הפוליטיים שלו. כלומר היהודי שבחר ליכוד, בחר בפועל במר"ץ. הרודנות הנאורה לא ביטלה את הדמוקרטיה כדי להשתלט על הרוב היהודי, היא פשוט יצרה מצב בו בכל פתקי ההצבעה המשמעותיים, כתוב למעשה שמאל.

עריקתו של שרון והקמת קדימה, אומנם מרסקת את הליכוד באופן זמני, אך היא שומטת מן השמאל את המכשיר העיקרי שבאמצעותו שלט פוליטית ברוב היהודי. עכשיו הורם המסך. הטשטוש וההטעיה הגדולה קיבלו פרצוף ושם. שרון וקדימה. זו ההזדמנות הגדולה של הרוב היהודי. אם נשכיל לייצב את הליכוד. לייצב את היחסים הפנימיים בתוכו. לפעול מתוך הרמוניה עם אנשי האמת שנותרו בו. והחשוב מכל, אם נצליח למנוע מן הליכוד לחזור על טעויות העבר, והפעם להישאר נאמן לערכי המחנה הלאומי. יוכל הליכוד להוסיף ולהנהיג את מדינת ישראל עוד שנים רבות.

לאחר שיתייצב הליכוד מאחורי עקרונותיו, צריכה התנועה לפנות אל שותפיה הטבעיים. האיחוד הלאומי, המפד"ל, ש"ס ולמעשה כל המפלגות שנקודת המוצא שלהן היא הנקודה היהודית. אם יצליח הליכוד לבנות מערך יהודי אחד גדול, "ישראל יהודית" (בדומה לישראל אחת שהקים אהוד ברק), הוא יזכה בקולות הרוב היהודי ויהיה זה הניצחון הגדול ביותר בתולדות הבחירות בישראל.

קו השבר האמיתי החוצה את החברה הישראלית הוא שאלת הזהות היהודית. התייצבות גלויה הבאה בשם הזהות הזו היא המפתח לשינוי פני ההנהגה בישראל ולמעבר מקריסה לגאולה.