דגי-הזהב וכרישי-הכסף

מי שמסית נגדנו לא יתעשר על חשבון קרבנותיו.

הרב יגאל ללום , כ"א בתמוז תשס"ו

יגאל ללום
יגאל ללום
ערוץ 7

הסיפור הבא הוא סיפור עצוב שעדיין אין לו סוף.

קהילת דגי-זהב חיה לה בשלווה. היא הקימה מושבות דגים לתפארת מדינת-הים ותרמה לכלל החברה שמתחת לפני המים. הכל בהתנדבות כמובן. לא פלא שכולם אהבו את דגי-הזהב. מי שאהב יותר מכל את דגי-הזהב היו כרישי-הכסף. הכרישים התענגו על הבשר הרך והזהוב של דגי-הזהב וקיימו כל שנה תחרות מתכונים מדגי-זהב. כרישי הכסף היו מהירים וחזקים ולדגי-הזהב לא היה כל סיכוי מולם. החלק המתסכל שבסיפור הוא שככל שהכרישים אכלו יותר דגי-זהב מזינים, הם הלכו והתחזקו. כלומר, הכוח של הכרישים לטרוף דגי-זהב בא להם מאכילת דגי זהב. נשמע מעגל קסמים מתסכל? נכון.


אבל מה אפשר לעשות? איך אפשר לכתוב סוף טוב לסיפור הזה? יש לכך הרבה אפשרויות. פותחים בחינם תיבה חדשה ב"הוטמייל" או ב"ג'ימייל" וכך מי שמסית נגדנו לא יתעשר על חשבון קרבנותיו
ועכשיו לנמשל: דגי-הזהב הכתומים ("ראשו כתם פז") הם ציבור אוהבי ארץ ישראל, כולם לשלל גוניהם. רבים וטובים מבני הציבור הזה משתמשים בדואר אלקטרוני. כעת נוסיף הסבר טכני קצר, נא להחזיק ראש: אתרי האינטרנט מתפרנסים מפרסומות. פרנסה שאין עימה בושה וכלימה, בריווח ולא בצמצום, או במילים אחרות: הם מרוויחים מזה מיליונים רבים.

ככל שנרשמות יותר כניסות לאתר האינטרנט, יכולים בעלי האתר לדרוש סכומים גבוהים יותר. והם דורשים, אפשר לסמוך עליהם בנושא הזה. זו הסיבה שהם מאפשרים לכל דכפין לפתוח תיבת אימייל ובחינם, כדי שיכנסו לאתר שלהם כמה שיותר פעמים, והם כבר מתרגמים את זה לכסף עבור פרסומות. וכאן נכנסים דגי-הזהב הקטנים לתמונה. בכל פעם שאתה שולח או מקבל הודעת דואר אלקטרוני, פעולתך נרשמת ככניסה נוספת לאתר. כן, גם כשאתה נכנס ישירות לדואר-האלקטרוני ולא עובר דרך דף הבית שלהם. אתר "וואלה" (שבבעלות עיתון "הארץ") הוא הדוגמא הכואבת ביותר. באתר זה נידונים אוהבי התורה והארץ לעלילות והכפשות, השמצות והסתה. זה מתסכל, זה מקומם ואין שום סיבה לחזק את הכרישים.

אבל מה אפשר לעשות? איך אפשר לכתוב סוף טוב לסיפור הזה? יש לכך הרבה אפשרויות. פותחים בחינם תיבה חדשה ב"הוטמייל" או ב"ג'ימייל" וכך מי שמסית נגדנו, לא יתעשר על חשבון קרבנותיו. והמהדרין מוזמנים לפתוח תיבה ב"שורש", אתר אנשי- שלומנו, ולחזק אותו. סור מרע וגם עשה טוב. כמובן שפרידה מ"וואלה" מועילה גם שלא לתור אחרי העיניים והלב. מצווה גוררת מצווה.

דרך אגב, בלי שום קשר לאידיאלים של ארץ ישראל או מניעת פיקוח-נפש: "ג'ימייל" פשוט הרבה יותר נוח ואמין מ"וואלה" או "נענע". ככה זה, מי שפועל לשם שמיים זוכה לברכה. אבל זה כבר עניין לפעם אחרת.