אין משמעות למילים

האם שרון יחלק את ירושלים? הוא כמובן אומר שהפרסום בניוזוויק הוא "הבל הבלים", לא היה ולא נברא. אבל כל ילד יודע שלהכחשה של שרון אין שום משמעות.

אורי אליצור , י"ח בכסלו תשס"ו

האם שרון יחלק את ירושלים? הוא כמובן אומר שהפרסום בניוזוויק הוא "הבל הבלים", לא היה ולא נברא. אבל כל ילד יודע שלהכחשה של שרון אין שום משמעות. קשה להניח שקלמן גייר מצץ את הסיפור מהאצבע, או חלם את זה בלילה ואחר כך שכח שזה היה רק חלום. קרוב לוודאי שהוא שמע את הדברים משרון, ואולי גם התבקש לגשש בסקרים איך זה עובר.

האם נובע מכאן שגייר חשף את האמת על תוכניותיו של שרון? לא. כי אין אמת על תוכניותיו של שרון, האמת בכלל לא קיימת סביבו. אף אחד לא יכול לדעת מה שרון יעשה, מה תוכניותיו, אם בכלל יש לו תוכניות, ומה הוא חושב .יש רק דבר אחד שידוע בוודאות בקשר לשרון: הוא לא יכול לאשר או להכחיש כי אין שום ערך למילה שלו. הוא אפילו לא שקרן, הוא סתם מדבר.

שרון יכול לומר שדין נצרים כדין תל אביב, ולמחרת להרוס את נצרים. הוא יכול לומר שתוצאות המשאל יחייבו את כל שרי הליכוד "ובראש וראשונה אותי", ולמחרת לצפצף על התוצאות. הוא יכול לשכנע את חברי המרכז שלא להצביע בעד הקדמת הפריימריז, כי יש לנו עוד שנה ויותר לקדנציה ואיזה מין שיגעון זה לקצר אותה, ולמחרת להודיע על הקדמת הבחירות.

הוא יכול לבזות את שמעון פרס בשידור חי כי זה מה שנראה כדאי על פי הסקר של יום שלישי, ולמחרת להפוך את פרס לשותף פוליטי מלא, כי זה מה שנראה כדאי על פי הסקר של יום רביעי. והוא יכול לומר בלי למצמץ: לא ידעתי מה עומרי עושה, לא שמעתי ולא ראיתי. וזה כבר לא בלוף לתקשורת, אלא ספין בחקירת משטרה. אולי הוא יחלק את ירושלים ואולי הוא יספח את רמאללה, ויכול להיות שהוא ייצא למלחמה. הכל יכול להיות. אגב, יכול להיות גם שבעוד כמה חודשים המשטרה תסיים את החקירה נגדו, ויוגש כתב אישום.

עלי בבא

ועכשיו הולך אחריו עדר שלם של אופורטוניסטים, שהוא קרש ההצלה האחרון של הקריירה הפוליטית שלהם, ואף אחד מהם לא יודע שום דבר על התוכניות שלו, ואין להם שום מוסדות שבהם אפשר לדון על זה, שום מנגנון לקבלת החלטות, ובוודאי שלא איזושהי במה להתווכח עם שרון, להביע עמדה עצמאית, או לקיים איזשהו פיקוח על מעשיו. ככל הידוע, לפחות שניים מהם, ואולי יותר, קיבלו ממנו הבטחות לתיק בממשלה הבאה, ולפחות לאחת ההבטחות, ואולי יותר, הוא כבר מתכחש. עצם קיומו של המבנה הסובייטי הזה, מדאיג לא פחות מאשר גורלה של ירושלים. איש אחד מחזיק רשימה לכנסת על האצבע הקטנה שלו, ומאיים לכסות בה שליש או רבע של הכנסת.

נכון, גם לרב עובדיה יוסף יש מעמד דומה, והיתה גם האפיזודה של רפול ושבעת הגמדים, אבל כאן מדובר במתמודד על ראשות המדינה, ולפחות לפי הסקרים, "קדימה" היא לא שלגיה ושבעת הגמדים, אלא עלי בבא וארבעים השודדים. זה לא צחוק. זו סכנה של ממש לדמוקרטיה. אין דמוקרטיה בלי מפלגות, ובלי מוסדות מסודרים שיש בהם חופש מחשבה וחופש דיבור, ושיטה ישרה והגיונית של בחירות פנימיות, והגדרה של דרכי קבלת החלטות.

בניין קלפים

לכן התוכנית לחסום את שרון ואת "קדימה" באמצעות בלוק של 61 היא לא תרגיל ולא תחמון, אלא פעולה של דמוקרטיה מתגוננת, הפעלה של מערכת הבלמים והאיזונים המובנית בתוך משטר דמוקרטי. אם "קדימה" היא באמת התחלה של מפלגה חדשה, שמבטאת רצון אמיתי ויציב של ציבור רחב, שמסוגלת לבנות לעצמה מוסדות, להתמודד עם בעיות, ולקבל החלטות באופן אחראי, שום דבר רע לא יקרה לה כתוצאה מדחיית הבחירות בכמה חודשים. להיפך, היא תהיה יותר בשלה ויותר מאורגנת. ואם לעומת זאת דחייה של כמה חודשים תגרום לה להתמוטט כמו בניין קלפים, עדיף שהקלפים יתמוטטו לפני ולא אחרי שהם מקבלים את המפתחות של המדינה.

שמעון פרס מרבה לצטט את אמרתו של בן גוריון: "אינני יודע מה רוצה העם, אני יודע מה רצוי לעם". בימים כתיקונם זו אמירה די צורמת לאוזניים דמוקרטיות, אבל יש רגעים שבהם המשפט הזה הוא חומת המגן של הדמוקרטיה. העם שבסקרים אולי רוצה עכשיו מנהיג חזק, שיפרק את כל המפלגות, שלא יצטרך להתעסק ביותר מדי שטויות דמוקרטיות, שירמוס את כל יריביו, שיעשה סדר, שילך לאן שהוא רוצה, לא חשוב, ובלבד שמשהו יזוז. אם זה מה שהעם רוצה, שלפחות יישן על זה כמה חודשים לפני שהוא מחליט.