האם מועצת יש"ע מרמה אותנו שוב?

בחירות דמוקרטיות אמיתיות להנהגת יש"ע הן צו השעה.

נדיה מטר , ט"ז בכסלו תשס"ז

נדיה מטר ויהודית קצובר
נדיה מטר ויהודית קצובר
חזקי ברוך

לפני כמה שבתות קראנו את הידיעה החגיגית של מועצת יש"ע, שפורסמה לראשונה בביטאון שבת השבועי המפואר והמהודר שלה, אודות כוונתם לקיים "בחירות דמוקרטיות" להנהגה לאומית חדשה. בנצי ליברמן הפורש אף צוטט באחד העיתונים כאומר שלא יתכן שכל ההנהגה תהיה מרוכזת בידי חמישה אנשים, אינטליגנטים ככל שיהיו. כמו כן נכתב: "במכתב שכתב לראשי המועצות הוא מודה שהגיע הזמן לעריכת שינויים במבנה המועצה".


הרי ברור לכולם שמאוד קשה למועצת יש"ע להביע בקורת על דיקטטורת ממשלת שמאל, כשגם מועצת יש"ע מנהלת את ענייניה כמעין דיקטטורה
על פי הדברים המעורפלים למדי במאמר שלהם ובכתבות המעטות שהופיעו מאז, היה אפשר להבין שפניהם של ראשי מועצת יש"ע סוף סוף לבחירות אמיתיות הפתוחות לכלל מתיישבי יש"ע. בחירות שבעקבותיהן ייבחרו, בצורה דמוקרטית לגמרי, 120 חברי מליאה חדשים ורעננים שייצגו את הדור החדש ביישובי יש"ע על כל גווניו. אותם 120 יבחרו את ההנהלה החדשה המורכבת מחמש עשרה מנהיגים. שוב על פי הכתבה הלא-ברורה היה אפשר להבין או לפחות לקוות ש-120 חברים אלו יהיו מעורבים "על אמת" בהחלטות ובדיונים, דבר שלא היה עד היום.

אני אישית התבקשתי להגיב על ידיעות אלו על ידי הכתב גלעד כץ מ"מקור ראשון":

"מה תגובתך לידיעה שמועצת יש"ע מתכננת בחירות דמוקרטיות?", הוא שאל אותי. תשובתי הייתה חד-משמעית: "תלוי. אם מדובר במהלך כן ואמיתי, בו באמת יפתחו את השורות לכלל תושבי יש"ע הרוצים להיות מועמדים, ותהיינה בחירות אמיתיות להנהגה חדשה שתבחר על ידי כלל מתיישבי יש"ע, אז למרות הביקורת הנוקבת שלי על מועצת יש"ע, על כישלונותיה במאבק להצלת גוש קטיף וצפון השומרון, על אי-רצונה לגבות את הוראת הרב שפירא שליט"א לסירוב פקודה, על גינוייה נגד חוסמי הכבישים ,על מסע השקרים, הרמייה וההונאה שלה בכפר מיימון, על הריקודים, החיבוקים ושיתוף הפעולה הבוגדני שלה עם כוחות הגירוש ועל חוסר המעש שלה נגד בניית גדר-הגטו (גדר "ההפרדה"). למרות כל זאת, אם מדובר בבחירות אמיתיות, אני מברכת על כך. אם לעומת זאת מדובר בעוד ספין תקשורתי על מנת לשחק משחק של "כסאות מוזיקליות" במטרה להמליך שוב את אותם מנהיגים כושלים... אז יש לגנות את אחיזת העיניים.

הרי ברור לכולם שמאוד קשה למועצת יש"ע להביע ביקורת על דיקטטורת ממשלת שמאל, כשגם מועצת יש"ע מנהלת את ענייניה כמעין דיקטטורה. חמישה אנשים שחלקם, אף לא כולם, נבחרו אך ורק לניהול הישוב שלהם, כגון: גינון, בנייה, תחבורה, מנהלים, ללא שקבלו מנדט לדבר, את כל המאבק האידיאולוגי של המחנה הלאומי. הדבר הזה פשוט זועק לשמיים. ולכן, בחירות להנהגה חדשה ובלתי-תלויה בממשלה, זה בהחלט צו השעה, בתנאי כאמור שמדובר בבחירות אמיתיות. חלק קטן מתגובתי פורסם במאמר בשבת אחרונה ב"מקור ראשון", עמוד 11, במאמר של גלעד כץ תחת הכותרת: " הלחץ על מועצת יש"ע הניב תוצאות-הנהגת הימין החוץ פרלמנטארי תיבחר באופן דמוקרטי".

ובאמת, לאור דבריו של בנצי ליברמן על "הצורך לעריכת שינויים במבנה המועצה" ולאור הפרסומים על קיום "בחירות חדשות", חשבתי לתומי שהמהלך נובע מאיזה חזרה בתשובה או הכאה על חטא של אותם מנהיגים המנהלים את מועצת יש"ע, שסוף סוף הבינו שאי אפשר לתת את שרביט המאבק נגד הממשלה לאנשים שמתוקף היותם ראשי מועצות מקבלים את התקציבים ליישוביהם מאותה ממשלה שהם אמורים להילחם נגדה. כמה רבה הפתעתי ואכזבתי כשבאותו מאמר של גלעד כץ אני קוראת את הפרטים אודות אותן "בחירות". אם ככה הם פני הדברים, ואם מה שמתואר במאמר הוא נכון, אז נראה לי ששוב מרמים אותנו ובגדול.

ציטוט: "במסגרת הארגון מחדש מתוכננת הקמתם של כמה גופים המשלימים זה את זה. המוסד הרחב ביותר יורכב מ-120 חברים. מוסד זה אמור להתכנס פעם או פעמיים בשנה". פעם או פעמיים בשנה? נו באמת... לא רציני. הלאה, ציטוט:  מתחתיו תוקם "הנהלה מורחבת" בת 15-20 חברים, שתתכנס אחת לשישה שבועות. תפקידה העיקרי של ההנהלה הוא אישור תוכניות העבודה של מועצת יש"ע, כמו גם קבלת החלטות שוטפות בנושאים העומדים על הפרק. החידוש הגדול בהנהלה המורחבת הוא בכך שבפעם הראשונה יעמוד בראש גוף כזה אדם שבהגדרתו "אינו ראש רשות מוניציפאלית ביש"ע". נשמע מבטיח אך אז באים שתי המשפטים המנפצים את בלון האשליה והתקווה לבחירות אמיתיות: "לצד ההנהלה המורחבת תמשיך לכהן מועצת יש"ע, בהשתתפות כל ראשי הרשויות. הארגון האחרון, המשלים את יתר המוסדות, מכונה "הנהלה אקזקוטיבית". פורום זה ימנה שבעה חברים- ארבעה ראשי רשויות מקומיות ושלושה אנשי ציבור. ההנהלה האקזקוטיבית אמורה להתכנס על בסיס שבועי, ולהיות אחראית על התפעול השוטף ויישום המדיניות וההחלטות שקיבלו יתר המוסדות. שינוי תפיסתי משמעותי הקשור במבנה הארגוני החדש הוא ההחלטה שלפחות חלק מחברי המוסדות ייבחרו על ידי הציבור, אם כי טרם הוחלט מי יהיו בעלי זכות ההצבעה בבחירות הללו".

קוראים את הדברים ושואלים את ראשי מועצת יש"ע: "תגידו, על מי בדיוק אתם חושבים שאתם עובדים?". מה זה אומר: "לפחות חלק מחברי המוסדות ייבחרו ע"י הציבור, אם כי טרם הוחלט מי יהיו בעלי זכות ההצבעה בבחירות הללו"?. איך היינו מגיבים לו ראש הממשלה היה אומר משפט כזה ערב בחירות לכנסת ולראשות הממשלה? או שכל בעלי זכות הבחירה מוזמנים לבחור או שכל המהלך היא פארסה אחת גדולה.

אם האינפורמציה בכתבה אומנם נכונה, אפשר לסכם אפוא את המהלך ה"מהפכני" של מועצת יש"ע כך: איכשהו יימצאו 120 אישים שישמשו כתפאורה לכנס שיתקיים פעם או פעמיים בשנה וזאת על מנת לתת את ההרגשה כאילו שיש כאן "הליך דמוקרטי". לאותם 120 איש לא תהיה השפעה כלל, ואז יימצאו כחמישה-עשר חברים שיקבלו "כיבודים" כאלה ואחרים, כדי שהם יחשבו שהם חלק מאיזה "פורום חשוב". אך גם הם לא באמת ישפיעו, הם הרי מתכנסים רק פעם בשישה שבועות. וכל זאת כתפאורה לכאורה דמוקרטית להמשך שלטונם של אותם "מיוחסים ללא מנדט" המשתייכים להנהלה האמיתית, ההנהלה "האקזקוטיבית"(הביצועית) ובה שבעה חברים: ארבעה ראשי רשויות ושלושה אנשי ציבור (איזה הפתעה! אולי במקרה, רק במקרה, מדובר יהיה בצביקי בר-חי, ופנחס ולרשטיין כראשי רשויות וזמביש ואמילי עמרוסי בתקן "איש ציבור", והנה לכם רוב מוחלט להצבעות. אין בעיה להוסיף עוד שלושה אנשים שישמשו גם הם כתפאורה ותמיד יהיו מיעוט בהצבעות).

הפתגם ידוע: אפשר לעבוד על חלק של הציבור חלק מהזמן, אך אי אפשר לעבוד על כל הציבור כל הזמן.


אני אישית כמובן מקווה שרוב מתיישבי יש"ע יבינו שדווקא בימים קשים אלה נחוצה הנהגה חזקה שרואה מול עיניה את עניין ארץ ישראל, ולא רק את המועצות שלהם
אני פונה מכאן לראשי מועצת יש"ע: הצילו את כבודכם. ארגנו בחירות אמיתיות ונקיות להנהגת יש"ע, בחירות פתוחות לכל מי שרואה את עצמו מועמד להנהגת יש"ע, בחירות בהן ישתתפו ויצביעו כל מתיישבי יש"ע בעלי זכות הצבעה. לאחר בחירות כאלה נוכל סוף סוף לדעת איזה סוג הנהגה מתיישבי יש"ע באמת רוצים. תהיה הנהגה נבחרת ותהיה אופוזיציה פעילה.

אני אישית כמובן מקווה שרוב מתיישבי יש"ע יבינו שדווקא בימים קשים אלה נחוצה הנהגה חזקה שרואה מול עיניה את עניין ארץ ישראל, ולא רק את המועצות שלהם. רק הנהגה כזאת תוכל להציל את מפעל ההתיישבות מהחרב החדה שאולמרט וחבר מרעיו הניחו על צווארינו. הנהגה שיודעת לנהל מאבק, הנהגה שאינה מפחדת לא מהערבים ולא מהשמאלנים ואינה מנסה למצוא חן בעיני התשקורת. הנהגה שמצד אחד תהיה קשובה לרחשי לב הציבור שלה ומצד שני לא תיגרר אחרי החלשים אלא תנהיג, תעיר את הציבור מתרדמתו, ותראה לו את הדרך הנכונה להצלת ארץ-ישראל. הנהגה של יש"ע שתסמן את הכיוון האידיאולוגי הנכון והבלתי מתפשר, לכל הנהגת המחנה הלאומי בכל הארץ, ויחד איתה תפעל להפלת הממשלה הנוכחית ולהקמת דור חדש של מנהיגים יהודים אמיתיים שאינם מפחדים להכריז: "כל ארץ ישראל, שייכת לעם ישראל על פי תורת ישראל".

לסיכום, בחירות דמוקרטיות אמיתיות להנהגת יש"ע בהשתתפות כל בעלי זכות הבחירה הן צו השעה. זה ורק זה מה שהציבור מצפה מכם, חברי מועצת יש"ע. ולא, יגידו עליכם שאתם מרמים אותנו שוב.