זה הזמן להוציא את המקל

מישהו תמיד שוכח את המקל ובא למשא ומתן עם הגזר.

יוסף דוריאל , כ"ח באלול תשס"ו

יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7

אי-החזרת החטופים ע"י החיזבאללה היא הפרה של תנאי שביתת הנשק. זה מקנה לישראל זכות לפעולה מיידית ולגיטימית נגד ארגון זה.

נסראללה, בערמומיות הפושעת שלו, מצליח למשוך את ישראל לתהליך של השפלה שכלל לא בטוח אם בסיומו יחזרו החיילים החטופים בריאים ושלמים הביתה. אסור שמצב זה יימשך אפילו יום אחד נוסף. לצערנו, כמו בעבר, במקום לנסות להשפיע על הצד שכנגד בשיטת "המקל והגזר", מישהו, באופן קבוע, שוכח את המקל בבית ובא למשא ומתן רק עם הגזר.

ראשי הטרור כבר למדו איך למשוך את הגזר לכל אורך שירצו: יקבלו 400 אסירים שלהם או 1000 או 1400. ולפי הצהרת נסראללה גם את היהלום שבכתר, הרוצח השפל סמיר קונטאר, כי הוא יסמל יותר מכל את ההשפלה של ישראל בפני כל העולם (והוכחה – "מי ניצח  במלחמה").


נסראללה, בערמומיות הפושעת שלו, מצליח למשוך את ישראל לתהליך של השפלה שכלל לא בטוח אם בסיומו יחזרו החיילים החטופים בריאים ושלמים הביתה
אז הגיע הזמן להוציא את המקל. ואפילו לא צריך להכות בו, אלא רק להצהיר עליו. אי החזרת החיילים החטופים היא הפרה בוטה של שביתת הנשק שהוכתבה בהחלטת האו"ם. לכן, ישראל חופשית לפעול נגד הארגון המפר, בכוח שייראה לה. ובשלב זה די בהצהרה פשוטה: כל עוד לא הוחזרו החיילים החטופים, כל כינוס פומבי של ארגון החיזבאללה יהווה מטרה לגיטימית לתקיפה אווירית של ישראל. וכל מי שלא שייך לארגון זה מוזהר מראש שלא להימצא בקרבת מקום לכינוס כזה. ואז, נראה את נסראללה מכנס את "מסדר הניצחון" שלו, על דגליו, בביירות או בכל מקום אחר. האם הצהרה כזו של ישראל תעורר מהומת אלוהים? קרוב לוודאי שכן. אך זה בדיוק מה שצריך כדי להציל, ומהר, את חיי החיילים. 

לא צריך היה להרוס את ביירות או להשמיד את תחנת הכוח שלה, וגם לא לפגוע בתשתיות אזרחיות, כשיש אפשרות לאיים באופן מוחשי על נקודות התורפה של ארגון הטרור. וחיזבאללה בלי מסדריו, כינוסיו ומצעדיו, איננו יותר אותו חיזבאללה. ונראה מי ימצמץ ראשון. זה איננו אמצעי יחידי להשיג תוצאות של ממש, אלא רק אינדיקציה לאסטרטגיה חלופית הדרושה לנו, ולא רק כלפי הטרור מלבנון, שכותב שורות אלו חוזר ומתריע עליהם:
 
1. להתחיל לחשוב על פתרון בעיות בשיטה מערכתית, ולא במושגי שחור או לבן של "פתרון צבאי" מול "פתרון מדיני".

2. לקבוע מדיניות הסברה הפועלת לפני, בזמן ולאחר כל אירוע, עם תיאום מוחלט בין הגופים העוסקים בכך במערכת הביטחון, במשרד החוץ, ובלשכת ראש הממשלה, כולל תדרוך מפקדים בשטח: כיצד לנהוג באירועים המכוסים בסיקור טלוויזיוני.

3. לקבוע מנגנון מקצועי להפקת לקחים מיידית מכל אירוע והצגתם למקבלי ההחלטות המדיניות והצבאיות.

4. להעביר בכנסת חבילת חוקים הדרושים לניצחון במלחמה, בדומה למה שעשה לאותה המטרה נשיא ארה"ב בארצו. חבילת חוקים זו הוצעה עוד לכנסת הקודמת תחת הכותרת: "חקיקת הגנה לישראל".