המשטרה בצרות? גם אנחנו

השירות לאזרח הוא גרוע כבר שנים.

תגיות: רביב דרוקר
עמנואל גרטל , י"ז בכסלו תשס"ז

השירות לאזרח הוא גרוע כבר שנים.
 

עד לפני הגירוש הייתי פוגש את משטרת ישראל רק לצורך תלונה על פריצה לביתי. לא שחשבתי שהתלונה תועיל במשהו, אבל הרגיז אותי המסע היחצ"ני של המשטרה המדבר על "הורדת עקומת הפשיעה"
עד לפני הגירוש הייתי פוגש את משטרת ישראל רק לצורך תלונה על פריצה לביתי. לא שחשבתי שהתלונה תועיל במשהו, אבל הרגיז אותי המסע היחצ"ני של המשטרה המדבר על "הורדת עקומת הפשיעה". כולנו יודעים שאם עקומת הפשיעה ירדה באיזה שהוא מקום, זה רק בגלל שהייאוש מהמשטרה המקומית כופף את העקומה למטה. האזרח פשוט התייאש מלהתלונן. כך לדוגמא, כאשר אתם קוראים ידיעה כמו: "המשטרה פענחה את תעלומת הפריצה לכספות", זה יותר בגלל שאחד הפורצים החליט יום אחד להתוודות מרצונו על הפשע, מאשר "פענוח" שהגיע בעקבות עבודה מאומצת של המשטרה. לא פעם ולא פעמיים הכריזה המשטרה על "פיצוח תיק רצח", לאחר שהרוצח פשוט נכנס אחרי כמה שנים לתחנת המשטרה ואמר ליומנאי: "רצחתי"...
  
אגב, מתי בפעם האחרונה קיבל מישהו מכם תשובה על תלונה שהגיש על עבירת רכוש? מתי הוזמן מישהו מכם לצפות ברכוש גנוב שנתפס לפני שהוא הועבר למכירה פומבית? הדברים ידועים. 

תהום עמוק נפער בין המשטרה לציבור הכתום
 
בגירוש ובפעולות לפניו ואחריו נוצר פעם ראשונה מגע בין הציבור הכתום לבין המשטרה. ההתפכחות הייתה כואבת. הציבור הכתום: ציבור ערכי, מוסרי ואיכותי שחלקו המכריע מעולם לא נפגש עם שוטר, נדהם לגלות כיצד המשטרה פועלת. מכות, התנהגות בלתי חוקית, שקרים, התפרצות דחפים אלימים וטיוחי עבירות היו לדבר שבשגרה. פצע רחב וכואב נפער כתוצאה מכך אצל הציבור הכתום: "על זה אנחנו מבזבזים מיליארדים?", שאל מישהו. "האם המשטרה הזו היא חלק מהמדינה שעל קיומה אנחנו מוכנים למסור את נפשנו?", שאלו רבים. אפשר לקבוע בוודאות שתהום עמוקה נפערה בין משטרת ישראל לציבור הכתום כולו, כולל ל"ממלכתיים" שבו. חברים רבים מספרים לי שהם עדיין מרגישים צביטה בבטן למראה ניידת משטרה ורמת שיתוף הפעולה של ה"כתומים" עם המשטרה ירדה פלאים. אין עדיין לדעת כיצד ישפיע השבר הזה על הנוער הכתום. 

הציבור הגיע בצדק למסקנה שהמשטרה לא יעילה
 
מתוך צפייה בתפקודה של המשטרה הגיעו רבים למסקנה שהיא תומרנה בשנים האחרונות לשני תפקידים עיקריים: לשמור על השלטון ועל עצמה. אחוזי הפשע הגואים שאינם באים לידי ביטוי בסטטיסטיקות המשטרתיות, סיפורים שעוברים מפה לאוזן על תגובות המשטרה במקרים של פעילות לאומנית ערבית ביפו, עכו, באר-שבע וערד, האיסור להתפלל על הר הבית בטענה שלמשטרה אין כוח מספיק לטפל במהומות שכאילו יתחוללו עקב כך, ומדיניות "ידיים בכיסים" שנחשפה לאחרונה במהומות במגרש הכדורגל בסכנין, הם רק פצעונים שמרמזים על המחלה העמוקה. יעילותה של המשטרה בשפל ומשהו רקוב במערכת אכיפת החוק שלנו. 


חוליי המשטרה לא מתחילים במינויים המושחתים, אלא בשורש – בייעוד
 
באופן לא מפתיע, הדמיון בין חוליי המשטרה לחוליי צה"ל גדול. רבים משרשרת הפיקוד המשטרתית הגיעו מצה"ל והחולאים עברו יחד איתם. החולאים מתחילים קודם כל בראש. אין הכוונה לראשי המערכות הללו, שחייבים לפנות במהירות את מקומם, אלא בראש ממש, בתודעה איתה הולכים השוטרים (והחיילים). כך למשל, מי שייכנס לאתר המשטרה יבין למה כוונתי: תחת הכותרת "ייעוד המשטרה" מופיע המלל הבא:   

"ייעודה של משטרת ישראל - להגן על החיים והרכוש של כל אדם במדינת ישראל, ולעשות, במסגרת החוק, כל פעולה הדרושה  למען מטרות אלו...".                                                      

מה חסר כאן? חשיבה התקפית!, יוזמה! ".

כדי להדגים את האבסורד של הגדרת הייעוד לעיל אפשר לשער שאם שוטריו של מפקד מרחב הנגב, ניסו שחם, יפנו למתלוננים על "פרוטקשן" מצד הבדואים ויציעו להם מצד אחד לשלם לבדואים דמי "שמירה", ומצד שני יציעו לבדואים להקים חברות שמירה ולגבות את ה"פרוטקשן" באופן "חוקי", הם עדיין יפעלו במסגרת ייעוד המשטרה, השקט יישמר והמשטרה תעשה את תפקידה. מה יש? מה שהצליח לניסו שחם על הר הבית לא יכול להתאים לנגב?!
 
לעומת זאת ניסוח שונה של ייעוד המשטרה יאלץ אותה לחולל בעצמה מהפיכה. מה דעתכם למשל על הניסוח הבא: ייעוד משטרת ישראל הוא להדביר לגמרי את הפשע, למגר את הפושעים, ולאכוף את החוק תוך שמירה על החוק.  תודו שזה נשמע הרבה יותר טוב. 

מה צריך לעשות היום במשטרה?
 
הכשל בהתנהלות המשטרה הוא כשל רוחבי, ודורש ארגון מחדש ברמה של מהפיכה. דרג הפיקוד הבכיר חייב לפנות את מקומו. המהפכה שאני מציע צריכה לכלול את חיזוק המאמצים להדברת הפשע, שינוי התודעה השירותית של השוטרים, סינון שוטרים אלימים או כאלה שעסקו בגירוש ו/או בהכאת מתנגדי הגירוש, פתיחה מחדש של כל תיקי מח"ש שנסגרו וסילוקם של השוטרים העבריינים ועוד ועוד. חלק מהמהפכה צריך לכלול לדעתי הקמת "יחידת מחץ" בת עשרות שוטרים שעיקר עיסוקה יהיה לחזק את תחנת המשטרה שבה המספר היחסי של העבירות הרב ביותר, בכל פעם תחנת משטרה אחרת. יחידת המחץ תגיע לתחנת המשטרה הבעייתית עם ציוד משלה, מבנים יבילים, מחשבים, רכב וכדו', תחבור אל שוטרי התחנה ותזמין את האזרחים באותו איזור באמצעות מודעות ופרסומות להתלונן על כל עבירה ועל כל פשע ותטפל בהם באופן נחוש.


"יחידת המחץ" הזו, כאשר תוקם, תמשיך ותעבור מתחנת משטרה בעייתית אחת לאחרת, ללא צורך בתוספת תקנים, ותוריד את עקומת הפשיעה לא כתוצאה מייאוש האזרחים מלהתלונן, אלא כתוצאה מפעילות ממשית
"טיפול שורש" כזה יכלול שילוח רגלי של שוטרים גלויים וסמויים לשטח (מתי ראיתם בפעם האחרונה צמד שוטרים מהלך ברחובות העיר ופוקח עין?), הקמת מארבים לתפיסת עבריינים, גם הפעוטים ביותר, תצפיות ומעקבים. יחידת מחץ כזו שתמנה כמה עשרות שוטרים מובחרים ומסורים במקצועות שונים תעבוד תוך שיתוף פעולה עם שוטרי התחנה המקומית ומצד שני תאתר במהירות את הרעות החולות האופייניות למקום, תדווח לדרג הפיקוד המשטרתי על כשלים בעבודת התחנה המקומית ותמשיך לשהות בתחנה עד שתורגש הקלה ממשית בפשע באותו איזור.

"יחידת המחץ" הזו, כאשר תוקם, תמשיך ותעבור מתחנת משטרה בעייתית אחת לאחרת, ללא צורך בתוספת תקנים, ותוריד את עקומת הפשיעה לא כתוצאה מייאוש האזרחים מלהתלונן, אלא כתוצאה מפעילות ממשית. 

לסיום: שוטרי משטרת ישראל עושים "קיצורי דרך", עוברים על החוק ועסוקים בכסת"ח יותר מאשר למגר את הפשע. דרג הפיקוד הבכיר עסוק בשמירה על תדמיתו ומעסיק שוטרים בצפייה בטוקבקים ובדיווח שוטף על הלכי הרוחות וביקורת באינטרנט על המשטרה. בימים אלה יש להם עבודה למכביר, אך זה כנראה לא יפריע להם לעיין גם במאמר זה.

בשל כך אני קורא בזהירות לציבור הכתום להתגייס בהמוניו לעזרת המשטרה, לעזור למפכ"ל לשמור על כיסאו ולדווח למשטרה בכל מקרה שמישהו רואה מישהו הדומה לבני סלע, גם אם הוא נראה על גבעות איתמר, סמטאות חברון, הריסות עמונה או ברחובות המובילים אל הר הבית...