"התרגיל המסריח" של ביבי נתניהו

ביבי החל את כהונתו כראש הליכוד ברגל שמאל, בהחלטתו לדחות את הבחירות בליכוד, על מנת למנוע ממשה פייגלין להתמודד.

ד"ר אריה בכרך , כ"ג בכסלו תשס"ו

ביבי החל את כהונתו כראש הליכוד ברגל שמאל, בהחלטתו לדחות את הבחירות בליכוד, על מנת למנוע ממשה פייגלין להתמודד. הטענה שאדם שהורשע בפלילים אינו ראוי לייצג את הליכוד בכנסת, אינה ראויה ואפילו מגונה. לפי אמת מידה זו, לא יוכל גם אדם כנתן שרנסקי, שהוכר ע"י כל העולם החופשי כגיבור, לייצג את הליכוד.

שרנסקי הורשע בפלילים ואף ריצה תקופה ארוכה בכלא הסובייטי. לכאורה, נראה שאין המשל דומה לנמשל. אולם בית משפט שיכול להכניס לכלא את מרגלית הר שפי בגין מחשבותיה, הינו בית משפט של "משטרת מוחות". בית משפט שיכול לשלוח לכלא נערות צעירות בנות 14 בעוון "סיכון שלום הציבור", בית משפט הממהר להגן על זכותו של כל מחבל ערבי וגם במחיר חיי חיילים ישראלים, אינו טוב מבית משפט ברוסיה הסוביטית וגם אינו מוסרי יותר.

היום, התברר בדיעבד מה שהיה ידוע לנו גם לכתחילה, שהסכמי אוסלו הם אסון. אלפי יהודים חפים מפשע שלמו בחייהם על המהלך המופקר הזה, ונגד פיקוח נפש זה הפגין פייגלין. ההחלטה להרשיעו בפלילים בגין עבירה זו הינה אות כבוד לפייגלין, והחלטה שיש עימה קלון לבית המשפט. הכללתו של משה פייגלין ברשימת הליכוד לכנסת תהיה תעודת כבוד לליכוד.

מבחינה מוסרית התרגיל שמבשל נתניהו הוא מסריח. משה פייגלין זכה ביותר מ-10% מקולות מתפקדי הליכוד, יותר מאשר זכה השר ישראל כץ. בירושלים ולא ביו"ש, עבר גם את סילבן שלום. לפי הסקרים שהתפרסמו היה עובר פייגלין גם את שאול מופז, שר הבטחון, לו היה מתמודד ולא עוזב את "ביתו הטבעי". הדחף לרמוס ברגל גסה את רצונם של קבוצה כה נכבדה בקרב מתפקדי הליכוד אינה מתאימה למנהיג המתיימר להיות מנהיג של כ-ו-ל-ם.

מבחינה מעשית, עבור הליכוד, החלטה זו עלולה להיות קשה מאוד.

בהקשר לכך אני פונה למר נתניהו: מי, לדעתך יעמדו בצמתים בימי הבחירות? מי יתלה שלטים בחוצות? מי יעשה את כל עבודת השטח? האם ילדיך, יאיר ואבנר, או ילדיה של לימור ליבנת? את ילדיכם לא ראינו מעולם "מלכלכים את הידיים". אתה וחבריך תמיד בניתם על הילדים שלנו, הפייגליסטים. הם עשו את "העבודה המלוכלכת" כפי שוודאי ראית במשאל מתפקדי הליכוד. כדאי שתחשוב שנית לפני שאתה וחבריך דוחים אותנו בתרגיל מסריח מבית מדרשך...

המניע, לדעתי, להחלטתו הנואלת של נתניהו הינו כניעה לתקשורת השמאלנית הבוגדנית. זו התקשורת שכה אוהבת לשנוא את פייגלין ואת מה שהוא מייצג, הציבור האידיאולוגי, הציוני האמיתי. דווקא ביבי, שכה סבל מתקשורת עויינת, היה צריך להלחם בהם ולא להתרפס בפניהם. כניעתו המבישה במטרה "למצוא חן" מראה שביבי לא למד כלום, ואולי גם אינו מסוגל ללמד.