חלוץ כושל

ערי ישראל מופצצים מידי יום מעזה ולרמטכ"ל אין פתרון

תגיות: גוש קטיף
עו"ד אביעד ויסולי , כ"ב בסיון תשס"ו

דן חלוץ מונה לרמטכ"ל הראשון מחיל האוויר, לא משום שהוא הוכיח גאונות צבאית עילאית שבעטיה יכול טייס לפקד על כוחות קרקע, שאותם הוא בדרך כלל רואה כגפרורים מגובה של כמה ק"מ, אלא מסיבה פשוטה הרבה יותר – הוא היה "החבר של עומרי". הוא גם נשבע לפוליטיקאים לעשות את כל מה שהם יבקשו ממנו, כולל הכל, מבלי לשאול שאלות. הוא לא בוגי.

כיום, שנה אחרי מינויו, אנו מתחילים לעמוד על גודל הטעות הקולוסאלית במינוי המושחת שממנו עוד יסבלו בנינו ואולי אף נכדינו. מבחינת צה"ל, ניתן לסכם את השנה האחרונה, כאחת הגרועות בתולדותיו. השנה בה נחצה צה"ל לשניים: צבא בטחוני וצבא פוליטי, וזה הפוליטי משתק ומאפיל על הביטחוני. השנה בה הפכו אלופי המטכ"ל לפודלים של שרי הממשלה. השנה בה הביטחון הופקר, מצבנו האסטרטגי התדרדר וצה"ל נכשל כמעט בכל הפרמטרים שלפיהם יש לשפוט אותו, כצבא במדינה ריבונית שמתיימרת להיות דמוקרטית.  שנה שבסופה יורד עלינו גשם של טילים מכל צד אפשרי, וצה"ל משותק.


חלוץ קיבל את הפיקוד העליון על הצבא להשביע את רצונם של שרון, מופז ושותפיהם השמאלנים שהטילו עליו משימה אחת בלבד: לגרש לכל הרוחות כל יהודי מרצועת עזה, להפוך אותה ל"נקייה מיהודים", להחריב 21 ישובים ולהרוס את כל התשתית האזרחית, הכלכלית והביטחונית שנבנתה ברצועת עזה ב- 38 שנה.
חלוץ קיבל את הפיקוד העליון על הצבא להשביע את רצונם של שרון, מופז ושותפיהם השמאלנים שהטילו עליו משימה אחת בלבד: לגרש לכל הרוחות כל יהודי מרצועת עזה, להפוך אותה ל"נקייה מיהודים", להחריב 21 ישובים ולהרוס את כל התשתית האזרחית, הכלכלית והביטחונית שנבנתה ברצועת עזה ב- 38 שנה.

ברור עתה שהוא לא הבין, ועדיין אינו מבין, את ההשלכות האסטרטגיות והטקטיות של הבריחה מעזה, בדיוק כפי שהוא לא מפנים שצה"ל אחרי הגירוש כבר אינו צבא העם. רוב העם היהודי בישראל ובחו"ל סבור כיום שצה"ל הוא לא יותר מכלי משחק וקבלן הביצוע של הפוליטיקאים המושחתים בממשלת ישראל.

מי שהצעיד את החיילים והשוטרים במדים שחורים בשורות "שמאל ימין שמאל",

מי ששיתק את הצבא לחלוטין כדי לבנות "כוחות פריצה" לבתיהם של זקנים, נשים וילדים בגוש קטיף,

מי שהוציא מיליארדים מתקציב הביטחון המצומק לגרש מתנחלים בכוח,

מי שיצר יחידות מיוחדות של "שפוטים" של הצבא (פרחי טיס, חובלים, אנשי קבע) לגירוש יהודים,
 
הוא זה היושב על כס "שר צבאות ישראל"? אוי לבושה! לא נשכח ולא נסלח.

במאה השנים האחרונות, פרט לשואה, לא קרה ולא נודע שום פרץ אנטישמי כל-כך חמור ונורא שהביא לחורבן של 21 ישובים יהודיים, להגליית כ- 10,000 יהודים למחנות פליטים ולשריפת 25 בתי כנסת. דווקא אקט סימבולי זה, שריפת בתי הכנסת, כאשר חיילי צה"ל ניצבים כמה מאות מטרים מהם, ידיהם בכיסים והם אינם נוקפים אצבע כדי להפסיק את הזוועה האנטישמית הזאת, מדגים ומוכיח יותר מכל עד לאיזו תהום מוסרית התדרדר הצבא היהודי הראשון מאז ימי החשמונאים. קשה לדמיין פארסה היסטורית יותר אבסורדית מאדם המתאר את עצמו כאתיאיסט, וממונה לפקד על הצבא היהודי היחיד בעולם. 

די לראות את הכישלונות הסדרתיים האחרונים בחיל האוויר – החל מהבנק הפרטי ביחידת החץ, דרך האונס הקבוצתי של ילדה בבסיס חיל האוויר (ועד לרגע זה, חודשיים אחרי שנתגלה, איש בצה"ל לא מדבר על הכשל הפיקודי והמוסרי הנוראי, אף אחד לא הוענש על כך!), ועד להפצצות הכושלות שהורגות אזרחים במקום מחבלים בעזה – כדי להבין כי זרעי הכישלון נטמנו עוד בתקופת פיקודו של חלוץ על חיל האוויר.

ראוי גם להתעכב לרגע על כמה מינויים שערורייתיים שחלוץ עמד מאחוריהם - וראש וראשון  הוא מינוי  ראש אמ"ן החדש.  כאשר חלוץ היה צריך להמליץ על מינוי מפקד לחיל האוויר, הוא העדיף את אליעזר שקדי על עמוס ידלין.  נוהג שבעולם כי כאשר שני אלופים מתחרים על תפקיד, הטוב זוכה בו והפחות טוב עוזב את צה"ל. לא אצל חלוץ.  הוא חיפש כל דרך בעולם לפצות את החבר שלו, ידלין, שהפסיד. במקום לשלוח אותו הביתה - למה לא נסדר לו איזה ג'וב טוב כראש אמ"ן?  לעזאזל עם העובדה שאין לו מושג בעבודת המודיעין של אמ"ן, שמעולם הוא לא שמע ערבי באוזניות, שכל רס"ל ב - 8200 או רס"ן באגף המחקר יכול ללמד אותו את הא"ב במודיעין. "חבר מביא (ג'וב) לחבר", גם אם לג'וב הזה קוראים קצין המודיעין הלאומי וממלא אותו טירון חסר כל ידע, השכלה או ניסיון במודיעין.  

זה גם יכול להסביר היטב את הכישלונות הסדרתיים של אמ"ן, החל מהמחדל של אי חיזוי ניצחון החמאס בבחירות ברשות הפלשתינאית, דרך התבססות אל קאעידה והחיזבאללה מתחת לאפנו ביהודה שומרון וחבל עזה, עבור בגשם הקסאמים על אשקלון, על תחנת הכוח שם ועל שאר המתקנים האסטרטגיים שלידה, כמו גם על שדרות ויישובי עוטף עזה. ראוי לציין בהקשר זה גם את גשם הקטיושות בצפון ועד התחמשותן של אירן מבלי שיש לנו מושג מה כמה ואיפה הם עושים זאת. ועדיין לא מצאו באמ"ן את הנשק הכימי של סדאם (יכול להיות שהוא חונה בכניסה ללשכת ראש אמ"ן בקריה).

גם מינויי "אלופי הכיפה" (יאיר נווה ואלעזר שטרן) ושליחותו של תא"ל רוסו לישיבות מוכיחים עד כמה עמוק חדרה הציניות הפוליטית המסואבת לצה"ל.

אבל חלוץ חתום לא רק על הפוליטיזציה של צה"ל והכישלונות המודיעיניים הסדרתיים, אלא גם, ובעיקר, על הכישלון הבלתי נתפס של צה"ל במלחמתו בגשם הטילים שיורד על אשקלון, שדרות, נחל-עוז וכל מה שביניהם.

הבדיחה של הפגזות תותחים והפצצות מהאוויר בעזה, גורמת לא רק לפלשתינאים לצחוק מאיתנו, לזלזל בהרתעה של ישראל ולעשות ככל העולה על רוחם עם כל מה שעף, אלא הבעיה הרבה יותר אקוטית: מי שברח מציר פילדלפי, פתח לרווחה את השער מסיני לרצועת עזה. דרך הפתח הזה זורמים עכשיו לעזה עשרות טונות של חומר נפץ תקני, וגם רובים, מקלעים, מטולי רקטות וטילים מסוגים שונים (ומה שחסר להם, הם "משלימים ציוד" מאיתנו, תרתי משמע).

יום אחד, ובקרוב מאוד, כל הארסנל הזה יירה עלינו. למדנו על בשרנו, כי תורת הביטחון של ישראל במשך 38 שנה הוכיחה פעם אחר פעם, כי רק שליטה קרקעית רצופה ואינטנסיבית תוך ייבוש כללי של השטח מכל נשק וחומרי נפץ, יעילה לעצור את הטרור. כי ישראל חייבת למנוע מאויביה את האפשרות להשתמש בנשק נגדה, לא "למגן את הגגות". ומה יעשו מחר כשכמות חומרי הנפץ יוכפל? האם יכפילו את המיגון?


כישלונו של חלוץ בהבנת המצב ובפיקוד על כוחות קרקעיים, שיהיו מסוגלים לבצע את תורת הביטחון של ישראל הם הסיבה העיקרית למחדל המהדהד במלחמה נגד יורי הקסאמים
כישלונו של חלוץ בהבנת המצב ובפיקוד על כוחות קרקעיים, שיהיו מסוגלים לבצע את תורת הביטחון של ישראל הם הסיבה העיקרית למחדל המהדהד במלחמה נגד יורי הקסאמים. מי שלא פיקד בחייו אפילו על מחלקה של חיילים, לא היה מ"פ, לא יודע מה מסוגל גדוד לעשות ואיך מתנהלת חטיבה, האם הוא יכול לפקד על הצבא ולתכנן פעולות קרקעיות?

צה"ל 2006 הוא צבא שאיבד את אמון הציבור, את יכולותיו המבצעיות ואת התחכום של הראש היהודי. צבא חסר מוח מודיעיני, שהיושרה המבצעית שלו התאיידה, טוהר הנשק קיים רק בספרים והמכנסיים המוסריים שלו נפלו. גם החייל הפשוט מרגיש זאת היטב. חננאל דיין זכה לתשואות רמות ולתמיכה ציבורית אדירה על שסירב ללחוץ לחלוץ את היד.  מזמן לא שמענו על סדרה כה ארוכה וחמורה של מרידות ונפקדויות של חיילים קרביים ועל מאות סרבנים, גדודים שלמים, בסדיר ומילואים. ממשלה אחראית הייתה מראה לחלוץ הכושל את הדלת החוצה לאלתר. ואולם, את מי מעניין התדרדרות המצב הביטחוני כאשר רמטכ"ל כושל מבטיח לראש ממשלה מושחת לנצח במלחמה (הפוליטית) הבאה, גירוש המתנחלים ביהודה ושומרון?