מפלגת מומנטום

אני מנחש שהאנשים החכמים בצוות החווה (ויש שם אחד או שניים כאלה) לא שותפים לאופוריה, אלא להיפך, מודאגים. אני במקומם הייתי מודאג מאוד.

אורי אליצור , י"ג בכסלו תשס"ו

אני מנחש שהאנשים החכמים בצוות החווה (ויש שם אחד או שניים כאלה) לא שותפים לאופוריה, אלא להיפך, מודאגים. אני במקומם הייתי מודאג מאוד. הנסיקה של מפלגת שרון בסקרים, באה מוקדם מדי, והיא מטאורית מדי. קדימה היא מפלגת מומנטום. היא צומחת כמו בועת בורסה, שעולה ועולה רק בגלל שהיא עולה ועולה, והמון אנשים רצים להצטרף אליה רק בגלל שהם רואים שהמון אנשים רצים להצטרף אליה. אבל כשאתה בודק את השווי האמיתי של המניה, אתה רואה אוסף מאוד לא מרשים שרובו אישים פוליטיים מאתמול, שנגמר להם הסוס במפלגות שלהם והם מוצאים מפלט בצילו של שרון.

האסטרטגים של שרון מבינים שכדי שהבועה לא תתפוצץ בטרם עת, חייבים בכל מחיר לשמור על המומנטום, כי מניות בועה לא עולות ויורדות, אלא עולות ונופלות. לכן הם שומרים כל הזמן עוד שפנים בכובע. ברור שהנגבי התמנה מראש לתפקיד השפן של השבוע. "השנה האחרונה היתה המתסכלת ביותר בקריירה הפוליטית שלי" הוא אמר. נו. והמסקנה הזאת חלחלה לתודעתו רק אתמול? הרי הוא היה יכול לפרוש עם כל היתר, ואז הוא לא היה מסתבך בצורך לפרוש מהכנסת, אבל מי שנותן הוראות בקדימה כנראה ביקש ממנו לחכות לשבוע השלישי, כדי לתחזק את המומנטום.

שפנים ועכברים

אפשר להניח שיש עוד כמה שפנים בכובע של אייל ארד, שקיבלו הוראה להישאר בינתיים בליכוד, ולהודיע על הצטרפותם ברגע שייקבע על ידי גאוני היחצנות של שרון. ייתכן אפילו שאחד או שניים מהם מתמודדים על ראשות הליכוד. ועל כל פנים, אפשר להמר בוודאות על כך, שהושארו שם במכוון כמה אנשים שתפקידם יהיה להודיע על עריקה רגע אחרי שנתניהו ינצח.

גם דיכטר הוא שפן שנקבע לו יום בלוח. הכל יודעים שהוא בעסק, אבל הוא "עדיין לא החליט סופית". בתאריך מסוים, שכנראה נקבע מראש להיות יום חגיגת דיכטר, הוא פתאום יגיע למסקנה שהוא מצטרף. במסיבת העיתונאים הוא יספר שהיו לו התלבטויות קשות עד הרגע האחרון, וזה יהיה השקר הראשון של דיכטר הפוליטיקאי. אולי גם במפלגת העבודה יש לשרון עוד שפן או שניים. שומרים אותם בצנצנת, ומשחררים אחד או שניים לשבוע בשביל המומנטום, בשביל שהפרשנים יוכלו לומר שהנה עוד ועוד עכברים נוטשים את הספינות הטובעות של הליכוד והעבודה.

עולה מהר מדי

אבל עושי הלהטוטים יודעים שהם לא באמת קוסמים. ערך המניה לא נקבע על פי מספר העריקים, אלא על פי המנדטים בסקרים, וכאן העסק יצא משליטה. המדד רץ למעלה מהר מדי, בסקרים הם כבר מגרדים את ה-40 מנדטים, וזו התקרה. אין שום דרך לתחמן את המומנטום כך שזה ימשיך לעלות ולעלות לאורך ארבעה חודשים. אין כבר מאיפה לקחת. הליכוד כבר הגיע לתחתית, העבודה פחות או יותר חזרה לגודלה בכנסת הנוכחית, שינוי כבר תרמה שני שליש מכוחה. זהו. ברור לגמרי שכאשר הליכוד יתייצב סביב מנהיג נבחר, ויתחיל בקמפיין ממוקד, יתחולל סחף כלשהו לכיוון ההפוך, וכאשר המניה שלך נמכרת בהרבה יותר מערכה האמיתי, סחף קטן הוא לא ירידה אלא התחלת נפילה.

הבעיה היא שבבורסה, כשהבועה מתחילה להתכווץ, זה הרגע למכור ולממש רווחים, אבל פה צריך לחכות ארבעה חודשים. וזה המון זמן. מספיק כדי שהסקרים יתחילו לרדת, וייווצר מומנטום הפוך: פתאום יתחילו לראות את כל הסדקים שתחת הטיח. יתחילו לדבר על השחיתות של משפחת שרון, יתחילו לשאול איך הדבר הזה מתנהל, איך מתקבלות שם החלטות והאם זו באמת קבוצת ברווזים שצועדת בטור אחרי הרועה ומגעגעת?

ויש לפעמים גם מזל רע. הקוסמים לא היו יכולים לחזות מראש, שבדיוק ביום שנקבע לחגיגות צחי הנגבי, המשטרה תעביר את התיק שלו לפרקליטות. אולי בדיעבד יתברר שהנגבי היה הסיכה שפוצצה את הבועה. פתאום רואים בבירור ש"קדימה" היא בעצם עיר מקלט לפוליטיקאים בצרות. אמנם צילו הרחב של שרון מסתיר את כולם ומגונן עליהם, אבל כשחושבים על זה, הרי בעצם גם נגדו מתנהלת חקירת משטרה.

אם תרצו, הנה אפילו סולם לטומי לפיד ואלי ישי, לתת לנתניהו 61 אצבעות ולדחות את הבחירות. נחכה עוד כמה חודשים, הם יכולים לומר, עד שיתברר מה גורל התיק של הנגבי ומה מסקנת החקירה נגד שרון. הגיוני והוגן, וגם כמובן מועיל מאוד לכל השותפים. אם כך ואם כך, לו הייתי יועץ של שרון, הייתי מייעץ לו לפחות להשתיק את הצוהלים על העכברים הנוטשים את הספינות הטובעות. יש סבירות לא קטנה, שבסופו של דבר שום ספינה לא תטבע, אבל שרון יישאר עם המון עכברים.