הסאטמרים - יריבים, אך לא שונאים

בעת צרה יש שותפות גורל עם כל פלגי העם היהודי.

סא"ל (מיל) מאיר אינדור , כ"ט בכסלו תשס"ז

מאיר אינדור
מאיר אינדור
צילום: חזקי ברוך

בעת שהפגנו, קבוצה של נפגעי טרור, מול בית-הדין הבינלאומי בהאג שדן בסוגיית הגדר, פגשנו קבוצה של לובשי מדים חרדים שלאחרונה נסעו לכנס להכחשת השואה בטהרן.


לראשונה פגשנו אותם בתחנת הרכבת, מבררים אצלנו איך ניתן להגיע אל בית הדין. אומנם היה פרסום מוקדם להגעתנו לשם, אבל מאוד תמהנו שיהודים חסידיים עומדים להצטרף אלינו למאבק
לראשונה פגשנו אותם בתחנת הרכבת, מבררים אצלנו איך ניתן להגיע אל בית הדין. אומנם היה פרסום מוקדם להגעתנו לשם, אבל מאוד תמהנו שיהודים חסידיים עומדים להצטרף אלינו למאבק.

עד שראינו אותם עומדים יד ביד, ושלט בצד שלט, עם משלחת הדוברים והמפגינים של אש"פ. הקרבה האינטימית ביניהם הבהירה שאין זו הפעם הראשונה שהם פועלים יחדיו. הפליא אותי שלא מפריע להם לעמוד גם בין הנשים הערביות, הצעירות והקולניות, והבנתי שחסידים גדולים, הם לא.

רב חרדי גדול באנטוופרן, לפניו הצגנו את תמונותיהם בעיתונות האירופית, נאנח כשזיהה בתמונות את בן העיר, וסיפר שהאיש כבר שנים מסתובב באירופה בכינוסים נגד ישראל.

מתברר שמדובר בחבורה מגובשת שמונה כתריסר אנשים, והיא נעה עם משלחות האש"פיסטיות מעיר לעיר כמעין להקת מעודדות.

אף אחד לא יודע מהיכן המימון כי בעולם היהודי הכללי וגם בין החרדים ה"אנטי ציונים" הם מוחרמים. הסברה היא שמימונם בא מהעולם הערבי.

אש"פ, כמו כל ארגון טרור, פועל על פי הדוקטרינה הקומוניסטית על פיה צריך לאתר קבוצות תומכות בתוך יעד אוכלוסיית היריב. נאמן לשיטה זו, אש"פ מוצא פה ושם פרטנרים בקהילה הישראלית ובתוך הקהילה החרדית, הוא מצא את תריסר החרדים.

בהעדר משקל ממשי לקבוצה הקטנה והאזוטרית, משקלה הממשי הוא ביכולת לתפוש כותרות ובעיקר צילומים.

וגם זה משהו בתרבות של כוכבים ובתקשורת של צילומים, מילוי "פריימים" ו"סיט- אפים".

מה יכול להיות יותר מרתק משיחה בין יונית לוי מערוץ 2  לבין לבוש השחורים והזקן המטופח, מציג את עצמו לבריות כחסיד, בעודו מוקצה מחמת מיאוס בקהילתו הסאטמרית מבלגיה. כל כך מאוס הוא שם שסירבו לארחו  בשטיבל הגדול של ר' לייבוש לעשות ברית לבנו, צעד חריג בכל קנה מידה בקהילה החרדית.

קבוצת לבושי המדים החרדים שנסעו לכנס להכחשת השואה בטהרן גרמה לנזק תדמיתי חמור למדינת ישראל ולעם היהודי. המוחות הארסיים שהכינו את הכנס הזוועתי בטהרן ידעו בדיוק מה הם עושים כשהביאו לשם אנשים לבושים בלבוש המסורתי של אבותינו הממלאים את התמונות והסרטים הישנים, מובלים לכבשנים, ו"בניהם" מכחישים כעת את העובדות והיקפם.

הנזק הוא גדול, אבל הוא הופך להיות יותר ויותר עניין פנימי מרכזי של חסידות סאטמר ונטורי קרתא וגם הציבור החרדי הכללי.

בציבור שאיננו ציוני בהגדרה, אבל בכל מלחמה נגד אויבינו ממלא את בתי הכנסיות בתפילות קורעות שמיים להצלת עם ישראל (ובתוכם החיילים), חבירה לשונאי ישראל היא בגידה ודבר שלא נסלח.

סבר פלוצקר כתב באתר Y NET ביקורת על אי התייצבות של רבנים מול הקבוצה, אבל הוא לא לקח בחשבון שמאותם רבנים הוא לא יזכה לשמוע שום דבר פומבי בתקשורת הכללית. לגביהם החילוניות אינה קבוצת התייחסות, בוודאי לא העיתונות החילונית וקל וחומר שלא הטלוויזיה המוקצית שם מחמת מיאוס.

מה שנותר הוא העיתונות הפנימית. ואכן עיתונות סוף השבוע החרדית מפוצצת במאמרים וכתבות נגדם.

היום באו גם מודעות הרחוב.

הסנונית הראשונה והחשובה היא המודעה שבאה מבית הדין החרדי של סאטמר:

"אין צריך ראיה. גודל צערו של רבנו זיע"ה [הכוונה לרבי מ"סאטמר"  שהיה גדול בתורה, אבל התנגד בחריפות לציונות המדינית. מ.א.] על המתפרצים בלבוש ועושים מעשי טירוף ללכת שלובי זרוע עם הערבים, ולתת הודאה ואישור לשופכי דמם של יהודים ועושים הכל בשם היהדות החרדית...". "והקטינו את גודל הרשעות והרציחות ואת מספר ההרוגים על קידוש השם וחיללו שם שמים מסוף העולם ועד סופו...".


בציבור שאיננו ציוני בהגדרה, אבל בכל מלחמה נגד אויבינו ממלא את בתי הכנסיות בתפילות קורעות שמיים להצלת עם ישראל (ובתוכם החיילים), חבירה לשונאי ישראל היא בגידה ודבר שלא נסלח
אותם רבנים חברי בית הדין של סאטמר לא הופכים להיות "ציונים", ואינם מוותרים על המאבק בציונות המדינית והמעשית. אבל, קנאים כמו קנאים, לא עושים הנחות, גם ובעיקר למי שיצא מקהילותיהם. הם קוראים: "להתרחק מהם ולגנות את מעשיהם... ועתידים הם ליתן את הדין".

כפי שזה היה בעבר, זה כנראה לא יהיה רק בשמיים. כמה מהם גם יחטפו מכות, כפי שכבר ארע בעבר.

המודעה הזו הראשונה בסדרה ושחשיבותה בהרכב החותמים, מלמדת צד נסתר וחיובי בסאטמר- קהילה שחונכה על ידי רבם הקודם למעשי צדקה בסתר לכל יהודי. היא יותר אחראית ממה שחושבים עליה בציבור הכללי. למרות חילוקי הדעות התהומיים, את המאבק האידיאולוגי הם ינהלו בתוך העם היהודי בלא שותפים מחוץ, בוודאי לא שונאי ישראל.

מתברר שבעת צרה יש שותפות גורל עם כל פלגי העם היהודי, גם עם סאטמר הקנאית.