הקורבן והמכחיש

לנו היהודים אסור להצטרף להכחשה ולמכחישים.

אורי אליצור , כ"ד בכסלו תשס"ז

השואה והכחשתה באו יחד לעולם. מכחישי השואה הגדולים ביותר היו אלה שחוללו אותה, וטרחו להפיק מצג ענק של הטעייה והכחשה שבלעדיו אי אפשר היה לבצע את המשימה המזוויעה. מנגד, גם הקורבנות היו שותפים טרגיים להכחשה. הרבה מאוד יהודים משכילים וטובים היו שותפים נחרצים להכחשת השואה תוך כדי התרחשותה, כשהם עצמם היו לכודים כבר בתוכה ובנתיב הייסורים המוביל אותם אל מותם. רבים מהם התעקשו להמשיך להאמין שמדובר במקלחות, גם כאשר הוצעדו כבר בתוך אושוויץ לכיוון הארובות. בקור רוח ובשכל ישר הם הסבירו שזה לא ריאלי ולא הגיוני להאמין לשמועות היסטריות כאילו הגרמנים משמידים יהודים בתאי גזים. "למה לגרמנים לעשות דבר כזה? שמועות כאלה לא מקדמות אותנו לשום מקום", הם אמרו.


תמיד צריך לדעת להבדיל בין הטובים ובין הרעים, בין המשמידים ובין המושמדים, אבל צריך גם להודות ביושר שבמבחן התוצאה הריאלית, הכחשת המציאות של הקורבנות מסוכנת יותר מהכחשתם וכזביהם של הרוצחים
אי אפשר כמובן להשוות בין טעותם הטרגית של הקורבנות שהכחישו את השואה בשעת מעשה, כדי להישאר שפויים, לבין זייפנותם המסריחה של מכוערי כל העולם שהתאספו השבוע אצל אחמדינג'אד להכחיש את השואה לאחר מעשה, כדי להכשיר את הקרקע לשואה הבאה. תמיד צריך לדעת להבדיל בין הטובים ובין הרעים, בין המשמידים ובין המושמדים, אבל צריך גם להודות ביושר שבמבחן התוצאה הריאלית, הכחשת המציאות של הקורבנות מסוכנת יותר מהכחשתם וכזביהם של הרוצחים.

הרי גם לנו יש

בישראל של היום יש לא מעט פרשנים ומומחים שהם צאצאים רוחניים של גישת הקורבן המכחיש, והשבוע שמעתי מהם מין פלפול חריף חדש: "עכשיו ברור", הם אומרים, "שאחמדינג'אד לא מתכוון ברצינות להשתמש נגדנו בנשק גרעיני" (שיהיה לו בקרוב, ואין מה לעשות נגד זה). כי אם הוא רוצה להשמיד את ישראל, למה לו להתעסק בהכחשת השואה? מה הוא רוצה להוכיח בזה? דווקא כנס מכחישי השואה מעיד שפניו לעימות מוסרי ולא כוחני. כל מה שאחמדיג'אד רוצה הוא רק להשמיט מתחת רגלינו את הבסיס המוסרי, כי הוא מאמין שבלי יסוד מוסרי ישראל תתפורר מאליה.

שימו לב, כותב המכחיש היהודי המלומד שנשיא איראן אף פעם לא אומר "אני אשמיד את ישראל", או "איראן תמחק את ישראל מהמפה". לא, הוא אומר שישראל תימחק, שהציונות תעלם מעל המפה ולא תשאיר עקבות. הוא מאמין שזה יקרה מאליו, כמו תיאורית קורי העכביש של נסראללה. הוא הולך איתנו לעימות מוסרי ולא לאלימות. ואם פניו לעימות מוסרי, למה הוא צריך פצצת אטום? טוב, זה סתם. הוא צריך את זה בשביל גאווה לאומית, בשביל עמדת מיקוח טובה בשוק הכלכלי. ובכלל, למה להיות צבועים, הרי לנו כבר יש פצצה, למה שלא תהיה גם לו?

למה? מפני שכל ההיגיון הניתוחי הזה וקור הרוח הזה הוא תסמונת של מכחישנים. מדובר ברשע, בשונא ובשוחר רע. צריך לדעת להבדיל בין טוב ורע, צריך לדעת להסתכל על רע ולראות אותו. יש דברים כאלה בעולם. כל אחד מבין שישראל בונה (אולי ולכאורה ועל פי פרסומים זרים וכו') פצצת אטום כדי להתגונן, ואילו אחמדינג'אד בונה פצצת אטום כדי להשתמש בה, והוא מתכוון לזה ברצינות. הוא זימן כנס להכחשת השואה של כל מיני תימהונים מכל העולם, לא כדי להשיג בזה איזושהי מטרה הגיונית. הוא שונא את ישראל ואת העם היהודי, ואין טעם לחפש טעמים ושיקולי אינטרסים אצל שונא. הוא עשה את הכנס כדי לפגוע בעם היהודי, כדי להרגיז, כדי להקל על מצפונם של כמה אירופאים שבא להם לשנוא יהודים כמו שצריך, אבל זכר השואה מעיק עליהם כדי להחליש עוד את מעמדנו הנחלש והולך במדינות שבהן מחפשים תירוצים לשנאת ישראל.

להאמין לשמועות היסטריות


האם אנחנו מלמדים בבתי הספר שלנו את ההיפך? האם באיזושהי נקודה לאורך שתיים עשרה שנות חינוך, יש מישהו שאומר לילדינו: לא נכון, אנחנו יושבים על האדמה של העם היהודי מדורי דורות
לנו היהודים אסור להצטרף להכחשה ולמכחישים. אנחנו חייבים להאמין לשמועות ההיסטריות על תאי הגזים ולשמועות ההיסטריות על פצצת אטום, ולעשות הכל כדי לא להגיע שוב לארובות שהן אפשרות ריאלית בעולם. זה פירושה היחיד של ההסתייגות ממכחישי השואה. וצריך גם להאמין לשמועה על עימות מוסרי. חוץ מזה שהאיראני הרשע הוא רשע, הוא גם באמת מאמין לעצמו ש"אין כל היגיון בקיומה של ישראל", ולכן קל לו לקבל את השטות האומרת שרק זכר השואה הוא הדבר היחיד שבגללו ישראל עדיין קיימת. הוא מאמין, כמוהו כאיסמעאיל הנייה, כמוהו כאבו מאזן, שישראל כולה יושבת על אדמה ערבית בחסות כידונים אמריקאים.

מה אנחנו חושבים על זה? האם אנחנו מלמדים בבתי הספר שלנו את ההיפך? האם באיזושהי נקודה לאורך שתיים עשרה שנות חינוך, יש מישהו שאומר לילדינו: לא נכון, אנחנו יושבים על האדמה של העם היהודי מדורי דורות. ההיפך נכון, הפלשתינים הם שיושבים על אדמה לא להם, על אדמה של העם היהודי. הקו הירוק שמשרטטת שרת החינוך במפות של הילדים, לא מחזק את המסר הזה. ההתעקשות להתנתק נפשית ורגשית מכל מקום שהוא לב ליבה של ארץ ישראל ההיסטורית, קרוב יותר לחזק את העמדה המוסרית של אחמדינג'אד, זו שאומרת שאין כל היגיון בקיומה של ישראל.