אנחנו מובסים

לא נהיה בשר התותחים של מי שפועלים נגד העם היהודי.

מיכאל פואה , ג' באב תשס"ו

דעות מיכאל פואה
מיכאל פואה
עצמי

צריך רק להיזכר במה היה עסוק צה"ל בדיוק לפני שנה, ומה הייתה משימתו המרכזית לאחר שהצליח להחריב את ביתם של מי שהוא היה אמור להגן עליהם, כדי להבין שצה"ל במצבו הנוכחי פשוט לא מסוגל לנצח את החיזבאללה. כאשר מצרפים לכך את מרחב הפעולה "המוסרי לכאורה" שניתן לצה"ל, התבוסה היא ברורה וידועה מראש. אם שר הביטחון משבח חייל שלא פגע במחבל הנושא הנשק ביד אחת ותינוק בידו השנייה, אין סיכוי לנצח. משל למה הדבר דומה: לשני אנשים העומדים במרחק של מאה מטר האחד מהשני, וכל אחד מכוון את נשקו נגד השני. הראשון יורה למטרה כולה ואילו השני מכוון רק ללוע הרובה. כל פגיעה בקת הרובה, ובוודאי במחזיקו, תחשב כפגיעה בחף מפשע, והיא אסורה. תוצאות הקרב ידועות מראש.
 

חיילינו היקרים מושלכים לשדה הקרב כדי שבכל ערב יוכלו הספינולוגים לתאר ניצחונות שמזכירים את הניצחון של הערבים ב"מלחמת ששת הימים". קרבות אלו הם ללא תכלית אמיתית
חיילינו היקרים מושלכים לשדה הקרב כדי שבכל ערב יוכלו הספינולוגים לתאר ניצחונות שמזכירים את הניצחון של הערבים ב"מלחמת ששת הימים". קרבות אלו הם ללא תכלית אמיתית. מרון א-ראס או בינת ג'באל אינם יעדים אסטרטגים כפי שמנסים ליצור רושם. כפרים קטנים אלו הם לא בירת החיזבאללה ואפילו לא איזה מחנה בעל משמעות, וכיבושם לא יעלה ולא יוריד שום דבר. היעד אותו הציב שר הביטחון: "חיזבאללה לא ישבו על הגדר. אנחנו נכבוש רצועה של ק"מ אחד". ראש הממשלה הרחיב אותה לשני ק"מ. זהו יעד מגוחך שכל ילד מבין שלא יפתור ירי של אף טיל, קאסם או אפילו מרגמה ובוודאי לא יחזיר אף שבוי הביתה.
 
אם כן מה עושים?

לפני כשנה וחצי קראנו חברי ואני לחיילי צה"ל ובעיקר למפקדיו, לסרב להיות שותפים בפשע של גירוש יהודים. הסברנו שמדובר לא רק בפשע מוסרי, אלא בסכנה קיומית למדינת ישראל. הסירוב נועד להציל את צה"ל ואת מדינת ישראל מהשיטפון העכור שפרץ עתה. ציפינו וייחלנו שהם יהיו אלו שסותמים את החור שפער ראש הממשלה של אז שרון וחברו ראש הממשלה של היום אולמרט בסכר ההרתעה המינימאלי המגן על מדינת ישראל, והתאכזבנו. את תוצאות מתן הרוח הגבית לטרור אנו משלמים עתה.
 
אין ברירה גם היום בשעה הקשה הזו, ודווקא בשעה קשה זו, צריך לעשות את המעשה הקשה והנכון ולהכריח את ממשלת ישראל לפעול לפי סדר יום חדש. כל עוד תמשיך ממשלת ישראל בדרך שהובילה אותנו לאסון הנוכחי ותפעל לפי אותם כללים ובאותם מטרות, אנו רק נעמיק את התבוסה. בנינו יוקרבו לשווא על מולך הקוד האתי הלא מוסרי של צה"ל, וישלחו למשימות ראווה חסרות ערך אמיתי.
 
לדעתי כל חייל ומפקד בעל מצפון יהודי הרוצה להציל את מדינת ישראל מידי מנהיגיה ואויביה צריך להכריז עתה באופן גלוי וברור: איננו שייכים לסרבני השמאל הרוצים בחורבנה של מדינת ישראל, אנו רוצים להלחם ולנצח. לא נהיה בשר התותחים של מי שפועלים נגד העם היהודי. בטרם נתגייס נדרוש כתנאי מינימום את שלושת הדברים הבאים:
 

אין ברירה גם היום בשעה הקשה הזו, ודווקא בשעה קשה זו, צריך לעשות את המעשה הקשה והנכון ולהכריח את ממשלת ישראל לפעול לפי סדר יום חדש
1.  
 החלפת הצמרת הפיקודית של צה"ל: הרמטכ"ל וחלק ניכר מהאלופים במטכ"ל שעסקו באימונים לגירוש יהודים, הגדירו זאת כמשימה העיקרית של צה"ל, ולא נערכו לקראת הסכנות של מדינת ישראל.

2.    החלפת הקוד האתי של צה"ל בקוד יהודי האומר: "הקם להורגך השכם להורגו". "אין לסכן כל חייל או אזרח מדינת ישראל גם במחיר פגיעה בחיי לוחם או אזרח של האויב".

3.    ממשלת ישראל וכנסת ישראל יקבלו החלטה להחזיר את כל המגורשים ביהודה שומרון, חבל עזה ופליטי צד"ל לביתם ונחלתם.

הראשונים שיקראו את הקריאה ויסרבו להילחם בתנאים הנוכחים יושלכו בוודאי לכלא. אך אם קריאה זו תיהפך לתנועה גדולה ורחבה של קצינים וחיילים המבינים את המצב החמור בו נמצאת המדינה ויצטרפו לקריאה תוך נכונות לשאת במחיר האישי, הם יהיו הראשונים שיקראו להחליף את הפיקוד הכושל של צה"ל ואלה הם שיובילו את מדינת ישראל לניצחון.