עוד מסיכה הוסרה

עוד מסיכה הוסרה אתמול, עת אמר הרמטכ"ל דן חלוץ כי "יש פתרון לקסאם, אך הוא מצריך חציית אילוצים ערכיים".

ערן שטרנברג , י' בטבת תשס"ו

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
עוד מסיכה הוסרה אתמול, עת אמר הרמטכ"ל דן חלוץ כי "יש פתרון לקסאם, אך הוא מצריך חציית אילוצים ערכיים".

בעקבות דבריו החלטתי לכתוב מכתב דמיוני לחלוץ (דמיוני, כלומר, שלא נשלח, כי אני לא מאמין שזה יזיז משהו בצבא שמזה מספר שנים נמצא בדימום מוחי-ערכי חמור ביותר)

לכתבה המלאה על דברי הרמטכ"ל

שלום לך מר חלוץ

שמחתי לשמוע את אמירתך כי טיפול בקסאמים מצריך חציית "אילוצים ערכיים" מסוימים. מזה זמן רב אני חושד כי צבאנו עובד כמכונה עיוורת המקדשת באופן טכני את הציות העיוור באשר הוא, וכעת, לכאורה אני אמור להיות רגוע.

אך אליה וקוץ בה, כמי שעבר ביסודיות על החומרים הפסיכולוגיים שבאמצעותם ביצע צה"ל את שטיפת המוח לחייליו, שטיפה שאפשרה את החרבת גוש קטיף וזריקת תושביו לכל הרוחות, יש לי את כל הסיבות לחשוד שצה"ל פועל ללא מגבלות ערכיות, או כלשונו של חלוץ "אילוצים ערכיים". בכל מה שעיינתי עד כה אין ולו מענה אחד אמיתי לטענה שהעקירה שבוצעה בקיץ האחרון היא פעולה בלתי מוסרית בעליל וכפועל יוצא גם בלתי חוקית בעליל. כל הניסיונות לענות לטענות אלו מתמקדים בלהגים פסיאודו-דמוקרטיים. הטענה הנשנית בחוברות ובמצגות השטחיות שהפקתם הייתה שזו החלטת השלטון, ולכן ההחלטה מקודשת. בתחום מדעי המדינה הנלמד באוניברסיטאות תשובות אלו הינן ההגדרה הקלאסית לפאשיזם צרוף ומזוקק.

לכאורה יישנה סתירה: או שיש אילוצים ערכיים, או שאין. התשובה מבית מדרשה של האליטה הנאורה בישראל (זו המשמשת כמפקדת העליונה שלך ושל שרון גם יחד ומרכיבה את השילוש הקדוש בית משפט, תקשורת ופרקליטות) היא פשוטה. יש אילוצים ערכיים אך הם חד כיווניים, כל עוד הפעולות מכוונות כנגד המרצחים הערבים, יש, גם יש אילוצים. אך כאשר האילוצים פוגעים בפעולות שנועדו כלפי אזרחים ישראלים שומרי חוק, יהודים תמימים ואנשי עמל- כאן אין שום בעיה לרמוס אותם. הנה מספר דוגמאות:

יש בעיה לחייל הדתי לשרת עם בנות? שיקפוץ לי... הכשרות בצבא נראית כמו הפרצוף של הרבנות הצבאית? שטויות, שיסתדרו! עקירת יהודים מנוגדת לחלוטין למטרות צה"ל? אהרון ברק יסדר משהו... יש חיילים שעבורם עקירת יהודים כמוה כעקירת הנשמה מתוכם, כמוה כמעילה בכל מה שהם מאמינים בו? נזרוק אותם לכלא! צריך להקפיץ חיילים לצורך החרבת מאחזים בשבת? נמכור לדתיים לוקש שמדובר בפעילות מבצעית, ואם יש צורך לדכא התנגדות של רבבות אזרחים נאמנים שלא מוכנים לשתוק לנוכח הזוועה, אז הצבא יסתייע בקציני משטרה דוגמת ניסו שחם (שאגב, עדיין משרת במשטרה) ויחדיו, חיילים ושוטרים נפעיל מכתזי"ם, אלות, אלימות ומעצרים. במידה וישנה התנגדות יותר חריפה כמו בכפר דרום, נפעיל את דובר צה"ל שיוציא לתקשורת הודעות על חומצה. הכל כשר על מנת לעמוד "במשימה הלאומית", קרי, לזרוק אלפי יהודים לבתי מלונה, ללא רכוש ופרנסה לצורך הצלתו של רודן מושחת מאימת הדין.

אגב, מה זאת אומרת "חציית אילוצים ערכיים"? אם אני מבין נכון זה אומר שעד היום אדון חלוץ, פעלת בתחום המוסרי והלגיטימי, ובאמירתך אתה מזהיר שנקיטת פעולות מסוימות לצורך הפסקת הקסאמים עשויה להביא אותנו למחוזות בהם פעולותינו תהיינה בלתי מוסריות. כלומר, המשך המצב הקיים, קרי, העמדתם של אלפי יהודים בסכנת חיים יום יום ולילה לילה בזמן שהטילים לא מפסיקים להתפוצץ, זה בעיניך בתחום המותר, הלגיטימי והמוסרי? אגב, נשמח לפחות לדעת מהו מספר הליטרים המדויק של דם יהודי שצריך להישפך על מנת לחצות אילוצים אלו? על כך אומר לך בהקצנה המיועדת לסבר את האוזן, אדון דם חלוץ (זו לא שגיאה), עם רמטכלי"ם כמוך מי בכלל צריך אויבים?
עד כאן לשון המכתב שלא נשלח.

האמת, מה שעצוב כאן זה לא דבריו של דן חלוץ. חלוץ הוא בסך הכל עוד קצין שתפיסותיו היו חיוביות באופן בסיסי ובעבר התבטאויותיו שיקפו בריאות מחשבתית (כשאמר שחיסול שחאדה גרם לו למכה קלה בכנף), וכמו רבים אחרים עבר חלוץ מטמורפוזה צפויה ואופיינית לכיוון שמאל. הדבר קרה גם למנהיגים פוליטיים כמו אריאל שרון ואחרים שגילו לפתע היכן החמאה מרוחה ומי בדיוק שולט במדינה "הדמוקרטית" שלנו. מה שעצוב כאן זה שהציונות הדתית, שהייתה המחוללת הראשית של האנרגיה הכתומה בקיץ האחרון, תמשיך לעודד באמונה ובעיניים עצומות, למרות הרעשים המפחידים שבמנוע, את בניה להתגייס בהמוניהם. וזאת ללא שום חשבון נפש, ללא שום יצירת מנגנוני בקרה שיבטיחו שלפחות החיילים שבאו ממערכת החינוך שלנו יהיו מחוסנים מפני זוהמת הציות העיוור. טובי נערינו ימשיכו לראות בחלוץ את יסוד כיסא ה' בעולם ולציית לכל תועבה כעכברים סומים המקפצים לקול נגינתו של החלילן מהמלין.

ממש בהפוך על הפוך ממה שמסופר על גדודיו של קיסר רומא בשעתו, שנשלחו אחד אחד להביא את אונקלוס למשפט ובסוף הוא גייר את כולם ואילץ את הקיסר להתקפל (אחרת לא היו נשארים לו חיילים) ממשיכים מנהיגי הציבור הכתום להתייחס לצבא בחרדת קודש ולזרוק למולך הזה את מיטב הנוער מתוך אמונה ששם, בתוך "החור השחור" הזה, הם יצליחו להשפיע מבפנים... צחוק הגורל הוא שאח"כ, כשיחזרו לישיבות אותם שטופי מוח ולב צועדי-השמאל-ימין-במדים-שחורים, הם ישמעו מרבניהם שהם, קרי, חלוץ ושותפיו הם בסך הכל תינוקות שנשבו...

אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.