פנים אל פנים

הכתומים צריכים להניח עכשיו הצידה את חשבונותיהם עם בנימין נתניהו, להפשיל שרוולים ולפתוח במבצע הסברה אדיר פנים אל פנים, שמטרתו להחזיר הביתה מצביעי ליכוד שעברו ל"קדימה".

חגי סגל , י"ד בשבט תשס"ו

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
הכתומים צריכים להניח עכשיו הצידה את חשבונותיהם עם בנימין נתניהו, להפשיל שרוולים ולפתוח במבצע הסברה אדיר פנים אל פנים, שמטרתו להחזיר הביתה מצביעי ליכוד שעברו ל"קדימה". אם יעברו מדלת לדלת, ישכנעו חברים במקומות העבודה או נוסעים ברכבת, וירימו טלפון למכרים מתלבטים, אולי אפשר עוד להעביר עשרה מנדטים ממחנה ההתנתקות למחנה ההתנגדות. זה יספיק כדי לבלום, לפחות לזמן ממושך, את רכבת הנסיגות.

היעלמות שרון מהזירה מאפשרת לחדש את השיח התבוני עם מעריציו העיוורים. במצב החדש מסוגלים מסבירני ימין לבצע סיכול ממוקד לרוב הטיעונים השגורים של תועמלני אולמרט. הנה כמה טיעונים וסיכולים לצורך הדגמה:

1. "קדימה" תעצב את גבולות הקבע של המדינה בתוך שנתיים, וזה מה שישראל צריכה כל-כך.
"גם לפני "מלחמת ששת הימים" היו לנו גבולות קבע, אבל בבוקר בהיר אחד התברר שצריך להזיז אותם מזרחה כדי לשרוד. מעבר לכך, אין סיכוי להסדר קרוב עם הפלשתינים, ולכן "גבולות הקבע" שאולמרט מדבר עליהם הם אפילו לא קווי הפסקת אש, אלא סתם מתנת חינם לאויב. כשיום אחד ייפתח פה מו"מ רציני על הסדר קבע, הערבים ידרשו לנייד את גבולות הקבע של אולמרט מערבה, ולכונן גבול קבע חדש על הקו הירוק ובתוך ירושלים. עד אז מוכרחים להחזיק מעמד בקווים הנוכחיים, כדי שיהיה לפחות על מה להתמקח. את המאמץ הלאומי העיקרי עדיף להשקיע בינתיים בחיסול סכנת הגרעין האירני, ולא במלחמות אחים מיותרות עם המתנחלים.

2. "קדימה" תשמור על גושי ההתיישבות.
גם עמיר פרץ ישמור על גושי ההתיישבות. מעלה אדומים, אריאל, גבעת זאב ואפרתה עברו כבר את נקודת האל-חזור מבחינת מספר התושבים שלהן, ושום מפלגה לא תצליח לעקור אותן. אזרח אשר מתנגד לנסיגה לקווי 67', ולא רוצה שיירו קסאמים על ביתו בשפילה, צריך להצביע למפלגה שתשמור גם על ישובים קטנים יותר, שאינם נכללים בגושי ההתיישבות. עצם קיומם ימנע ממדינת החמאס לגלוש עד הקו הירוק.

3. "קדימה" היא מפלגת מרכז של אנשים שקולים. לא שמאל ולא ימין.
אם לדייק, "קדימה" היא מפלגה של אנשי מרכז לשעבר, שהתעייפו מכל המלחמות ומהאיומים הדמוגראפיים, ועכשיו מדברים ומתנהגים כמו אנשי שמאל לכל דבר. עובדה שאפילו איש שמאל קיצוני כמו חיים הנגבי, בן בריתו הנאמן של אורי אבנרי, הודיע שיצביע "קדימה". גם עיתון "הארץ" בעד "קדימה" וכן יוסי ביילין. הוא כבר הבהיר שמפלגתו תצטרף ללא היסוס לקואליציה בראשות "קדימה".

4. אבל "קדימה" זה התנתקות, והתנתקות זה טוב.
אם כל-כך טוב, אז מדוע יורים עכשיו קסאמים על אשקלון? ואיך קרה שהחמאס עלה לשלטון דווקא אחרי ההתנתקות ולא לפניה? ולמה ראש השב"כ החדש מתנגד בתוקף להתנתקויות נוספות? הנטייה הרוסית והצרפתית עכשיו לפתוח במו"מ עם החמאס מנפצת גם את כל התקוות שהנסיגה מעזה תשפר את מצבה המדיני של ישראל.

5. "קדימה" זה גם מורשת שרון!
"קדימה" בלי שרון זה ממש לא שרון. הוא לא השאיר אחריו בולדוזרים כמותו. אולמרט התנהג בעמונה כמו פיל בחנות חרסינה, לא כמו שרון בעצמונה. ובאשר למורשת שרון, הוא כזכור הבטיח שלא יהיו התנתקויות נוספות, רק הסדרי קבע, אבל ב"קדימה" שכחו מהר מאוד את ההבטחה הזאת. אולמרט ומופז כבר משרטטים את המפות של הנסיגה החד-צדדית הבאה. באמצע הפגזת קסאמים קשה על שדרות ואשקלון הם רוקמים תוכניות שיביאו את הקסאמים גם לצומת רעננה.

6. רשימת "קדימה" לכנסת היא הכי טובה, הכי מגוונת.
טעות אופטית. אף אחד לא הגיע לשם, כי נפקחו פתאום עיניו לאמיתות חדשות. רשימת המפלגה לכנסת מורכבת מחמש קבוצות מפוקפקות:

1. ח"כים יוצאי ליכוד שפחדו להפסיד בפריימריס (אולמרט, שטרית, אפללו, רוחמה אברהם וכו').

2. ח"כים יוצאי עבודה שמעמדם שם התערער מאוד (פרס, רמון, איציק).

3. סתם פליטים שמביאים איתם נדוניה של מימון מפלגות (דוד טל, מרינה סולודקין, מיכאל נודלמן).

4. כל מיני ידוענים, שמפלגות אוהבות להתקשט בהם לפני בחירות, אך בדרך כלל הם נפלטים אחרי קדנציה או שתיים, כי אין להם מושג בפוליטיקה (עמירה דותן, יצחק בן ישראל, מנחם בן ששון וכו').

5. ידידים אישיים של אולמרט מהגן, מהעירייה או מהאוניברסיטה (שלמה גרבץ, אודי ברזילי, אורי שטרית וכו').

7. ומה עם ציפי לבני, היא לא תותח?
לבני היא בעיקר תותח תקשורתי. העיתונאים אוהבים אותה, כי היא צעירה יחסית ושמאלנית, ולכן מחמיאים לה כאילו כבר הצליחה להפוך אלומיניום לזהב וחצץ ליהלומים. מתי שמעתם ממנה דעה מקורית, שיולי תמיר לא אמרה קודם? האם מישהו מסוגל להצביע על צעד חכם או אמיץ במיוחד שהיא נקטה בשלל תפקידיה המיניסטריאליים הקודמים? על אמירה מבריקה שלה? לבני, כמו אולמרט, הייתה שותפה מלאה לצפצוף הבוטה והמדהים על מתפקדי הליכוד. היא רקמה "פשרה" משונה אחרי המשאל, ואפילו לא צייצה כששרון התעלם גם מהמינימום הזה והמשיך הלאה.

8. אולמרט עושה רושם חכם. הוא יודע מה שהוא עושה.
מי אמר? איפה זה הוכח? הוא בקושי חודש בתפקיד וכבר עשה כמה טעויות קשות:

1. לא הטיל וטו על השתתפות החמאס בבחירות.

2. זיגזג באופן מביך בעניין העברת הכספים לרש"פ אחרי הבחירות (בהתחלה אמר שצריך להעביר את הכסף, אחר-כך הודיע שלא יעביר, ובסוף כן העביר).

3. נכנס עם הראש בקיר בפרשת עמונה. אגב, גם בתור ראש עיריית ירושלים אולמרט לא היה סיפור הצלחה, בלשון המעטה. הוא סיים את כהונתו עם גרעון של חצי מיליארד ש"ח והגירה שלילית של 90 אלף תושבים. ירושלים תפסה את המקום האחרון בהשקעות בחינוך בין 12 הערים הגדולות.

9. "קדימה" תדאג לשכבות החלשות יותר מביבי.
אריאל שרון, שהקים את "קדימה", היה שותף מלא למדיניות הכלכלית של ביבי. כל השרים שישבו אז בממשלה היו שותפים, וזה כולל את אולמרט, מופז, לבני ושטרית. אז שלא יתחפשו עכשיו לעמיר פרץ.

10. אם כל-כך רע, אז למה "קדימה" מובילה כל הזמן בסקרים?
מאותה סיבה שקוקה-קולה מובילה בסקרים. יחסי ציבור, יחסי ציבור, יחסי ציבור.