ד"ש מארץ הטילים

התוצאה הישירה של הבריחה מגוש קטיף ומלבנון.

עו"ד אביעד ויסולי , כ"ב בתמוז תשס"ו

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

זה נשמע כמו בומים עמומים, משהו דומה לטריקת דלת מהרוח בבית של השכן ופחות מזיקוקים של יום העצמאות. זה עף כ-5 דקות ולא חוצה יותר מתקרת בטון אחת. אם צה"ל היה נערך כמו שצריך, זה כמעט ולא היה פוגע באיש. 

גם ככה הם הרבה פחות מסוכנים מתאונות דרכים. אלמלא התקשורת ליבתה את ההיסטריה ההמונית, כמעט ולא היינו מרגישים בהם (וסובלים מהם עוד הרבה פחות). ברוכים הבאים לארץ הקטיושות. אולי זה לא נעים, אבל זה ממש לא נורא.


נכון, אין לזלזל בטילים של נסראללה והחמאס. להיפך, יש לחזור ולשנן שוב ושוב על כך שזוהי התוצאה הישירה של הבריחה מגוש קטיף ומלבנון
נכון, אין לזלזל בטילים של נסראללה והחמאס. להיפך, יש לחזור ולשנן שוב ושוב על כך שזוהי התוצאה הישירה של הבריחה מגוש קטיף ומלבנון. כי מי שברח מלבנון, לבנון תרדוף אחריו. ומי שברח מעזה, עזה תרדוף אחריו. 

אבל הדרך הכושלת שבה מנהלת הממשלה את המלחמה הזאת (איך קוראים לה, לעזאזל?), חוסר המוכנות, הניהול המבולבל וההיסטריה המונית, כל אלה גובים קרבנות בגוף ובנפש פי כמה וכמה מהטילים.  תיכף אסביר.

הממשלה והתקשורת תמיד רוצות "התראה מראש". שש שנים מראש הם קיבלו התראה,  מאז שאהוד ברח מלבנון, והתממש "תרחיש האימים", התרחיש המסוכן ביותר לישראל, החיזבאללה תפס את הגבול, הקים שרשרת מוצבים ועמדות תצפית השולטת על כל אזור גבול הצפון והכל בתכנון, ניהול, פיקוד ומימון איראני. כל ילד ידע שזה ייגמר בצרות.

כאשר ממשלות ישראל ובמיוחד זו של שרון ששלט במדינה בארבע משש השנים האלה, התירו לנסראללה להשתלט על דרום לבנון, לדחוק את ממשלת לבנון וצבאה צפונה ולמלא את כל המרחב הזה בלמעלה מ- 13,000 טילים מאיראן, הרי המחדל זעק לשמיים.

ממשלות ברק, שרון ואולפרץ היו יכולים לעצור את ההתדרדרות בכל שלב. בעת ההתפרסות, בזמן בניית המוצבים, לאחר הפיגוע בשלומי, לאחר חטיפת החיילים בהר דוב, לאחר ההתקפה ברג'ר ולאחר ירי הטילים על יחידת הבקרה של חיל האוויר במירון ("פיגוע אסטרטגי" לכל דבר ועניין). 

אבל ברק-שרון-אולמרט לא ספרו את תושבי הצפון. כל מה שעניין את תושבי מדינת תל-אביב היה הצימרים שלהם בסופי שבוע. "מלחמת שלום הצימרים". אותם צימרים, שמהווים פחות מאחוז אחד מהכלכלה בצפון, הם התירוץ הקבוע בפיהם של שרי מדינת תל-אביב למחדל חוסר הטיפול בחיזבאללה.


מדוע לא מכבים את החשמל לחיזבאללה בדרום לבנון? לכל הפחות בכפרים השיעים מהם משגרים את הטילים? מדוע לא משמידים את רשתות התקשורת הסלולארית והקווית שלהם?
אבל גם בתנאי המדיניות המטומטמת של חדלון העשייה מול מצבור הטילים האיראני שנערם בגבול הצפון, היינו מצפים שהמודיעין והשב"כ ימפו כל טיל וכל בסיס שיגור של חיזבאללה, וכי פיקוד הצפון יכין תוכנית מגירה מפורטת לחסל את כל המאגר בתוך 48 שעות ממתן פקודה, וחיל האוויר יתאמן ויתכונן לכך בהתראה קצרה. נאדה.

כאשר החיזבאללה עשה מארב אר- פי- ג'י קלאסי לסיור של מילואימניקים, זהה כמעט לחלוטין לאירוע החטיפה בהר דוב (צה"ל לא למד כלום ב- 4 שנים?), וכאשר נחטפו שני החיילים וממשלת ישראל החליטה בהיסטריה לצאת למבצע כולל בלבנון, האם לא היה ברור שקודם צריך לטפל במשגרי הטילים? לשם מה שלחו מטוסים להרוס גשרים, מסלולי המראה ואת הבית של נסראללה בביירות, ולא רכזו את המאמץ במניעת הפגיעה בעורף האזרחי – ע"י תקיפת משגרים, מצבורי טילים וכני שיגור? אם כל גיחה של חיל האוויר (יותר מ - 1000 כבר בוצעו) הייתה מורידה משגר אחד בלבד, כבר מזמן לא נשאר היה לחיזבאללה ולו משגר אחד לטילים נגד לישראל. 

ועוד תמיהות על תפקוד הממשלה: מדוע לא מכבים את החשמל לחיזבאללה בדרום לבנון? לכל הפחות בכפרים השיעים מהם משגרים את הטילים? מדוע לא משמידים את רשתות התקשורת הסלולארית והקווית שלהם? מדוע לא סותמים את הפה לתחנת הטלוויזיה של נסראללה, אל מנאר? מה שווה נסראללה בלי הטלוויזיה שלו? ואם חיל האוויר לא מסוגל לבצע את המשימה הרי יש להכניס חיילים רגליים, אלה שמתורגלים בתפיסה וחיסול מחבלים מידי יום ביש"ע.

אם יש לממשלה תשובות, עד עכשיו לא שמענו אותם. יו"ר ועד העובדים שנוסע במכונית של שר הביטחון אץ רץ לכל הזדמנות צילום, אבל לא שמענו ממנו עד עתה מילה משמעותית אחת בקשר למחדל בטיפול בטילים הנורים על העורף האזרחי בעשרותיהם מידי יום. זה לא ביטחון, זה אנטי ביטחון. סר הביטחון.

גם אם נתאמץ מאוד להתרגל לרעיון שאת המלחמה הנוכחית מנהלים שני טירונים ורמטכ"ל שלא פיקד על מחלקת חי"ר בחייו, הרי לפחות פיקוד העורף המהולל היה יכול להתכונן אליה. איך?  למשל בהקמת מערך התראה על הגבול שיזהה את יציאת הטיל ואת יעדו (מכ"מ ומחשב עושים את זה בתוך פחות מ- 30 שניות) וייתן התראה ברדיו ובטלוויזיה. אלמנטארי, לא?  כנראה שגם זה מעל ליכולתם.

או למשל מתן הוראות סבירות ולא היסטריות למיגון אישי. אם אנו יודעים כי הטילים מגיעים מלמעלה ואינם עוברים יותר מתקרת בטון אחת, הרי כל מה שצריך הוא להוריד את התושבים לקומה אחת או מקסימום שתיים מתחת לפנטהאוז. בשביל מה לשלוח אותם למקלטים מעופשים וצפופים, בהם הסיכוי לפגיעה המונית גדול פי כמה וכמה? ועוד בדרך הם מסתובבים בחוץ בדיוק בזמן המסוכן ביותר, לפני הנפילה. 

די עם האזעקות המטופשות. אף אחד לא שומע אותם, וגם כששומעים ממילא לא מבינים אם זו אזעקה או אמבולנס. ומה קורה לאחר האזעקה? לכמה זמן היא בתוקף (האמת, מקסימום 5 דקות עד הנפילה)?

ואולם הגורם המסוכן והמזיק ביותר בכל מחדל הקטיושות הוא ההיסטריה ההמונית. 99% מתושבי הצפון לא רואים, לא מרגישים ובקושי שומעים את נפילת הטילים. הם נלחצים בעיקר משידורי החדשות בתהליך של הפנמה אישית. הם פוחדים שאולי מה שצולם יקרה גם להם. ברור לחלוטין שהלחץ יתבטא בעשרות נפגעי חרדה והתקפי לב מיותרים שיהיו קטלניים לא פחות מהטילים.

המקרה המצער של עובדי מוסך הרכבת שנהרגו מטיל, הוא היוצא מן הכלל המלמד על הכלל. מה שקרה שם היה טיל שפגע בגג מפח, התפוצץ ראשונית ופיזר אלפי כדוריות בכל החלל שמתחתיו, ומהכדוריות נהרגו ונפצעו כמעט כל הנמצאים. אם הייתה התראה של דקה, והם היו נכנסים למבנה קשיח כלשהו, איש לא היה נפגע שם. בכל מקרה, זה מלמד מה קורה כששלושים איש נמצאים בחלל אחד שנפגע. זה גם מסביר למה זה מטופש להיכנס למקלטים ציבוריים. 

אם רוצים לחזק את העורף, חייבים לחזור לשגרה מיידית. לפתוח את כל העסקים ומקומות העבודה, לצאת לרחובות ולחזור לחיים. לעודד את האנשים להישאר בבית, לא לברוח (לאן?  הקטיושות עוד לא הגיעו לתל אביב? חכו ותראו). על פיקוד העורף לתת התראה ממוקדת על התקפה (עיר ושכונה) ואז להנחות את התושבים להיכנס למבנה קשיח כלשהו או להיצמד לקיר מצידו הדרומי. 15 דקות וממשיכים. במבנים בעייתיים (חד קומתיים, גגות רכים, אולמות גדולים) לא ייעשה שימוש. 

גם רצוי שהתקשורת תחזור לשגרה ותפסיק את ההיסטריה. אין להם מידע, וכל הזמן "טוחנים" כל אירועון קטן ובשאר הזמן מראיינים פוליטיקאים עד לזרא. די, נמאס! אם יש מידע, תשדרו.  את ההתראות תשדרו ברדיו ובטלוויזיה (הרייטינג ירקיע שחקים). אבל כל עוד אין שום דבר חדש שדרו מוזיקה, מערכונים או שיחות עם מאזינים. 

הגיע גם הזמן שפיקוד העורף ודובר צה"ל ישלחו לתקשורת דובר אמין ומעודכן שירגיע את הציבור במקום לבלבל ולהלחיץ אותו. "מרגיע לאומי" מהסוג של נחמן שי. 

רק דבר אחד נשאר לנו להתפלל: שכל תושבי מדינת ישראל יקיימו מצוות התורה באותה אדיקות שהם מקיימים את הוראות פיקוד העורף. ככה מובטח שכולם יחזרו בתשובה כבר היום, ועוד יזכו ל"שכר מצווה".