הפתרון לבעיית איראן

צודק הנשיא בוש בהשוותו את שליט איראן להיטלר: אותו כוח מניע הבנוי על שנאה עיוורת ויצר הרס העולים על כל שיקול אחר של חיפוש טובת העם או השגת מטרות אנושיות נעלות...

יוסף דוריאל , י"ז בניסן תשס"ו

יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7
צודק הנשיא בוש בהשוותו את שליט איראן להיטלר: אותו כוח מניע הבנוי על שנאה עיוורת ויצר הרס העולים על כל שיקול אחר של חיפוש טובת העם או השגת מטרות אנושיות נעלות. גם אותה טקטיקה, הבנויה על הסתה להשמדת יהודים, שכה עזרה להיטלר לקנות את לב האספסוף האירופי, שעבור התענוג לרצוח יהודים היה מוכן להשתעבד לדיקטטורה שלו ולשרת אותה במיטב יכולתו.

אבל, קיים גם הבדל. מאחורי היטלר עמד עם גרמני מלוכד (אחרי שמתנגדיו המעטים נרצחו או נכלאו). מאחורי אחמדינג'אד לא עומד עם איראני הומוגני, כי לפחות מחציתו מורכב מלאומים שאינם פרסים, וששפתם ו/או השתייכותם הדתית שונים מאלו של הכת השלטת. אם יש במזרח התיכון אזורים שאפשר לכנותם "שטחים כבושים" – הרבה לפני שמדברים על המובלעות הקטנות של הגולן, יהודה ושומרון – צריך להצביע על השטחים העצומים של העמים הלא-פרסיים שנכבשו ומוחזקים בכוח הזרוע על ידי הפרסים.

כך, למשל, אזרבייג'אן האיראנית, שבה חיים יותר אזרים מאשר ברפובליקה העצמאית שלהם שמעבר לנהר אראקס, והעיר טבריז האיראנית שאיננה אלא בירתו ההיסטורית של העם האזרי (כשבאקו היא בירת הרפובליקה העצמאית עתירת הנפט). מצב דומה קיים בחוזיסטאן של דרום-מערב איראן, שעד לפני 100 שנה קראו לה ערביסטאן – על שם תושביה הערבים (ונודעה בתנ"ך כמולדתו של הנביא דניאל). בדרום-מזרח המדינה אנו מוצאים את בלוצ'יסטאן, עם הרוב הסוני, השונא את השליטים השיעים, וכמותם – הכורדים בפינה הנגדית של האימפריה.

מערכת מורכבת כזו אפשר להפיל בשיטה שכותב שורות אלו כינה "טירוף מערכות". זוהי שיטה שבה מופעלת האנרגיה הפנימית של המערכת – להריסתה במינימום כוח המופעל מהחוץ. דומה הדבר להריסת רכבת דוהרת – על ידי הסתת המסילה שלה לפני עלייתה על גשר, כך, שהקרונות יימחצו מכוח הכובד העצמי של נפילתם לתהום שמתחת לגשר. במחיר קטן מאוד ביחס לעלויות החימוש החכם של מלחמה מודרנית אפשר לסייע ללאומים הלא-פרסיים להתנתק מאימפריית האייטוללות ובראש וראשונה – לאחד את אזרבייג'אן שמשני צדי נהר האראקס. כך אפשר להוציא את השטיח (ומעיין הכסף של הנפט) מתחת לרגלי ההיטלר הפרסי – מה שלא ניתן היה לעשות להיטלר המקורי.

כל זאת, מבלי לעורר גלי מחאה עולמית שהייתה גורמת הפצצה רצינית של מתקני האטום האיראני. אם זה לא ייעשה, די ברור כיצד יפעילו שליטי איראן את הנשק האטומי שיפתחו. הם לא צריכים לפתח טילים מונחים מדויקים, כי עומד לרשותם ארסנל של מתאבדים למען אללה שלא צריך גם לגלות מי שלח אותם. בקואליציה שתחליט לחסל את ההיטלריזם האיראני בשיטה זו יש לישראל מה לתרום – יותר מכל מדינה אחרת.