בדר-עופר-מרזל

הז'לוב האימתני שמפלגת "קדימה" הציבה לפני חודשיים בראש התור לקבלת האותיות "כן", יכול להיות מרוצה.

חגי סגל , כ"ב באדר תשס"ו

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
הז'לוב האימתני שמפלגת "קדימה" הציבה לפני חודשיים בראש התור לקבלת האותיות "כן", יכול להיות מרוצה. "עלה ירוק" אומנם השיגה את הצירוף הכמעט זהה "קנ", אבל מתברר שלא צריך לעשן משהו כדי לתרום בבחירות האלה קולות לאולמרט, בלי כוונה תחילה.

הכל בגלל חוק בדר-עופר, החוק לחלוקת עודפי הקולות בבחירות, אשר מכונה גם "חוק המספרים הגדולים". הוא קרוי על שמם חברי הכנסת יוחנן בדר (ליכוד) ואברהם עופר (מערך), מנוחתם עדן. לפני עשרות שנים הם שיתפו פעולה כדי לבזוז קולות מהמפלגות הקטנות ולהעניק אותו לאחיותיהן הגדולות.

בלי להלאות את הקוראים בנוסחאות סבוכות נאמר רק זאת: ככל שהמפלגה גדולה יותר, כך משתפרים סיכוייה לקבל את שאריות המנדטים שנשארו בקופה לאחר חלוקת הקולות הראשונית. וככל שיש יותר בזבוז קולות, כך נותרים יותר מנדטים מיותמים לחלוקה. ובמילים אחרות: הצבעה למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה היא בעצם הצבעת "עקוב אחריי" למפלגות הגדולות.
בבחירות הקרובות צפויים להתבזבז, בהערכה זהירה, 200 אלף קולות על הפינוק שבהצבעה לרסיסי מפלגות כמו "חץ", הגמלאים ו"עלה ירוק". עשרים ריבוא של פתקים ילכו לגריסה. בגלל חוק בדר-עופר. הדבר יקל על הרשימות הגדולות להכניס יותר נציגים לכנסת, בלי שיש להן תמיכה אמיתית מהציבור. הן ייהנו מההפקר.

נכון לעכשיו, נראה שבכנסת הבאה אין מפלגות גדולות, יש רק אחת כזו: "קדימה". כל השאר הן סיעות בינוניות, שנקראות גדולות רק מכוח ההרגל, והן תיאלצנה לעמוד בתור לשלל אחרי אולמרט. כלומר, מי שמצביע "עלה ירוק", נותן בעצם חצי מקולו ל"קדימה", רבע לעבודה ולמר"צ, ועוד רבע לליכוד.

ומה שנכון לתומכי החשיש תקף גם לחובבי מרזל. עד לרגע זה טרם נמצא ולו סקר אחד שמעניק לברוך מרזל אפילו מחצית מהקולות הדרושים להיכנס לכנסת. לכן, 30 אלף הקולות של "חזית יהודית לאומית" יעיפו מהכנסת את אורי אריאל מה"איחוד הלאומי", ובדרכם לפח ידחפו אל כיסאו המיותם את שי אביטל, איש יוזמת ז'נבה ומספר 39 ב"קדימה".

זה כואב וזה נשמע לא הגיוני, אבל זה החוק הישראלי: כל מי ששם פתק של ברוך מרזל או של קליינר כדי להקים עוד מאחזים, מעניק במתנה שלושת-רבעי קולות לאהוד אולמרט ולשותפיו מהשמאל.

מי אמר שליואל בן-נון ולעתניאל שנלר אין תומכים בהתנחלויות?עדכון למאמר: גולשים אחדים טוענים נגדי שאם מרזל לא יעבור את אחוז החסימה, קולותיו ממילא לא יילקחו בחשבון כאשר ועדת הבחירות המרכזית תבוא לחשב את חלוקת המנדטים ולהפעיל את חוק בדר-עופר. לכן לא ברור להם מדוע אני בא אליו בטענות בעניין הזה.

להלן תשובתי הקצרה: נניח שמרזל יצליח לשחזר את "הישגו" מהבחירות הקודמות ויקבל מנדט וחצי. זה לא יספיק לו להיכנס לכנסת (כי אחוז החסימה היום הוא שני מנדטים לפחות). לכן מישהו אחר יזכה באותו מנדט וחצי מבוזבז. לפי חוק בדר-עופר לחלוקת עודפים, המישהו הזה הוא מפלגה גדולה, כלומר "קדימה". היא תקבל את נתח הקולות הגדול ביותר ממנו (גם הליכוד והעבודה יקבלו משהו, אבל פחות מ"קדימה").

מעבר לכך, לא צריך להכיר את חוק בדר-עופר על בוריו כדי להבין שאם מרזל לא יעבור את אחוז החסימה, וכמעט בטוח שהוא לא יעבור, זה יהיה אובדן קולות נטו לימין. מרזל, אני חושד, מבין את זה, אבל הוא מהמר כבד, ולכן ממשיך הלאה, עד הסוף המר.

בהזדמנות זאת אני גם מציע שרואה חשבון מוסמך ומשפטן ניטרלי יבדקו את "55 אלף החתימות" שמרזל נפנף בהם אתמול במסיבות העיתונאים שלו. האם מפלגת חי"ל מוכנה לבדיקה כזאת?