נתונים מוטעים

אף אחד לא בודק עד כמה האיום הדמוגרפי באמת אמיתי

צבי ינקוביץ , י' בסיון תשס"ו

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בסיס "תוכנית ההתכנסות" מבוססת על בעיית הדמוגרפיה, כך התבטא ראש הממשלה אהוד אולמרט: "כדי לשמור על אופייה היהודי (של המדינה), צריך להתפשר על שטחים", כך גם התבטאה ציפי לבני ועוד בכירים נוספים ממפלגת "קדימה". וההסבר היחידי שאנו מקבלים ל"תוכנית ההתכנסות" הוא הנושא הדמוגראפי.

למרבה הפלא הבסיס משולל כל יסוד. אף אחד לא טורח לבדוק עד כמה בכלל הנתון ה"מאיים" הזה אמיתי ונכון. ועוד יותר מפליא שגם מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, עדי מינץ, בהצגת תוכניתו המדינית אמר: "מולנו יש אידיאולוגיה. זו טעות לחשוב ולהציג אותם כרשעים המונעים רק מהיצר להרוס. האנשים האלה באמת ובתמים רוצים מדינה עם רוב יהודי. זה מה שמטריד אותם".

כזכור גם ההתנתקות, לצערנו, יצאה לדרך לאחר מסע הפחדה דמוגראפי. פרופ' ארנון סופר הפיץ מסמך בו הוא קבע, כי רק נסיגה מיידית מיש"ע תציל אותנו מהרחם הפלשתינית.

למרבה הפלא הבסיס משולל כל יסוד. אף אחד לא טורח לבדוק עד כמה בכלל הנתון ה"מאיים" הזה אמיתי ונכון. ועוד יותר מפליא שגם מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, עדי מינץ, בהצגת תוכניתו המדינית אמר: "מולנו יש אידיאולוגיה. זו טעות לחשוב ולהציג אותם כרשעים המונעים רק מהיצר להר

ובכן אם זה באמת מה שמטריד אותם היו לפחות בודקים את הנתונים המדויקים.

כזכור גם ההתנתקות, לצערנו, יצאה לדרך לאחר מסע הפחדה דמוגראפי. פרופ' ארנון סופר הפיץ מסמך בו הוא קבע, כי רק נסיגה מיידית מיש"ע תציל אותנו מהרחם הפלשתינית. לפי חישוביו, היהודים כבר אינם רוב בין הים לירדן, והמצב רק יחמיר אם הארץ לא תחולק מייד.

חגי סגל היה הראשון שחשף, לפני כשנה וחצי, את מחקרם של קבוצת חוקרים מישראל ומארה"ב וביניהם יורם אטינגר, תא"ל במיל' דוד שחף ופרופ' דוד פסיג. החוקרים המכובדים חקרו ומצאו שרוב הנתונים הדמוגראפיים משם מתבססים על מקורות פלשתיניים מפוקפקים, שהרי מאז 1967 מדינת ישראל לא ביצעה מפקד אוכלוסין ביש"ע.

הפלשתינים טוענים כי אוכלוסייתם מונה 3.8 מליון, אך מבדיקת החוקרים עולה כי האוכלוסייה הפלשתינית ביש"ע מונה רק ‭2.4‬ מיליון נפש. ממצא חשוב נוסף מגלה כי הריבוי הטבעי של האוכלוסיה הפלשתינית נמצא בסימן ירידה מובהק. הם מוכיחים שדיווחי הפריון והפטירה בתחומי הרש"פ אינם מדויקים. הם מותאמים לצרכיהם של הרשות ואף חושפים נטייה מוזרה לספור פעמיים את ערביי ירושלים (פעם עם הפלשתינים מהשטחים ופעם עם ערביי ישראל‭.(‬

עינינו הרואות כי המיעוט הדתי-חרדי [היהודי] הוא בעל השפעה דומיננטית כשהוא מופרד מכלל אוכלוסיית היהודים בשל תכונותיו השונות, ומשלב מסוים, והלאה ללא סוף, הנטייה היא לרוב יהודי הולך וגובר בזכות קבוצה קטנה יחסית, שלגביה מנת הטור יותר גדולה

פרופ' ארנון סופר לא הפריד וערבב בין הפלשתינים, את העובדים הזרים ואת העולים הלא יהודים מרוסיה, כדי לשכנע אותנו שהיהודים הם מיעוט פה. איש לא שאל מה ההיגיון לספור יחדיו את אחמד מרמאלה ואת ארקדי מאשקלון, למרות שארקדי משרת בצה"ל ואחמד הוא חבר ארגון החמאס.

עינינו הרואות כי המיעוט הדתי-חרדי [היהודי] הוא בעל השפעה דומיננטית כשהוא מופרד מכלל אוכלוסיית היהודים בשל תכונותיו השונות, ומשלב מסוים, והלאה ללא סוף, הנטייה היא לרוב יהודי הולך וגובר בזכות קבוצה קטנה יחסית, שלגביה מנת הטור יותר גדולה

החוקרים מוסיפים שאף התחזיות הקודרות של פרופ' סופר מהעבר, הופרכו במבחן המציאות.

ד"ר אברהם אינג' בן עזרא מוסיף לנו נדבך חשוב נוסף לנושא זה ובמאמרו "דמוגרפיה ומתמטיקה (אין סיכון)" הוא מוכיח שמלבד הנתונים המוטעים שבהם השתמש פרופ' סופר, הוא גם השתמש במודל לא מתאים. נביא בתמצית את דבריו :"במחקרים שנעשו ההתייחסות לאוכלוסייה היהודית היא תמיד כאל קבוצה הומוגנית אחת, בלי להפריד בין דתיים לחילונים, אף על פי שמבחינת שיעורי הילודה יש ביניהם הבדלים ניכרים, וההבדלים הם כאמור בני השפעה על התוצאה. לקיחת ממוצע לכלל היהודים במדינה ומצד שני לכלל הערבים במדינה, מהווה שימוש במודל מתמטי שהוא רחוק מהמציאות.

עינינו הרואות כי המיעוט הדתי-חרדי [היהודי] הוא בעל השפעה דומיננטית כשהוא מופרד מכלל אוכלוסיית היהודים בשל תכונותיו השונות, ומשלב מסוים, והלאה ללא סוף, הנטייה היא לרוב יהודי הולך וגובר בזכות קבוצה קטנה יחסית, שלגביה מנת הטור יותר גדולה. ולפיכך, אם נכונה ההשערה כי בקרב החרדים שיעורי הילודה הם הכי גבוהים, הרי בזכותם מובטח רוב יהודי.

אותם נתונים, אך ללא הפרדה לקבוצות, יביאונו למסקנה הפוכה שכאמור אינה נכונה מתמטית או לכל הפחות ייאמר בבטחה כי היא יותר רחוקה מהמציאות, בהיותה מושתתת על מודל מתאים פחות".
ובכן, לפני שעדי מינץ ושותפיו שוקדים על תוכנית מדינית, כדאי היה שישכנעו את ה"אידיאולוגים" של אנשי "קדימה" שהאידיאולוגיה שלהם מושתתת על נתונים מוטעים.