חף מפשע

יהונתן פולארד חף מפשע, ומזמן היה צריך להשתחרר.

אשר מבצרי , כ"ד בחשון תשס"ז

דעות אשר מבצרי
אשר מבצרי
ערוץ 7

לאחרונה התפרסמו בתקשורת כתבות עוינות ושקריות נגד הסוכן הישראלי יהונתן פולארד. הכתבות מתבססות על ספר שנכתב בארה"ב נגד יהונתן פולארד (על ידי רונלד אוליב, אויבו של פולארד), וכולו השמצות ישנות ושקריות, מרושעות ואנטישמיות, וזאת דווקא בעת ביקורו של ראש הממשלה בארה"ב, והסיכוי להביא לשחרורו של פולארד.


יהונתן הואשם בהעברת מידע מסווג לבעלת ברית בלא כוונה לפגוע בארה"ב, והעונש המקובל לעבירה כזאת הוא כ- 5 שנות מאסר בלבד. מדוע אם כן קיבל פולארד מאסר עולם?
אולם, האמת המזעזעת מוסתרת מהציבור. יהונתן פולארד חף מפשע, ומזמן היה צריך להשתחרר.
 
יהונתן הואשם בהעברת מידע מסווג לבעלת ברית בלא כוונה לפגוע בארה"ב, והעונש המקובל לעבירה כזאת הוא כ- 5 שנות מאסר בלבד. מדוע אם כן קיבל פולארד מאסר עולם? ליהונתן יוחסה חשיפת סוכנים אמריקנים ברוסיה, והטענה הייתה שהוא העביר את רשימת הסוכנים לישראל ומשם דלפה הרשימה לברית המועצות, בעזרת מרגלים רוסים. לכן הוגדר אז פולארד כ"מרגל החמור ביותר בהיסטוריה", ונידון למאסר עולם.

אולם כעבור שנים התגלתה זהותם האמיתית של הבוגדים שהעבירו את המידע לרוסים. אלדריך איימס (C.I.A) התגלה בשנת 1994, ורוברט הנסן ((F.B.I בתחילת 2001. הם הודו באשמה, ונכלאו למאסר עולם בלא חנינה. התברר שאלדריך איימס היה זה שכתב לשר ההגנה האמריקני קספר ויינברגר את הערכת הנזקים שפולארד עשה, והלביש על פולארד את פשעיו שלו במסירת מידע על סוכנים לרוסים.

אולם בנוסף לכך התגלתה רק אז עובדה בסיסית חדשה נוספת ע"י מודיעין הצי: לפולארד כלל לא היה האישור המיוחד ("רצועה כחולה") אשר מאפשר לו להיכנס ולגשת לחומר הסודי הזה, ולעומת זאת לאיימס ולהנסן הייתה "רצועה כחולה".

פולארד לא ריגל נגד ארה"ב, ובעצם הואשם בדבר שלא עשה.

מדוע אם כן פולארד לא יכול לערער על העוול העצום שנגרם לו? מתברר שעורך הדין של יהונתן פולארד באותה תקופה, ריצ'רד הייבי (אותו מימנה ישראל), לא ערער לאחר גזר הדין הקשה של מאסר עולם, למרות שכל עו"ד מתחיל בארה"ב יודע שאם אינך מערער תוך עשרה ימים (או מצהיר על כוונה לערער בעתיד) נחסמת אפשרות הערעור בעתיד. בכך נמנע מפולארד לערער על גזר דינו הקשה, למרות הראיות החדשות שנתגלו בעניינו, והוא יושב בכלא כ-7665 ימים, ומצבו קשה ביותר.

ראה על כך במאמרו של גו'ן לופטוס, מנהל מוזיאון השואה בפלורידה, שחיבר עד כה ארבעה ספרים רבי-מכר העוסקים בנעשה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה האמריקנית: www.freepollard.org

מדוע יהונתן פולארד מושמץ על ידי עמיתו במודיעין של חיל הים האמריקאי? יהונתן הזהיר פעמים רבות את הממונים עליו מפני סכנת הטרור האסלאמי, בזמן שארה"ב תמכה בעקיפין באל-קיידה, על מנת להילחם ברוסים באפגניסטן. יהונתן הזהיר שאל- קיידה ימשיך בפיגועים נגד ארה"ב וישראל, ועל כך היה ויכוח בינו לבין עמיתיו במודיעין שלא היו ערים לסכנת הטרור האסלאמי. לאחר שנים התברר עד כמה יהונתן פולארד צדק, ויתכן שאם היו שומעים לו, אפשר היה למנוע את הפיגועים במגדלי התאומים. לכן, אין פלא שעמיתו למודיעין משמיץ את פולארד בשקרים רבים באופן אישי שמטרתם היחידה: ריסוק דמותו של יהונתן פולארד והצגתו באופן שלילי. כל מי שמכיר את העובדות יודע שלשקרים האישיים אין כל יסוד, והם באים לחפות על מחדל מודיעיני גדול של עמיתיו של פולארד.

בתוך ההשמצות של יהונתן פולארד בולט מאוד גם הגוון הנוצרי- אנטישמי.


כעת, זוהי שעת המבחן של כולנו. זוהי שעת המבחן של החברה בישראל, התקשורת ונבחרי הציבור. האם נעמוד מנגד ונמשיך להפקיר "פצוע בשטח או שניקח אחריות אמיתית לשחרורו יהונתן פולארד
השאלה הגדולה היא: מדוע ישנם גורמים בארץ שמשתפים פעולה עם אויביו של יהונתן פולארד? מדוע לא מזכירים לפני הכל שיהונתן הינו אזרח וסוכן ישראלי, שישראל הכירה בו בצורה רשמית והתחייבה לשחררו, ששחרורו הובטח כבר בהסכמי וואי, ש-112 ח"כ חתמו על בקשה מבוש לשחררו, שהוברר מעל לכל ספק שמניעיו היו אידיאליסטיים ולא כספיים, ו-21 שנה בכלא האמריקני הוא עונש חסר כל פרופורציה בהיסטוריה של ארה"ב?

האם ישנם גורמים בארץ שלא מעוניינים בשחרורו של יהונתן פולארד? קשה להאמין בכך, אולם העובדות מציבות לפנינו סימני שאלה גדולים.

כעת, זוהי שעת המבחן של כולנו. זוהי שעת המבחן של החברה בישראל, התקשורת ונבחרי הציבור. האם נעמוד מנגד ונמשיך להפקיר "פצוע בשטח או שניקח אחריות אמיתית לשחרורו יהונתן פולארד. ולסיום  פרשת "דרייפוס" של דורנו בצורה חיובית, בשחרורו של יהונתן פולארד לישראל. כולנו חייבים זאת ליהונתן פולארד כיהודי, כאזרח וסוכן ישראלי, וכמי שפעל רבות וסיכן עצמו למען הצלת מדינת ישראל.

בברכת פדיון שבויים.