המצב הביטחוני משתפר

המציאות הביטחונית הולכת ונעשית טובה יותר.

תגיות: גוש קטיף
אורי אליצור , י"ג בתמוז תשס"ו

קסאמים שמסאמים, אשקלון שמשקלון, המציאות הביטחונית הולכת ונעשית טובה יותר. לא יכול להיות אחרת, שכן "חוק ההתנתקות", הידוע בכינוי חוק פינוי פיצוי, קבע מפורשות ש"מטרת תוכנית ההתנתקות היא להוביל למציאות ביטחונית טובה יותר". וכיוון שהכנסת אישרה את החוק ברוב קולות, הרי המציאות איננה רשאית לנהוג בניגוד להחלטות הכנסת.


לא רק חוק של הכנסת קובע שעל המציאות הביטחונית להשתפר מיד, יש גם פסק דין של בג"ץ בעניין
לא רק חוק של הכנסת קובע שעל המציאות הביטחונית להשתפר מיד, יש גם פסק דין של  בג"ץ בעניין. מה שכתב אהרון ברק לפני קצת יותר משנה, נשמע כמו תיאור קצר של אירועי השבוע הזה, ובית המשפט קובע שהם לא יבואו. בדחותו את העתירה של תושבי גוש קטיף, כתב ברק כדלהלן: "...טוענים העותרים כי תוכנית ההתנתקות תעודד את אויבי ישראל, אשר יגיעו למסקנה כי הטרור הצליח ואיום הטרור על ישראל יגדל. היא תגדיל את הסיכון הביטחוני ליישובים הישראלים הסמוכים לשטח המפונה... הפינוי יאפשר חידוש תשתיות הטרור ויצריך כניסה מחודשת של הצבא לשטח המפונה במאבק נגד המחבלים.... העותרים הציגו בפנינו חוות דעת ביטחונית של אלוף (מיל') י' עמידרור, המתריע בפני הסיכונים הביטחוניים של תוכנית ההתנתקות".

"אבל", אומר השופט, "המדינה חושבת אחרת. המדינה טוענת כי תוכנית ההתנתקות תשפר את המצב הביטחוני. זאת, משום שהחיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית יפחת.... כמו כן מדגישה המדינה כי הפינוי ישפר את מירקם החיים של התושבים הפלסטיניים ויפחית את רצונם לפגוע באוכלוסיה ישראלית".

אף אחד לא דמיין

נו, ומה דעתו של בית המשפט עצמו במחלוקת הזאת? "לא נוכל", אומר פסק הדין המלומד, "ללכת בדרך המוצעת לנו על ידי העותרים. עמדתו של בית משפט זה מיום הקמתו הייתה כי החזקה פועלת לטובת הסתמכות על מומחי הביטחון מטעם המדינה, אשר עליהם מוטלת האחריות להגשמת מדיניות הביטחון" (בג"ץ 1661/05). בקיצור, אל תבלבלו אותנו בעובדות, ואל תכפו עלינו להקשיב לשכל הישר. המדינה אומרת שלא יהיו קסאמים, שהחמאס לא יעלה לשלטון, שלא יחפרו מנהרות מתחת לגדר ושצה"ל לא יצטרך להיכנס שוב לרצועה. ואם "המדינה" אומרת, מי אתם שתפתחו את הפה, ואת מי מעניינים הנימוקים שלכם והשכל הישר שלכם.

גם חבר הכנסת שי חרמש מקדימה, שהקיבוץ שלו חוטף קסאמים מעזה יום יום, אמר ביום חמישי לרדיו ש"אף אחד לא דמיין שתהיה עלינו מתקפה כזאת מרצועת עזה בעטיה של ההתנתקות", מה שמזכיר את המשפט האלמותי של יואל מרקוס ב"הארץ" אחרי פרוץ האינתיפאדה הנוכחית: "איש לא חשב שהנשק שאנחנו מספקים לרשות הפלשתינית יופנה נגדנו".

רוצים שירמו אותם

איש לא חשב, אף אחד לא דמיין. תגידו אתם נורמאלים? בוגי יעלון הוא לא איש? צבי הנדל הוא אף אחד? הרב עובדיה יוסף, יונה מדינית בהשקפותיו שפסק שאסור לתמוך בהתנתקות משום שהיא תביא לשפיכות דמים, הוא לא איש? 50 חברי כנסת שהצביעו נגד "תוכנית ההתנתקות" - חמישים, לא חמישה, הם אוויר?! מאות אלפי מפגינים באלף הפגנות צעקו בגרון ניחר שאם תתנו להם רובים הם יופנו נגדנו, ושאם תעשו התנתקות חד צדדית, הקסאמים יעופו על אשקלון, ואתם אומרים שאף אחד לא דמיין את זה. באיזה סרט אתם חיים?!


השכבה השלטת בישראל לא תוותר על בגדי המלך המדומיינים גם מול מיליון ילדים שצועקים המלך עירום
לא רוצים לשמוע, לא רוצים לראות, לא רוצים להתמודד. רוצים שירמו אתכם. זה מתחיל ביואל מרקוס ומגיע עד אהרון ברק. אם נחזור לעתירה שציטטנו ממנה, לכאורה בית המשפט לא נכנס לשאלה אם ההתנתקות תביא ביטחון או קסאמים. פסק הדין כאילו אומר: אנחנו לא מתערבים בוויכוח, אלא מסתמכים על מומחי הביטחון של המדינה. אבל המדינה שיקרה את השופטים, כשהצהירה בפניהם שמומחי הביטחון שלה מבטיחים טובות, והשופטים ידעו את זה. ראשי המומחים של המדינה לענייני ביטחון באותה עת: הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המועצה לביטחון לאומי התחמקו בעקביות מלתמוך ב"תוכנית ההתנתקות".

אנשי גוש קטיף הציגו בפני השופטים את העובדות והסימנים המעידים על כך, ואמרו להם אנא תזמנו את הרמטכ"ל ותבדקו את זה, אבל השופטים רצו שירמו אותם.

כמה תמימה האגדה על הילד שצועק המלך עירום ופוקח לכולם את העיניים. השכבה השלטת בישראל לא תוותר על בגדי המלך המדומיינים גם מול מיליון ילדים שצועקים המלך עירום, עד שהגרון כואב להם. בעיניה הם כולם נחשבים לאף אחד.