זה הזמן לשנות כיוון

מאז הסכמי אוסלו אנו נמצאים במערכה להגנת ארצנו. ויתור על חלקים מארץ הקודש בעשור אחרון מלווה בהתדרדרות והסלמה, לא רק של מצב הביטחון אלא בכל תחומי החברה והמוסר, שהגיעו לשיאן בהחרבת 25 ישובים וגירוש אלפי יהודים.

פרופ' ישראל חנוקוגלו , כ"ו באדר תשס"ו

דעות לבן ריק
לבן ריק
ערוץ 7
מאז הסכמי אוסלו אנו נמצאים במערכה להגנת ארצנו. ויתור על חלקים מארץ הקודש בעשור אחרון מלווה בהתדרדרות והסלמה, לא רק של מצב הביטחון אלא בכל תחומי החברה והמוסר, שהגיעו לשיאן בהחרבת 25 ישובים וגירוש אלפי יהודים.

מי האחראים לכך?

אפשר לגלגל עיניים לשמיים ולהגיד כי ה' מפיל עלינו גזירות קשות, אפשר להאשים את השמאל ואפשר להאשים את הערבים. אבל האם האחריות אינה נופלת גם על כתפיהן של ממשלות ישראל והמפלגות שהרכיבו אותן, שהיו ממונות באופן ישיר על קביעת מדיניות הממשלה וביצועה?

בין השנים 1996-2006 כיהנו ארבע ממשלות בישראל. בכל ארבע ממשלות, מפלגה שמכנה עצמה "מפלגה דתית לאומית" הייתה שותפה מרכזית בהרכבת הקואליציה, יחד עם מפלגות דתיות נוספות.

מפלגות דתיות הצדיקו את הצטרפותן לממשלה בשתי טענות מרכזיות: האחת, הן תפעלנה "להשפיע מבפנים על מדיניות הממשלה" והשנייה, הן תשגנה תקציבים החיוניים לקיום מוסדות חינוך הקשורים אליהן. גישה המכונה גישה פרגמאטית לקידום המגזר אליו קשורה המפלגה.

כתוצאה מ"גישה פרגמאטית" זו, ערכים מרכזיים לנו כיהודים הוזנחו, והמפלגות הפסיקו להעלות נושאים רבים לדיון כדי לא לקלקל, חלילה, את האחדות בקואליציה. העובדה שמערכת החינוך הפכה למערכת של כפייה חילונית התקבלה בהסכמה "פרגמאטית" שקטה, רמיסת קודשי ישראל בידי בית-המשפט העליון התקבלה מתוך "כיבוד שלטון החוק", הגירת גויים לארץ המשיכה ללא התנגדות והפרת חוקים לשמירת שבת וחגים בפרהסיה התקבלו בהבנה, כדי שלא תתעורר טענת כפייה דתית. סגירת ערוץ 7 התקבלה בהבנה כי הייתה זו החלטה לגיטימית של רשויות החוק... מפד"ל קידמה משאל-עם לגבי עתיד יהודה ושומרון, והפכה לעוד רשימה חילונית המבטלת את דעת התורה מפני דעת הרוב.

יתרה מזאת, מפלגות דתיות שישבו בנוחות בממשלה קיבלו בהסכמה סעיף בקווי היסוד של הממשלה המדבר על הפסקת כל התנחלות חדשה ביש"ע.

במה התבטאה "ההשפעה מבפנים"?

המתירנות של המפלגות הדתיות שהיו שותפות לקואליציה בממשלה, מעלה תחושת גועל בלב כל יהודי אשר איכפת לו מקודשי ישראל. בעיני הלא-דתיים נראות הרשימות הדתיות כמי שעיקר עניינן הוא שלטון בכל מחיר ודאגה מגזרית לציבור מקורבים.

גזירת החורבן על גוש קטיף וצפון-השומרון תוכננה בעת שמפלגות דתיות ישבו בממשלה. וגזירה זו בוצעה על-ידי רבבות חיילים יהודים שכיבדו את צו הממשלה יותר מכל ציווי התורה והרבנים.

מה הפלא, אם מפלגות דתיות ממשיכות לשבת בממשלה בשעה שנרמסים ערכים מקודשים? אם כך נוהגים המנהיגים, מה יעשו האנשים מהשורה?

מפלגות דתיות שקידמו "חינוך לדמוקרטיה", במקום חינוך ליהדות, נושאות באחריות ישירה לציות העיוור לעוולת של החרבת ישובים ומסירתם לאויב.

אני מפנה אצבע מאשימה לכלל המפלגות הדתיות שהפסיקו להילחם, תמורת משרות נוחות ותיקים מלאכותיים. כמו שר תיירות, שר תשתיות, שר בלי תיק, או סגן שר...

חורבן גוש קטיף הראה לנו כי מה שנבנה בעמל ויזע במשך 40 שנה, ניתן להריסה ביום אחד, כמבנים הבנויים מנייר.

חורבן גוש קטיף צריך ללמד אותנו כי אם אין לרוב העם בישראל יסודות אמונה ותורה, מה שנבנה בגישה פרגמאטית, מגזרית עלול לעמוד בפני סכנת החרבה וחורבן במו ידינו. אגב, זו בדיוק הנבואה בתורה.

אני ויתרתי על גישה פרגמאטית קצרת-טווח, והצטרפתי למפלגה שמצהירה כי היא נכונה להילחם, ואינה מוכנה להיכנע בשום מחיר. אני בתוך מפלגה שמבינה כי ללא שינוי במוסדות משפט, ומבנה המשטר וללא חזון לא ניתן להביא לשינוי מהותי בפוליטיקה לכיוונה של ישראל למדינה יהודית.

בסופו של דבר, אני מקווה שניווכח לדעת כי הדרך היסודית, הערכית היא "הגישה הפרגמאטית" שתוביל לבניין חברה וישובים יציבים וחזקים.