אנא מכם ידידיי, הצביעו

אנא מכם ידידיי הצביעו. כי למרות הרצון העז לבעוט, לבעיטה במערכת הזו אין שום משמעות, בניגוד למערכות אחרות, שם זו פגיעה בול....

ערן שטרנברג , כ"ד בשבט תשס"ו

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
מכתב למגורש המיואש, שהחליט שלא להצביע בבחירות הקרובות

אנא מכם ידידיי, הצביעו. כי למרות הרצון העז לבעוט, לבעיטה במערכת הזו אין שום משמעות, בניגוד למערכות אחרות, שם זו פגיעה בול.... ולכל מי שמרגיש צורך עז לשדר דה לגיטימציה למערכת אזכיר, שגם אחינו החרדים, שמלכתחילה סירבו לבטא הכרה כלשהי בערכה של המדינה כפי שעשינו אנו עשרות בשנים. הם לא נמנעו ברובם מלהצביע ו"לחטוף ככל האפשר", כמשלו המפורסם של החפץ חיים. את אי הכרתם הם דאגו לבטא בצורות אפקטיביות יותר.

הצביעו, כי כדי שבעיטה במערכת הזו תורגש, צריך שחמישית מאזרחי המדינה יחליטו שלא להצביע, כפי שעשו ערביי ישראל לאהוד ברק בבחירות 2001, וגם אז שידור המסר הצליח כי קולותיהם חסרו מאוד לשלטון ה"נכון", כלומר, לשמאל... תסריט מקביל מצד הימין נראה דמיוני.

הצביעו, כי איש לא משלה את עצמו שבית המקדש והמשיח יבואו מהפוליטיקה, כך שהטענה שעצם מעשה ההצבעה גורם לאשליה המשתקת מוחות יצירתיים במחנה הכתום מלחשוב כל העת כיצד נחלצים הבוץ, לדעתי, אינה נכונה. לא שיש תוכנית הנראית לעין, אך אי אפשר לתלות את היעדר התוכניות בכך שאנשים עוסקים בפוליטיקה.

הצביעו, כי מאות אלפים נאבקו עימנו בשנתיים האחרונות ובתום לב הפסידו חודשי עבודה וממון רב. חלקם ממש ישנו בשטח ו"אכלו חצץ". אותם המונים ניסו בכל כוחם ומאודם למנוע את החורבן והם לא אשמים בכך שהמאבק נכשל. כעת, חלק ניכר מהם מאוים בעצמו בעקירה... אז נכון שלא בטוח שכל מגורש יוכל פיזית ונפשית להיאבק בחורבן נוסף בשנים הקרובות, אך המינימום שבמינימום של הכרת הטוב מחייב אותנו לפחות להשקיע את המאמץ הקטן הכרוך בנסיעה לקלפי. גם אם אנו בטוחים שזה לא יועיל, רבים מהם סבורים שזה עשוי לעזור וראוי שנכבד את דעתם. בלאו הכי, מן הצד השני, הרבה נזק אין בכך.

הצביעו, כי נכון שבכנסת קרוב לוודאי לא תימנענה עקירות, אך... (ויסלחו לי חבריי שיטענו שאני חוטא בשפתיי ואני מחליש. צר לי)... במידה ויוחלט על זוועה נוספת, יש מרחב רב לתמרון בוועדות השונות בו ניתן להשיג הישגים באינספור סעיפים ותקנות... בנקודה זו כבדו עלי אצבעותיי ואיני מסוגל להרחיב... אך ממקום שבתי הלא מלבב בקרוואן ביד בנימין אני יכול להעיד שאי אפשר לזלזל בדברים אלו. נכון שאמירות כמו "אם אתה לא מצביע, אתה מצביע בעצם לקדימה" לא עושות רושם רב, ובמידה מסוימת של צדק, אך אי אפשר להתחמק מכך שהימנעות מהצבעה היא סטירת לחי בדמות נזק ממשי לרבים מאלו שנאבקו בתום לב עבורך. זה לא פייר.

הצביעו, כי לדעתי כל אחד יכול למצוא בסופרמרקט הפוליטי מפלגה שתפיק מקולו תועלת כלשהי למאבק על הזהות היהודית ועל ארץ ישראל: לתומכי האחדות במאבק – יש למי להצביע, לאלו שתומכים במאבק אסרטיבי וקצה נפשם באחדות העקרה לשיטתם, גם כן יש למי להצביע, ולאלו שלא רוצים להצביע ישנם מפלגות שאם יתנו להם את קולם, לפחות יספרו זאת ויידעו בוודאות שהם התכוונו שלא להצביע...

לכן, אחיי המגורשים. אנא, נקו מתודעתכם אשליה כי מהמפלגות יבליח אור על ציון ואל תדמיינו שלפתע, מהכנסת, משיח יופיע במלוא הדרו. אבל למען השם, סתמו ת'אף, גררו רגליכם לקלפי, והצביעו!